Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 676/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Grzędzińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 15, zgłosił się Pan Piotr Grzędziński - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Piotra Grzędzińskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pana Piotra Grzędzińskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, doświadczenie zawodowe i stosowny staż zawodowy, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędzię opiniującą, która sporządziła ocenę kwalifikacji. Posiada też pozytywne opinie służbowe. W ocenie zespołu kandydat daje zatem gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie oczekiwanym od osób zajmujących stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydatura Pana Piotra Grzędzińskiego wypełnia w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Grzędzińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Piotr Grzędziński urodził się w 1978 r. w Suwałkach. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 lutego 2004 r. do 31 marca 2006 r. był zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach na stanowiskach inspektora i specjalisty ds. prawnych. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 4 kwietnia do 12 maja 2006 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Suwałkach na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 maja 2006 r. został mianowany asesorem sądowym i powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzekał w V Wydziale Grodzkim, a następnie w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzekał kolejno w III i V Wydziale Karnym. Ponadto, od 29 marca 2014 r. do 6 sierpnia 2017 r. pełnił funkcję Przewodniczącego V Wydziału Karnego tego Sądu. Od 8 czerwca do 8 lipca 2012 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy- Śródmieścia w Warszawie. W 2015 r. ukończył czteroletnie niestacjonarne studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest w trakcie przygotowywania pracy doktorskiej. Z dniem 7 sierpnia 2017 r. został przeniesiony do XVII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, w którym orzeka do chwili obecnej. Kandydat podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pana Piotra Grzędzińskiego sporządziła Pani Magdalena Śliwińska-Stępień - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która wskazała, że sprawy, jakie prowadził kandydat w okresie podlegającym ocenie, to zasadniczo sprawy o zapłatę, wynikające z cywilnoprawnych stosunków zobowiązaniowych, czynów niedozwolonych. Wskazano, że przy sporządzaniu niniejszej opinii ocenie poddano bogaty materiał w postaci kilkudziesięciu spraw o bardzo różnorodnych przedmiotach, nierzadko skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym. Pan Piotr Grzędziński w poszczególnych sprawach czynności podejmuje sprawnie i celowo. Właściwie stosuje przepisy prawa procesowego, kształtując postępowanie tak, aby miało ono odpowiedni zakres merytoryczny, a jednocześnie toczyło się sprawnie. Opiniowany potrafi we właściwy sposób zorganizować pracę w referacie. Sporządzając ocenę uzupełniającą sędzia opiniująca wskazała, że wraz ze zwiększeniem doświadczenia wykonywania przez sędziego obowiązków w pionie cywilnym zostają eliminowane uchybienia procesowe, które zostały opisane w opinii głównej.

W ocenie sędzi opiniującej kandydat prezentuje wymagany poziom wiedzy oraz posiada cechy, które predysponują go do orzekania w sądzie okręgowym. Wobec powyższego poparła kandydaturę Pana Piotra Grzędzińskiego na urząd sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ogólna ocena (ocena wg skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna): jest pozytywna.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Piotr Grzędziński posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w wydziale grodzkim, wydziałach karnych oraz wydziale gospodarczym, jak również wynikające z pełnienia funkcji przewodniczącego wydziału karnego. Jego kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w przebiegu drogi zawodowej oraz w pozytywnej ocenie jego pracy na stanowisku sędziego, w której wskazano, że prezentuje wymagany poziom wiedzy oraz posiada cechy, które predysponują go do orzekania w sądzie okręgowym.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Grzędzińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, które na posiedzeniu 27 kwietnia 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Grzędzińskiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, oddając 6 głosów "za" (29 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Grzędziński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Grzędzińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w różnych wydziałach sądu rejonowego, pełnienie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości, wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywne opinie służbowe oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 lipca 2022 r. na Pana Piotra Grzędzińskiego oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).