Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 655/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Bartłomieja Romanowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1139, zgłosił się Pan Bartłomiej Romanowski - sędzia Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pana Bartłomieja Romanowskiego, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Bartłomieja Romanowskiego oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Bartłomieja Romanowskiego na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony, bowiem za rekomendacją kandydata przemawiały (ocenione łącznie): odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, a także opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Bartłomieja Romanowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Bartłomiej Romanowski urodził się w 1979 r. w Szczecinie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 23 października do 19 grudnia 2006 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Szczecinie na stanowisku asystenta sędziego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie na okres trzech lat. Czynności asesora sądowego pełnił w I i II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Orzekał w II Wydziale Cywilnym. Od czerwca 2015 r. do września 2016 r. orzekał w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Od 10 października 2016 r. orzeka w ramach stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Podnosi kwalifikacje zawodowe, w 2010 r. ukończył Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Ocenę kwalifikacji Pana Bartłomieja Romanowskiego sporządził Pan Sławomir Krajewski - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, który stwierdził, że kandydat bez najmniejszych wątpliwości spełnia wszelkie kryteria powołania go do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Posiada bardzo szeroką wiedzę prawniczą, ukończył studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym i na taką samą ocenę zdał egzamin sędziowski. Wiedza ta była i jest stale pogłębiana, w tym przez ukończenie studiów podyplomowych oraz cykliczny udział w szkoleniach i wreszcie samodoskonalenie zawodowe. Opiniowany posiada długoletnie (15-letnie) wszechstronne doświadczenie orzecznicze. Orzekał bowiem przez niemal 10 lat w sądzie rejonowym, rozpoznając sprawy procesowe i w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, rozstrzygał sprawy na skutek apelacji jako sędzia sprawozdawca w ramach kilku jednorazowych delegacji. Od ponad 5 lat w ramach stałej delegacji orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Szczecinie. W tym czasie zakończył bardzo wiele trudnych i obszernych spraw, w tym spraw procesowych - o ochronę praw majątkowych i niemajątkowych (tych ostatnich między innymi w zakresie ochrony dóbr osobistych, czy z prawa prasowego) i nieprocesowych - o orzeczenie ubezwłasnowolnienia i jego uchylenie. Powyższe okoliczności przekładają się na wyróżniającą się sprawność postępowania w sprawach rozpoznawanych przez kandydata i w konsekwencji także bardzo dobrą wydajność jego pracy. Co bardzo istotne, wydajność ta idzie w parze z bardzo wysoką jakością orzecznictwa opiniowanego, o czym wprost świadczy duża stabilność orzecznictwa i zerowa liczba wyroków i postanowień co do istoty sprawy uchylonych z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania. Wszystkie bez mała uzasadnienia wyroków i postanowień co do istoty sprawy, sporządzone przez opiniowanego, nie tylko spełniają wymagania kodeksowe, ale zawierają w pełni przekonujące i zawsze zgodne z zasadami logiki wywody prawnicze, z powołaniem orzecznictwa sądów i poglądów doktryny prawa. Są też napisane nienaganną polszczyzną. Pan Bartłomiej Romanowski jest jednym z najlepszych sędziów orzekających w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Bardzo nieliczne, nie mające charakteru poważnych, a tym bardziej powtarzających się, uchybienia w pracy, które były podstawą zmian orzeczeń, wydanych przez kandydata, w najmniejszym stopniu nie zmieniają jednoznacznie pozytywnej opinii o nim. Opiniowany cechuje się nienaganną kulturą osobistą i jego stosunek do współpracowników oraz stron postępowania nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Jest bardzo koleżeński i łubiany zarówno wśród sędziów, jak i pracowników sekretariatu. W pełni przestrzega zasad etyki zawodu sędziego. Podsumowując, sędzia sporządzający ocenę z pełnym przekonaniem uznał, że Pan sędzia Bartłomiej Romanowski w sposób oczywisty zasługuje na objęcie stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego, jak również w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Kwalifikacje merytoryczne Pana Bartłomieja Romanowskiego znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy oraz uzyskanych opiniach służbowych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Bartłomieja Romanowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Na posiedzeniu w dniu 29 kwietnia 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie pozytywnie zaopiniowało (12 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się") kandydaturę Pana Bartłomieja Romanowskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Rada uznała, że wynik głosowania Kolegium - w połączeniu z wnioskami, płynącymi z oceny kwalifikacji - potwierdzają, że Pan Bartłomiej Romanowski jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Bartłomiej Romanowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bartłomieja Romanowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego, jak również w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także uzyskane opinie służbowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 lipca 2022 r. na Pana Bartłomieja Romanowskiego oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).