Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1147.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 430/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1147

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk oraz Pani Małgorzaty Joanny Witaszewskiej-Kośmider do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1147, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk - prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi,

- Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn - sędzia Sądu Rejonowego w Łowiczu oraz

- Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider - sędzia Sądu Rejonowego w Pabianicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, zawiadomiony o terminie. W dniu 3 czerwca 2022 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęła informacja od Pana Marka Piotrowicza - Prokuratora Prokuratury Krajowej, w której zawiadomił, że z przyczyn o charakterze obiektywnym, wynikających z bieżącej realizacji zadań służbowych, nie będzie mógł osobiście wziąć udziału w posiedzeniu zespołu. Ponadto poinformował, że nie zgłasza żadnych uwag i zastrzeżeń do kandydatury Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk, uczestniczącej w niniejszej procedurze konkursowej.

Przewodnicząca zespołu poddała pod głosowanie kandydatury uczestniczące w niniejszym postępowaniu w kolejności alfabetycznej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Sylwię Adamczyk nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddali natomiast 3 głosy "wstrzymujące się", na Panią Annę Gronkiewicz-Fastyn oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Joannę Witaszewską- Kośmider oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn urodziła się w 1978 r. w Łowiczu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 22 września do 21 grudnia 2003 r. oraz od 15 stycznia do 14 lipca 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Łowiczu w charakterze referenta stażysty (staż absolwencki). Od 22 listopada 2004 r. do 4 października 2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Łodzi, w XVII Wydziale Karnym z siedzibą w Skierniewicach, na stanowisku asystenta sędziego w wymiarze 'A etatu, natomiast od 5 października do 1 listopada 2006 r. - w wymiarze całego etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 2 listopada 2006 r. do 14 kwietnia 2009 r. powierzone obowiązki orzecznicze jako asesor sądowy wykonywała w Sądzie Rejonowym w Łowiczu. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie procesu karnego.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łowiczu. Do 30 czerwca 2009 r. orzekała w II Wydziale Karnym, w wymiarze 'A etatu, oraz w VI Wydziale Grodzkim, również w wymiarze 'A etatu. Od 1 lipca do 31 grudnia 2009 r. orzekała ponownie w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. orzekała w II Wydziale Karnym, w wymiarze 2/3 etatu, oraz w Wydziale Pracy, w wymiarze 1/3 etatu. Od 1 kwietnia 2010 r. do 31 maja 2016 r. ponownie orzekała wyłącznie w II Wydziale Karnym. Od 1 czerwca 2016 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łowiczu. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn sporządziła Pani Elżbieta Gawryszczak - sędzia wizytator do spraw cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi, która stwierdziła, że wyniki przeprowadzonej lustracji wskazują na posiadanie przez kandydatkę dobrej znajomości prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowaną technika pracy sędziowskiej pozostaje na dobrym poziomie. Pani sędzia dostrzega istotę problematyki rozstrzyganych spraw, gromadzi materiał dowodowy z zachowaniem zasady koncentracji i reguł, wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Powierzone obowiązki wykonuje z zaangażowaniem. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień należy uznać za dość dobrą. Konstrukcja uzasadnień jest prawidłowa. Poziom orzecznictwa opiniowanej - potwierdzony wskaźnikami stabilności - jest dobry. Biorąc to wszystko pod uwagę i uwzględniając statystyczne wyniki pracy opiniowanej sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Anna Gronkiewicz-Fastyn jest dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk i Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider posiadają kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione niżej niż kwalifikacje Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn, przedstawionej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk urodziła się w 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 29 lutego do 30 czerwca 2006 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej adw. Barbary Kosińskiej w Łodzi, odbywając staż na stanowisku prawnik-asystent. Od 8 listopada 2006 r. do 7 listopada 2007 r. odbywała etatową aplikację referendarską w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, z przydzieleniem do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W dniu 21 listopada 2007 r. złożyła egzamin referendarski z wynikiem dobrym. Od 4 grudnia 2007 r. do 31 sierpnia 2009 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w XIII Wydziale Gospodarczym, jako asystent sędziego. Z dniem 1 września 2009 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i pracowała na tym stanowisku do 28 listopada 2010 r., w I Wydziale Cywilnym i w II Wydziale Cywilnym, Sekcji Egzekucyjnej. Od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. odbywała etatową aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 30 stycznia 2012 r. do 29 lipca 2014 r. odbywała etatową aplikację prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W dniu 22 lipca 2014 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 6 listopada 2014 r. została mianowana asesorem prokuratorskim Prokuratury Rejonowej w Sieradzu, z powierzeniem pełnienia czynności prokuratorskich na okres jednego roku. W dniu 26 października 2015 r. przedłużono jej okres pełnienia czynności prokuratorskich do 5 listopada 2016 r. Z dniem 2 maja 2016 r. została przeniesienia na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej Łódź-Górna w Łodzi. W dniu 25 października 2016 r. przedłużono jej okres pełnienia czynności prokuratorskich do 5 listopada 2017 r. Z dniem 24 stycznia 2017 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Łodzi. Od 25 stycznia do 24 marca 2017 r. była delegowana do pełnienia czynności służbowych w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Górna w Łodzi. Z dniem 1 marca 2019 r. została przeniesiona na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi. Od 18 listopada 2019 r. została delegowana do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej. Od tego czasu kilkakrotnie przedłużano jej delegację, ostatnio decyzją z dnia 15 stycznia 2021 r. - do 17 lipca 2021 r. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk sporządził Pan Przemysław Zabłocki - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Łodzi, który stwierdził, że kandydatka wykazuje dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procedury karnej. Wydawane przez nią postanowienia, sporządzane akty oskarżenia oraz inne pisma procesowe są zrozumiałe, ich konstrukcja jest logiczna. Zawierają wymagane elementy. Podnieść należy, że często uzasadnienia orzeczeń kończących postępowanie były bardzo obszerne i szczegółowe. Z dostarczonych przez Prokuraturę Okręgową danych wynika, że opiniowana osiąga dobre wyniki statystyczne. Co prawda w niektórych sprawach poddanych kontroli stwierdzono nieprawidłowości, ale ich waga i częstotliwość występowania były niewielkie. Pani prokurator Katarzyna Sylwia Adamczyk dobrze i sprawnie radzi sobie z prowadzeniem postępowania przygotowawczego - również w dużych skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym sprawach. Kandydatka cieszy się dobrą opinią swojego przełożonego. Z opinii tej wynika, że jest osobą zaangażowaną, pracowitą i sumiennie wykonującą swoje obowiązki. Jest przy tym koleżeńska i potrafi układać relacje zawodowe ze współpracownikami. Brak jest przy tym jakichkolwiek powodów do zgłaszania negatywnych uwag co do jej kultury urzędowania, czy sposobu odnoszenia się do uczestników postępowania lub interesantów. Konkludując, sędzia wizytator stwierdził, że kandydaturę Pani prokurator Katarzyny Sylwii Adamczyk na stanowisko sędziego należy zaopiniować pozytywnie.

Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider urodziła się w 1976 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 2000 r. do września 2002 r. pracowała w charakterze asystenta w kancelarii adwokackiej w Łodzi, a od sierpnia 2002 r. do stycznia 2004 r. - na stanowisku konsultanta prawnego w kancelarii adwokackiej w Łodzi. W 2004 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Od lutego do września 2004 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi na stanowisku referenta stażysty. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od października 2007 r. do sierpnia 2010 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radomsku. Początkowo orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich i w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, zaś od listopada 2010 r. - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pabianicach. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, nadzorując od lutego 2014 r. do września 2015 r. placówki opiekuńczo-wychowawcze i oddziały psychiatryczne oraz pełniąc - od stycznia 2014 r. do września 2015 r. - czynności zastępcy Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od kwietnia 2015 r. do stycznia 2017 r. była przydzielona do orzekania w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz I Wydziale Cywilnym, w wymiarze po 1/2 etatu. Od stycznia 2017 r. orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Otrzymała wyróżnienie Prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na Zgromadzeniu Sędziów z dnia 5 kwietnia 2013 r. za osiągnięcie bardzo dobrego wyniku orzeczniczego (I Wydział Cywilny Sądu Rejonowego). W roku akademickim 2014/2015 ukończyła kurs dokształcający w zakresie postępowania cywilnego w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Joanny Witaszewskiej-Kośmider sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator do spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi. Wyniki przeprowadzonej lustracji wskazują na posiadanie przez kandydatkę bardzo dobrej znajomości prawa rodzinnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowaną technika pracy sędziowskiej pozostaje na dobrym poziomie, choć nieliczne uchybienia w zakresie metodyki pracy sędziowskiej oraz naruszenia przepisów postępowania wymagają wyeliminowania w dalszej praktyce orzeczniczej. Pani sędzia gromadzi materiał dowodowy z zachowaniem zasady koncentracji i reguł, wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Jest sumienna i obowiązkowa. Stwierdzone uchybienia były nieliczne i, zważywszy na ich rodzaj, nie rzutują negatywnie na ocenę jej pracy. Uchybienia co do terminowości podejmowanych czynności procesowych były nieliczne i usprawiedliwione obszernością referatu. Terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń jest bardzo dobra, a ich konstrukcja nienaganna. Poziom orzecznictwa opiniowanej, potwierdzony wskaźnikami stabilności, jest wysoki. Biorąc to wszystko pod uwagę i uwzględniając statystyczne wyniki pracy oraz doświadczenie zawodowe, wynikające z 11-letniego stażu pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym, należy stwierdzić, że Pani sędzia Małgorzata Joanna Witaszewska- Kośmider posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: referenta stażysty, asystenta sędziego, asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Anna Gronkiewicz Fastyn dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziowskiej ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym sędzią, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy opiniowanej, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej, przekonują, że Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider posiada zbliżone kwalifikacje zawodowe oraz staż pracy do kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie, jednak Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi negatywnie zaopiniowało jej kandydaturę. Kryterium to zadecydowało o zróżnicowaniu tych kandydatur na korzyść Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn.

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk posiada znacząco krótszy staż pracy od dwóch pozostałych kandydatek uczestniczących w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Na podstawie zebranej dokumentacji w sprawie, kwalifikacje zawodowe tej kandydatki, są - zdaniem Rady - niższe, w szczególności biorąc pod uwagę staż pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego oraz prokuratora prokuratury rejonowej. Ponadto kryterium różnicującym na korzyść Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn jest również negatywna opinia

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, którą otrzymała Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk. Z wyżej przedstawionych powodów kandydatura ta została oceniona niżej niż kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i doświadczenie zawodowe, jakie posiada Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn - w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez ukończenie studiów podyplomowych oraz uczestnictwo w szkoleniach - dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego. W ocenie Rady, w niniejszej procedurze konkursowej Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn spełnia kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydatki, co uzasadnia przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Annę Gronkiewicz-Fastyn, oddając 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk została negatywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi - 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider również została negatywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

Kandydatka przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie uzyskała - jako jedyna - pozytywną opinię tego gremium, a więc kryterium to stanowczo przemawia za jej kandydaturą.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Gronkiewicz-Fastyn posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Gronkiewicz-Fastyn zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacyjna oraz wieloletni staż orzeczniczy i doświadczenie, zdobyte w trakcie kilkunastoletniej pracy początkowo na stanowisku asesora sądowego, a obecnie - sędziego sądu rejonowego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2022 r. na:

- Panią Katarzynę Sylwię Adamczyk oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Annę Gronkiewicz-Fastyn oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Małgorzatę Joannę Witaszewską-Kośmider oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).