Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 4.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 644/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 4

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Andrzeja Kordowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Alicji Iwony Dubij do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 4, zgłosili się:

- Pani Alicja Iwona Dubij - sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz - Pan Andrzej Kordowski - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na:

1. Panią Alicję Iwonę Dubij nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

2. Pana Andrzeja Kordowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Andrzeja Kordowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obydwoje kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz są bardzo dobrymi kandydatami na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Pan Andrzej Kordowski posiada jednak dłuższy staż orzeczniczy na stanowisku sędziego sądu okręgowego od Pani Alicji Iwony Dubij oraz uzyskał zdecydowanie wyższe - jednogłośne - poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (8 głosów "za") od kontrkandydatki, która uzyskała jedynie 2 głosy "za", przy 6 głosach "przeciw".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Andrzeja Kordowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Andrzej Kordowski urodził się w 1970 r. w Łomży. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1996 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 21 października 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łomży. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 marca 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów, z wynikiem pozytywnym. Od 1 kwietnia 2008 r. do 30 listopada 2012 r. oraz od 25 marca 2014 r. do 31 maja 2022 r. pełnił funkcję wizytatora do spraw wieczystoksięgowych i komorniczych. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego dla sędziów, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 września 2011 r. objął funkcję zastępcy pełnomocnika Koordynatora Krajowego do spraw informatyzacji sądownictwa powszechnego. W 2015 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa handlowego, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Dariusz Małkiński - sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Wyraził on pogląd, że Pan sędzia Andrzej Kordowski legitymuje się niezbędnymi cechami osobowościowymi i kwalifikacjami merytorycznymi, które stanowią gwarancję właściwego wykonywania przez niego obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, zaś jego kandydatura na sędziego tego Sądu zasługuje na pełną aprobatę. Wpływ na pozytywną ocenę kandydata ma niewątpliwie jego ponad dwudziestopięcioletni staż zawodowy i stałe doskonalenie umiejętności praktycznych i teoretycznych, czego efektem są m.in. ukończone studia podyplomowe i zaufanie, którym cieszy się od lat w macierzystym sądzie okręgowym, jako sędzia orzekający i funkcyjny.

Pani Alicja Iwona Dubij urodziła się w 1973 r. w Białymstoku. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim - Filii w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. W roku akademickim 2002/2003 i 2003/2004 prowadziła na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zajęcia dydaktyczne z prawa cywilnego. W 2004 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów, z wynikiem pozytywnym. W 2011 r. i w 2014 r. orzekała, w ramach jednorazowych delegacji, w VII Wydziale Gospodarczym, a w 2013 r. - w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Białymstoku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 marca 2015 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku. W 2018 r. orzekała kilkukrotnie, w ramach delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Począwszy od 1 kwietnia 2022 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku na okres jednego roku. Jednocześnie powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Białymstoku - do dnia 31 marca 2023 r. Pani sędzia brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Krzysztof Chojnowski - sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Wskazał, że jej dotychczasowy przebieg pracy, wieloletnie doświadczenie orzecznicze, poziom wiedzy prawniczej i dążenie do podnoszenia wiedzy prowadzą do wniosku, że Pani sędzia Alicja Iwona Dubij spełnia warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Odpowiedniej jakości pracy orzeczniczej towarzyszy wysoka kultura osobista i kultura urzędowania oraz właściwy stosunek do stron i współpracowników.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru najlepszego kandydata na wolne stanowisko sędziowskie.

Kryteria przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obydwoje kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie orzecznicze i uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji, a co za tym idzie posiadają kwalifikacje do objęcia urzędu sędziego sądu apelacyjnego. Dokonując wyboru na wolne stanowisko sędziowskie, Rada posłużyła się kryteriami ustawowymi, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pan Andrzej Kordowski legitymuje się zdecydowanie dłuższym stażem pracy na stanowisku sędziowskim wyższego szczebla od Pani Alicji Iwony Dubij, a tym samym zdobył większe doświadczenie w rozpoznawaniu spraw o dużym i znacznym stopniu skomplikowania. Pani Alicja Iwona Dubij otrzymała nominację na stanowisko sędziego sądu okręgowego w marcu 2015 r., podczas gdy Pan Andrzej Kordowski został powołany na stanowisko sędziego sądu okręgowego w marcu 2005 r. Oznacza to, że obie kandydatury dzieli dziesięcioletni okres doświadczenia orzeczniczego, zdobytego na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W sytuacji uzyskania przez obydwoje kandydatów pozytywnych ocen kwalifikacji, powyższe stanowiło kryterium wystarczająco różnicujące i pozwalające na wybór kandydatury Pana Andrzeja Kordowskiego. Na powyższe przekłada się również ogólny staż pracy kandydatów, liczony od momentu podjęcia asesury sądowej, który świadczy na korzyść Pana Andrzeja Kordowskiego.

Mając na uwadze powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Andrzej Kordowski posiada większe doświadczenie zawodowe i jego kandydatura jest bardziej odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie wyższego szczebla.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku na posiedzeniu 28 marca 2022 r. zaopiniowało Pana Andrzeja Kordowskiego jednogłośnie pozytywnie - oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw". Pani Alicja Iwona Dubij została zaopiniowana jedynie 2 głosami "za", przy 6 głosach "przeciw".

Pan Andrzej Kordowski wypełnił zatem w najwyższym stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Andrzej Kordowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Kordowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wieloletnie doświadczenie zawodowe, łączny staż orzeczniczy, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 lipca 2022 r. na:

- Panią Alicję Iwonę Dubij oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Andrzeja Kordowskiego oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).