Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 3.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 669/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 3

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie

Pani Małgorzaty Prus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Ewy Dudy i Pani Dominiki Kurczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 3, zgłosiły się:

- Pani Anna Ewa Duda - sędzia Sądu Rejonowego w Oleśnicy,

- Pani Dominika Kurczewska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu oraz

- Pani Małgorzata Prus - sędzia Sądu Rejonowego w Strzelinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r" po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Annę Ewę Dudę oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Dominikę Kurczewską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Małgorzatę Prus oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu Pani Anny Ewy Dudy i Pani Dominiki Kurczewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pani Anny Ewy Dudy przemawiały (ocenione łącznie): wieloletni staż orzeczniczy, bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobre wyniki statystyczne, wysoka ocena kwalifikacyjna, ukończone studia podyplomowe oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Za rekomendowaniem Pani Dominiki Kurczewskiej przemawiały (ocenione łącznie): wieloletni staż orzeczniczy, bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, ukończone studia podyplomowe, publikacja prawnicza, doświadczenie dydaktyczne oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Prus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Małgorzata Prus urodziła się w 1973 r. w Oleśnicy. W latach 1993-1997 pracowała na stanowisku protokolanta i sekretarza w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od lipca 1997 r. do grudnia 2001 r. pracowała na stanowisku referenta i aplikanta w kancelarii Komornika Sądowego Rewiru XI przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od stycznia 2002 r. do września 2003 r. współpracowała z Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Od września 2003 r. do czerwca 2014 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. Orzekała w: I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 czerwca 2017 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Strzelinie, w którym orzeka w III Wydziale

Rodzinnym i Nieletnich, pełniąc od 1 lipca 2017 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu od sierpnia 2020 r. na okres roku była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w XIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Otrzymała pozytywną opinię służbową.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Prus sporządziła Pani Sylwia Jastrzemska - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Stwierdzono w niej, że ocena pracy Pani sędzi wskazuje, że jest osobą sumienną i pracowitą, a także bardzo sprawnym orzecznikiem. Efektywnie prowadzi postępowania i podejmuje decyzje. Nie ma okresów bezczynności w prowadzonych postępowaniach. W ocenianym okresie zaledwie w 6 rozpoznanych przez nią sprawach ingerencja sądu II instancji była istotna. Opiniowana ma bardzo dobry warsztat pracy. Akta są uporządkowane. W toku spraw systematycznie podejmowane są czynności. Pani sędzia niemal natychmiast wydaje zarządzenia związane z wpływem pism procesowych lub informacji w sprawie. Prawidłowo koncentruje materiał dowodowy. Na korzyść opiniowanej przemawia bardzo wysoka terminowość uzasadnień i liczba załatwianych spraw. Spośród 49 pisemnych uzasadnień, sporządzonych w okresie objętym lustracją, tylko 2 sporządzono po upływie ustawowego terminu, z przyczyn usprawiedliwionych (przy czym przekroczenie wynosiło nie więcej niż 14 dni). Średni stopień opanowania wpływu spraw osiągnięty przez opiniowaną to ponad 100% i był wyższy w ocenianym okresie od średniej osiągniętej w kraju (99,82%). Przekonuje to o dużej pracowitości i terminowości opiniowanej. Pani sędzia jest doświadczonym orzecznikiem i posiada bardzo dobre predyspozycje do pełnienia służby. Kandydatka dąży też do podniesienia poziomu wiedzy prawniczej, o czym świadczy bardzo dobra znajomość procedury i prawa materialnego widoczna w ocenianych sprawach. Opiniowana jest osobą o wysokim poziomie kultury i empatii. Bardzo pozytywną opinię służbową o Pani Małgorzacie Prus wydał Prezes Sądu Rejonowego w Strzelinie. Podsumowując, sędzia opiniująca wskazała, że w związku ze spełnianiem przez kandydatkę wymogów formalnych można przedstawić Panią Małgorzatę Prus jako bardzo dobrą kandydatkę na wyższe stanowisko sędziowskie.

