Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 436/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Anny Łopuszyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1110/2021 z dnia 29 lipca 2021 r. nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Anny Łopuszyńskiej - sędzi Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Pani Marta Anna Łopuszyńska wniosła odwołanie od powyższej uchwały, zaskarżając uchwałę w całości, wnosząc o jej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Krajową Radę Sądownictwa.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 125/21, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr 1110/2021 z dnia 29 lipca 2021 r. i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy stwierdził, że z uzasadnienia uchwały nie wynika, jakie były motywy rozstrzygnięcia i rzeczywiste powody nieprzedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej odwołującej się na urząd sędziego sądu okręgowego. W rozpoznawanej sprawie - zdaniem Sądu Najwyższego - nie przedstawiono wyjaśnienia przyczyn nierekomendowania odwołującej się, albowiem sprowadza się ono w istocie do zapewnienia, że w świetle wszystkich okoliczności sprawy nie spełnia ona kryterium wyboru.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. szczegółowo omówił zebrane w sprawie materiały, uznał, że nie są one wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i zwrócił się o ich uzupełnienie o aktualne dane statystyczne dotyczące pracy kandydatki. Pismem z 4 marca 2022 r. Prezes Sądu Rejonowego Lublin -Zachód w Lublinie przedstawił żądane informacje.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 6 czerwca 2022 r. szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie jej rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad kandydatką. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania na Panią Martę Annę Łopuszyńską oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie nierekomendowania Pani Marty Anny Łopuszyńskiej na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie (M.P. z 2020 r., poz. 1036). Za brakiem rekomendacji przemówiły, w ocenie zespołu, uzyskiwane przez kandydatkę wyniki statystyczne, a przede wszystkim mała liczba załatwionych spraw w kategorii "U".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, jej doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Anny Łopuszyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Marta Anna Łopuszyńska urodziła się w 1969 r. w Krasnymstawie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1995-1996 pracowała w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie na stanowisku sekretarza sądowego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie, w marcu 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1996-1998 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 listopada 1998 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Z dniem 1 lipca 2001 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, a z dniem 1 stycznia 2011 r. - Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych. Od 17 sierpnia 2014 r. do 9 maja 2016 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, a od 10 maja 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. - funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r. była delegowana do Sądu Okręgowego w Lublinie, w którym orzekała w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca 2018 r. ponownie orzeka w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie - w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - przy czym pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Anny Łopuszyńskiej sporządziła Pani Lucyna Krawczyk-Nazar - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu

Okręgowego w Lublinie w stanie spoczynku, która uznała, że bardzo wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa, odbyte delegacje w Sądzie Okręgowym w Lublinie, brak zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia postępowań, wzorowa terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa, brak stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem oraz cechy charakteru i duża kultura osobista upoważniają do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury na stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Oceniająca wyraziła przekonanie, że dotychczasowa praca, wysoki poziom merytoryczny, cechy charakteru oraz wyniki pracy wzmacniają pozytywną ocenę kwalifikacji. Konkludując, stwierdziła, że Pani sędzia Marta Anna Łopuszyńska w pełni spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziowskie w sądzie okręgowym.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła także wytyczne Sądu Najwyższego.

Pani Marta Anna Łopuszyńska posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, w tym legitymuje się doświadczeniem, wynikającym z delegacji do Sądu Okręgowego w Lublinie. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której podkreślono bardzo wysoki poziom jej orzecznictwa.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie 29 marca 2021 r. Pani Marta Anna Łopuszyńska uzyskała 10 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W odpowiednim stopniu wypełniła zatem kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Marta Anna Łopuszyńska posiada wysokie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, wysoko ocenionej w ocenie kwalifikacji, i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marty Anny Łopuszyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków sędziowskich, wysoka ocena jej pracy i kwalifikacji, niemal jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, jak również doświadczenie w wykonywaniu funkcji w sądownictwie powszechnym.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2022 r. na Panią Martę Annę Łopuszyńską oddano 11 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).