Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 16.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 645/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 16

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Łukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 16, zgłosił się Pan Jarosław Łukowski - sędzia Sądu Rejonowego w Malborku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Jarosława Łukowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Jarosława Łukowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat uzyskał dobrą ocenę kwalifikacji, posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego, oraz uzyskał jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (9 głosów "za"). W wysokim stopniu wypełnia zatem kryteria wyboru na wolne stanowisko sędziowskie, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jarosława Łukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Jarosław Łukowski urodził się w 1968 r. w Sierpcu. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1995-1997 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Elblągu, we wrześniu 1997 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 3 listopada 1997 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Malborku. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku. Początkowo orzekał w II Wydziale Karnym, a następnie w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Pracy. Od września do października 2001 r. pełnił funkcję Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilno-Karnego Sądu Rejonowego w Malborku z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim, a od 15 października 2001 r. do 31 grudnia 2009 r. - funkcję Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego tego Sądu. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego, zorganizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym. Od 1 stycznia 2010 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Malborku. Od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2019 r. orzekał - w ramach delegacji - w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Następnie orzekał w I Wydziale Cywilnym, a od 1 października 2021 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Malborku. Od 1 marca do 31 sierpnia 2022 r. został ponownie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Brał udział w szkoleniach zawodowych, między innymi zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wskazał on, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy Pana sędziego Jarosława Łukowskiego pozostawała w okresie objętym przedmiotową opinią na dobrym poziomie. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych opiniowanemu do referatu nie odbiegała od średniej wydziału. Kompetencje zawodowe Pana sędziego w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono znaczących uchybień w prowadzeniu spraw. Sprawy o wydłużonym biegu mają nadany bieg, nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na wysokim poziomie. Dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia orzeczeń. Terminowość sporządzenia uzasadnień wyroków nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wszystkie uzasadnienia zostały sporządzone w terminie ustawowym. Pan sędzia podnosi kwalifikacje przez samokształcenie i uczestnictwo w szkoleniach. Orzecznictwo opiniowanego poddane kontroli instancyjnej pozostaje na dobrym poziomie. Zasadniczo Sądy Odwoławcze podzielały ustalenia faktyczne dokonywane przez Sąd I instancji, co miało pozytywny wpływ na szybkość postępowania apelacyjnego i możliwość wydania wyroku reformatoryjnego. Kultura urzędowania Pana sędziego, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jak wynika z badania pisemnych protokołów rozpraw oraz losowo wybranych protokołów utrwalonych w systemie audio-video, prowadzenie rozpraw było nienaganne, taktowne w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami, odpowiadające powadze sprawowanego urzędu. Pan sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną i taktowną, skromną i koleżeńską. Powyższe pozwala na dobrą ocenę kwalifikacji Pana sędziego Jarosława Łukowskiego i sformułowanie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Jarosław Łukowski posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Podnosi kwalifikacje przez udział w studiach podyplomowych oraz szkoleniach zawodowych.

Jego odpowiednie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie kwalifikacji i pracy na stanowisku sędziego.

Mając na uwadze powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Jarosław Łukowski posiada odpowiednie kwalifikacje do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie wyższego szczebla.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 6 kwietnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Jarosława Łukowskiego - oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw".

Kandydat wypełnił zatem w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jarosław Łukowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Łukowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 lipca 2022 r. na Pana Jarosława Łukowskiego oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).