Pani Anna Ewa Duda i Pani Dominika Kurczewska posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Anna Ewa Duda urodziła się w 1975 r. w Zawierciu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2004 była zatrudniona w CMC Zawiercie S.A. w Zgierzu na stanowiskach referenta ds. umów i specjalisty ds. restrukturyzacji składników majątkowych. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Powierzone czynności orzecznicze pełniła w XII Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. W dalszym ciągu orzekała w XII Wydziale Grodzkim. Z dniem 26 października 2009 r. została - na swój wniosek - przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Początkowo orzekała w II Wydziale Karnym, następnie w II Wydziale Karnym, w wymiarze % etatu, i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w wymiarze Z etatu, a następnie w I Wydziale Cywilnym, w wymiarze Z etatu, i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w wymiarze Z etatu, a od 1 stycznia 2013 r. wykonuje obowiązki wyłącznie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, pełniąc od 1 kwietnia 2018 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącej Wydziału. Była też kilkakrotnie delegowana do orzekania w sprawach drugoinstancyjnych rozpoznawanych w XIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W 2000 r. ukończyła studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie handlu zagranicznego z oceną bardzo dobrą, a w 2021 r. - na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie psychiatrii i psychologii dla sędziów, również z oceną bardzo dobrą. Otrzymała pozytywną opinię służbową.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Ewy Dudy sporządziła Pani Sylwia Jastrzemska - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Wynika z niej, że ocena kwalifikacji Pani sędzi Anny Ewy Dudy jest pozytywna. Opiniowana, rozpatrując sprawy z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich o bardzo zróżnicowanej tematyce i poziomie skomplikowania, prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Merytoryczna ingerencja sądu II instancji w rozstrzygnięcia opiniowanej w 7 sprawach z 11 podlegających ocenie miała charakter istotny. W sześciu z opisywanych spraw zmiana orzeczenia była istotna, a w siódmej sprawę uchylono do ponownego rozpoznania z powodu nierozpoznania istoty sprawy ze względu na fakt, że uzasadnienie nie spełniało wymagań ustawowych. Stabilność orzecznictwa Pani sędzi w kontekście kandydowania na wyższe stanowisko sędziowskie jest wystarczająca. Apelację oddalono w większej liczbie spraw (52,94%), a jedynie w jednej sprawie w ocenianym okresie uchylono orzeczenie do ponownego rozpoznania (2,94% wywiedzionych apelacji). W zakresie oceny efektywności prowadzenia postępowań, analiza przedstawionych akt spraw pozwala na stwierdzenie, że czynności w toku postępowań podejmowane były na ogół prawidłowo, nie zawsze jednak bez zbędnej zwłoki. Wydłużony czas ich trwania spowodowany był często czynnikami natury obiektywnej, okolicznościami leżącymi po stronie uczestników postępowań sądowych, jednak na czas trwania procedowania wpływ miała również metodyka pracy sędziego. Na korzyść opiniowanej przemawia wysoka terminowość uzasadnień (spośród liczby 56 pisemnych uzasadnień, sporządzonych w okresie objętym lustracją, 49 sporządzono w ustawowym terminie - co stanowi 87,5%) i liczba załatwianych spraw. Średni stopień opanowania wpływu spraw osiągnięty przez opiniowaną (105,84%) był wyższy w ocenianym okresie od średniej osiągniętej w Wydziale (98,38%) i w kraju (99,82%). Przekonuje to o dużej pracowitości kandydatki. Na korzyść Pani sędzi przemawia także odpowiednia stabilność orzecznictwa. Pani sędzia Anna Ewa Duda jest doświadczonym orzecznikiem, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. Stale dąży też do pogłębiania poziomu swojej wiedzy prawniczej, o czym świadczą studia podyplomowe oraz udział w licznych szkoleniach, konferencjach i seminariach. Pani sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną i we właściwy sposób odnoszącą się zarówno do współpracowników, jak i stron postępowania. Bardzo pozytywną opinię służbową o Pani Annie Ewie Dudzie wydał Prezes Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdziła, że spełnianie przez kandydatkę wymogów formalnych pozwala przedstawić ją z wnioskiem o powołanie na wyższe stanowisko sędziowskie.

