Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 429/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa: przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.
UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504, zgłosiła się Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk - sędzia Sądu Rejonowego w Żorach.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1427/2021 z dnia 27 października 2021 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504, nie przedstawiła Pani Barbary Wąjerowskiej -Oniszczuk do pełnienia urzędu na tym stanowisku.

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk wniosła odwołanie od powyższej uchwały, zaskarżając uchwałę w całości i wnosząc o jej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu orzeczenia z dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie o sygn. akt INKRS 164/21 Sąd Najwyższy stwierdził, między innymi, że: " (...)Mając na uwadze powyższe, jako trafny należy uznać zarzut naruszenia art. 33 ust. 1 w zw. z art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 u.KRS., poprzez dokonanie przez Radę oceny kandydatury Odwołującej w sposób wybiórczy, a przez to dowolny. Kryteria, które Rada powinna uwzględniać przy ocenie kandydata zostały zasadniczo określone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 u.KRS. Zgodnie z tym przepisem należy kierować się przede wszystkim oceną kwalifikacji danego kandydata, a ponadto uwzględniać: doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, pubłikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów. Stosownie natomiast do treści art. 33 ust. 1 u.KRS, w sprawach indywidualnych Rada podejmuje uchwały po wszechstronnym rozważeniu sprawy, na podstawie udostępnionej dokumentacji oraz wyjaśnień uczestników postępowania lub innych osób, jeżeli zostały złożone. W niniejszej sprawie nie można uznać, że wszystkie zastosowane przez Radę kryteria wyboru przy ocenie kandydatury Odwołującej były przejrzyste i obiektywne, a dokonana ocena uwzgłędniała całokształt okołiczności sprawy. Wprawdzie w uzasadnieniu spornej uchwały Rada wyjaśniła, że zasadniczym powodem odmowy przedstawienia kandydatury Odwołującej Prezydentowi RP z wnioskiem o powołanie był zbyt duży odsetek uzasadnień sporządzonych przez Barbarę Wajerowską-Oniszczuk po upływie ustawowego terminu. KRS pominęła jednak argumentację sędziego wizytatora, zawartą w opinii dotyczącej kwalifikacji (którą Rada dysponowała na moment podejmowania spornej uchwały), że dotyczyło to spraw skomplikowanych, wielowątkowych i wielopodmiotowych, w przypadku których z obiektywnego punktu widzenia sporządzenie pisemnych motywów w przewidzianym przez ustawodawcę terminie (14 dni) nie było reałnie możłiwe. Powyższe przekonuje, że dokonana przez Radę w tym aspekcie ocena kandydatury Odwołującej jest niepełna, a przez to nieobiektywna. Tym samym zaskarżona uchwała uchyła się spod kontrołi sądowej w zakresie jej łegałności. Z powyższych względów zachodzą podstawy do uchylenia zaskarżonej uchwały i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (...).".

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

W dniu 28 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504, po uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr 1427/2021 z dnia 27 października 2021 r. przez Sąd Najwyższy i przekazaniu sprawy Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Przewodnicząca zespołu poinformowała, że zespół zapoznał się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 164/21, wydanym w ramach niniejszej procedury nominacyjnej. Członek zespołu zreferował zespołowi kandydaturę Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że materiały zgromadzone w niniejszym postępowaniu nominacyjnym nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i jednogłośnie, w obecności wszystkich członków zespołu, postanowił odroczyć posiedzenie i wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa o zwrócenie się do prezesa właściwego sądu o nadesłanie:

- danych statystycznych dotyczących pracy kandydatki za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r. i obejmujących poziom załatwień merytorycznych w repertorium "K" oraz danych dotyczących stabilności orzecznictwa, a także oceny obejmującej analizę spraw, które w tym okresie zostały rozpoznane przez drugą instancję;

- informacji, czy wobec kandydatki toczy się postępowanie dyscyplinarne oraz czy wpłynęły skargi na przewlekłość postępowania.

Zespół na posiedzeniu 6 czerwca 2022 r. zapoznał się z pismem Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rybniku z 18 marca 2022 r. dotyczącym danych statystycznych i informacji w zakresie uczestniczki postępowania, przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Barbarę Wajerowską-Oniszczuk oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

Zespół, podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk, wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, pismo Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rybniku z 18 marca 2022 r. dotyczące danych statystycznych i informacji w zakresie uczestniczki postępowania, jej doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Barbary Wajerowskiej -Oniszczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk urodziła się 12 lutego 1963 r. w Rybniku. W 1986 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, w 1990 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 stycznia 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 października 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. W związku z utworzeniem Sądu Rejonowego w Żorach, z dniem 1 stycznia 2003 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego tego Sądu. Z dniem 1 lutego 2003 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 2003 r. była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Orzekała w wydziałach cywilnych. Od 1 sierpnia 2004 r. do 28 lutego 2005 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 4 maja 2011 r. powierzono jej pełnienie funkcji Kierownika Sekcji Wykonawczej przy II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Żorach. Od 1 czerwca 2012 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Żorach, a od 1 kwietnia 2013 r. sprawowała funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 września 2015 r. uzyskała stałą delegację do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, początkowo na okres jednego roku, następnie przedłużaną aż do zakończenia spraw w tym Sądzie. Z dniem 15 grudnia 2017 r. ponownie uzyskała delegację do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Gliwicach - do 14 czerwca 2018 r., a od 15 czerwca 2018 r. - na czas nieokreślony. W okresie stałej delegacji orzekała w pełnym wymiarze w V Wydziale Karnym Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku w zakresie I instancji, a od 1 lipca 2020 r. - w Sądzie Okręgowym w Rybniku, również w zakresie I instancji.