Pani Dominika Kurczewska urodziła się w 1971 r. w Zgierzu. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 1 lipca do 25 sierpnia 1999 r. pracowała w Kaczmarski Inkasso na stanowisku pracownika biurowego. Z dniem 1 września 1999 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Do 31 grudnia 2009 r. orzekała w VI Wydziale Grodzkim, a od 1 do 16 stycznia 2010 r. - w VI Wydziale Cywilnym. Z dniem 17 stycznia 2010 r. została przeniesiona do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym orzeka do chwili obecnej. Od 1 stycznia 2013 r. do 14 maja 2016 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od 15 maja 2016 r. sprawuje funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od 2015 r. orzekała kilkanaście razy w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W 2021 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu psychiatrii i psychologii dla sędziów na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorką artykułu pt.: "Uprawnienia i obowiązki kuratora sądowego w postępowaniu o przymusowe odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką" (publikacja w wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego). Prowadziła na Uniwersytecie Wrocławskim cykl zajęć (wykładów) na temat "Uprawnienia i obowiązki kuratora w postępowaniu o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką" w ramach studiów podyplomowych dla kuratorów sądowych. Otrzymała pozytywną opinię służbową.

Ocenę kwalifikacji Pani Dominiki Kurczewskiej sporządziła Pani Joanna Placety - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Stwierdzono w niej, że opiniowana, rozpatrując sprawy z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich o bardzo zróżnicowanej tematyce i poziomie skomplikowania, prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Świadczy o tym w szczególności treść sporządzanych przez nią uzasadnień, które wskazują na bardzo dobrą znajomość zarówno przepisów prawa, jak i orzecznictwa, a są przy tym wyczerpujące oraz przekonujące. Dobra jest też terminowość sporządzania uzasadnień, albowiem w badanym okresie na 76 sporządzonych uzasadnień tylko w 15 sprawach doszło do przekroczenia terminu i wszystkie były usprawiedliwione. Opiniowana osiąga również dobre wyniki jakościowe, zwłaszcza gdy uwzględni się przy tym dodatkowo fakt sprawowania przez kandydatkę w okresie poddanym analizie funkcji Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Przekonuje to o pracowitości opiniowanej i jej zaangażowaniu w wykonywanie powierzonych jej obowiązków. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie objętym oceną żadnej ze spraw z referatu Pani sędzi nie uchylono do ponownego rozpoznania. Wskazuje to na staranne prowadzenie postępowania i dążenie do wyjaśnienia istoty sporu, a także dbałość o właściwe przygotowanie rozpraw i koncentrację materiału dowodowego. Pani sędzia jest doświadczonym orzecznikiem, posiada w pełni ukształtowany warsztat pracy, umiejętność wytworzenia koncepcji prowadzenia sprawy i postępowania dowodowego, a następnie właściwego stosowania przepisów proceduralnych. Podejmowane przez nią w ocenianych sprawach czynności cechuje terminowość, staranność, dokładność i adekwatność do stanu postępowania. Kandydatka efektywnie prowadzi postępowania i podejmuje w nich decyzje. Stale dąży też do pogłębiania poziomu swojej wiedzy prawniczej, o czym świadczą ukończone studia podyplomowe i udział w szkoleniach. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną i we właściwy sposób odnoszącą się zarówno do współpracowników, jak i stron postępowania. Bardzo pozytywną opinię służbową o Pani Dominice Kurczewskiej wydał Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Podsumowując, sędzia opiniująca wskazała, że przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw pozwala przedstawić Panią Dominikę Kurczewską jako bardzo dobrą kandydatkę na wyższe stanowisko sędziowskie.