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk podnosi kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk sporządził Pan Paweł Stępień - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Rybniku, który stwierdził, że załączone do oceny kwalifikacji dane statystyczne nakazują jednoznacznie pozytywną ocenę kandydatki. W ocenianym okresie pokryła wpływ w 99%, zaś w 2019 r., bardziej miarodajnym dla dokonywania oceny, w 102%, co przewyższa średni wynik w Wydziale. Pani sędzia pracuje bardzo wydajnie i rzetelnie, systematycznie zmniejszając swój referat. Sprawność prowadzenia postępowań, sposób organizowania pracy, terminowość i prawidłowość podejmowanych przez kandydatkę czynności nie budzi zastrzeżeń. W sprawach złożonych Pani sędzia wyznaczała posiedzenia organizacyjne, co znacznie przyspieszało postępowanie. Niejednokrotnie dopuszczała dowody z urzędu, co poszerzało materiał dowodowy zaoferowany przez prokuratora. Jednocześnie zawsze przestrzega gwarancji procesowych stron. Nie ma zastrzeżeń co do formułowania przez nią orzeczeń. Stabilność orzecznictwa Pani sędzi jest na dobrym poziomie i choć w badanym okresie jest na nieco niższym poziomie niż średnia w Wydziale, to podkreślić należy, że żadnego wyroku, który wydała opiniowana w badanym okresie, nie uchylono, zaś zmiany wyroków w postępowaniu apelacyjnym w większości przypadków nie miały zasadniczego wpływu na orzeczenie co do istoty. Tylko w jednej sprawie oskarżonego częściowo uniewinniono. Jeśli chodzi o terminowość sporządzania uzasadnień, to w badanym okresie opiniowana sporządziła ich 18, z czego 10 w ustawowym terminie. Pozostałe uzasadnienia sporządzono po upływie ustawowego terminu z przyczyn usprawiedliwionych. Zazwyczaj były to sprawy skomplikowane, złożone osobowo i przedmiotowo, przez co sporządzenie uzasadnienia w ustawowym terminie nie było możliwe. Konkludując, sędzia wizytator wskazał, że Panią Barbarę Wajerowską-Oniszczuk cechuje bardzo dobre przygotowanie zawodowe, wysoki stopień staranności, terminowości i jakości podejmowanych czynności. W pracy orzeczniczej jest sumienna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, o czym świadczą wyniki statystyczne jej pracy oraz zmniejszająca się zaległość w referacie - w połączeniu z dobrą stabilnością orzecznictwa. W ocenie sędziego wizytatora, Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk posiada wybitne kwalifikacje i jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Rada uwzględniła również pismo Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rybniku z 18 marca 2022 r. dotyczące danych statystycznych i informacji w zakresie uczestniczki postępowania oraz wskazania Sądu Najwyższego, w szczególności w następującym zakresie: "KRS pominęła jednak argumentację sędziego wizytatora, zawartą w opinii dotyczącej kwalifikacji (którą Rada dysponowała na moment podejmowania spornej uchwały), że dotyczyło to spraw skompłikowanych, wiełowątkowych i wiełopodmiotowych, w przypadku których z obiektywnego punktu widzenia sporządzenie pisemnych motywów w przewidzianym przez ustawodawcę terminie (14 dni) nie było realnie możliwe.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1, Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźników liczbowych, dotyczących m.in. terminowości wykonywania czynności oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła całokształt materiału, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ponownie szczegółowej i dogłębnej analizy dorobku zawodowego uczestniczki postępowania i uznała, mając na uwadze pismo Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rybniku dotyczące danych statystycznych i informacji w zakresie uczestniczki postępowania oraz wskazania Sądu Najwyższego, że przebieg jej dotychczasowej kariery zawodowej pozwala przedstawić wniosek o powołanie jej na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Rybniku.

W ocenie Rady, wnioski z analizy, przeprowadzonej z uwzględnieniem wszystkich dostępnych materiałów, zgromadzonych w toku niniejszego postępowania nominacyjnego, w szczególności uzupełnionych danych statystycznych przy zastosowaniu wskazań Sądu Najwyższego, zadecydowały o uznaniu Pani Barbary Wąjerowskiej-Oniszczuk za kandydatkę, która w niniejszej procedurze konkursowej spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, które na posiedzeniu 10 sierpnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Barbarę Wajerowską-Oniszczuk.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, pozwalające na prawidłowe wykonywanie obowiązków sędziego sądu okręgowego. Pogłębiona analiza wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów doprowadziła do wniosku, że kandydatka daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Wąjerowskiej-Oniszczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocena kwalifikacji, w tym dane dotyczące wyników statystycznych, a także opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2022 r. na Panią Barbarę Wajerowską-Oniszczuk oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).