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wszystkie kandydatki otrzymały wysokie oceny kwalifikacyjne i posiadają odpowiednią wiedzę prawniczą oraz doświadczenie orzecznicze. Pani Anna Ewa Duda i Pani Dominika Kurczewska ukończyły przy tym studia podyplomowe, a Pani Dominika Kurczewska jest ponadto autorką jednej publikacji prawniczej oraz prowadziła zajęcia dydaktyczne w ramach studiów podyplomowych dla kuratorów sądowych. Rada doceniła aktywność uczestniczek postępowania w powyższym zakresie, jednak uznała, że nie można tych osiągnięć potraktować jako "dorobku naukowego" stanowiącego kryterium wyboru z art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS. Te dwie kandydatki wykazują się także dłuższym (o niemal sześć lat) stażem orzeczniczym na stanowisku sędziego niż Pani Małgorzata Prus, jednak nie było to decydujące kryterium wyboru. Zdaniem Rady, analiza ocen kwalifikacyjnych kandydatek w niniejszym postępowaniu nie wskazuje, aby długość stażu zawodowego przekładała się na wyższą ocenę i wyniki pracy uczestniczek postępowania. Pani Małgorzata Prus - pomimo najkrótszego stażu orzeczniczego - uzyskała bardzo wysoką ocenę kwalifikacyjną, w której podkreślono, że jest doświadczonym sędzią i posiada bardzo dobry warsztat pracy. W ocenie Rady, jest zatem ukształtowanym orzecznikiem, a jej kandydatury nie można było uznać za przedwczesną, w szczególności, że orzekała także w ramach udzielonej, trwającej rok, delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Z tych względów, uznając, że kandydatury uczestniczek postępowania są zbliżone, Rada - w przeciwieństwie do zespołu - decydujące znaczenie przyznała opinii Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Mając bowiem na względzie, że wszystkie uczestniczki postępowania zasługują na wysoką ocenę swojej pracy, Rada uznała, że należy posiłkować się opinią Kolegium, które najlepiej zna, podyktowane interesem wymiaru sprawiedliwości, potrzeby Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz ma szerszą perspektywę do ewaluacji kandydatek z uwagi na bardziej bezpośredni kontakt służbowy. Celowym było zatem uwzględnienie stanowiska Kolegium, wskazującego kandydatkę najbardziej zasługującą na awans zawodowy. Różnice w ocenach kandydatek nie były znacząco duże, co koresponduje ze zgromadzonym w sprawie materiałem i dodatkowo potwierdza obiektywizm tego organu. Kolegium za najlepszą kandydatkę uznało Panią Małgorzatę Prus i przede wszystkim z tego powodu uzyskała ona również rekomendację Rady. Wyniki głosowania Kolegium przedstawiono niżej.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Małgorzaty Prus za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 11 kwietnia 2022 r. zaopiniowało: Panią Annę Ewę Dudę - pozytywnie, oddając 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", przyznając jej 10 ocen bardzo dobrych, 4 oceny dobre i 2 oceny dostateczne - średnia 4,5; Panią Dominikę Kurczewską - pozytywnie, oddając 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", przyznając jej 12 ocen bardzo dobrych i 4 oceny dobre - średnia 4,75; a Panią Małgorzatę Prus - pozytywnie, oddając 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", przyznając jej 13 ocen bardzo dobrych i 3 oceny dobre - średnia 4,81. Kolegium w stosunku do każdej z uczestniczek postępowania stwierdziło, że w stopniu bardzo dobrym spełniają merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

Jak już podnoszono, wybrana kandydatka zdobyła najwyższe poparcie tego gremium, co w głównej mierze zadecydowało o wyborze Rady.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Prus posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Prus zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, odpowiedni staż orzeczniczy, orzekanie w ramach delegacji w sądzie okręgowym, odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z wysokiej oceny pracy i kwalifikacji, opinie służbowe, a przede wszystkim jednogłośne, najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 lipca 2022 r. na:

- Panią Annę Ewę Dudę oddano 8 głosów "za" oraz 4 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Dominikę Kurczewską oddano 11 głosów "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Małgorzatę Prus oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).