Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1064.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 428/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1064

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:

przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Majwald-Lasoty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1064, zgłosiła się Pani Ewa Majwald-Lasota - sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewę Majwald -Lasotę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach Pani Ewy Majwald-Lasoty. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony m.in. informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także ukończonymi szkoleniami oraz studiami podyplomowymi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Ewy Majwald-Lasoty przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego, oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Majwald-Lasoty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Ewa Majwald-Lasota urodziła się 5 grudnia 1966 r. w Rybniku. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, w którym pełniła powierzone obowiązki sędziowskie do 31 grudnia 1993 r. Następnie, z dniem 1 stycznia 1994 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku i skierowana do orzekania w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 1994 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Orzekała w: IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, VII Wydziale Ksiąg Wieczystych - w którym pełniła funkcję Przewodniczącej od 1 marca 2002 r. do 15 października 2006 r. oraz II Wydziale Cywilnym (nieprocesowym). Podczas orzekania w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich do jej obowiązków należała również stała obsługa szpitala psychiatrycznego, wizytacje domów pomocy społecznej i pełnienie dyżurów sędziów rodzinnych. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończyła podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, a w latach 2010/2011 - studia z zakresu psychologii dla sędziów orzekających w sprawach rodzinnych, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych PAN. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu finansów i ekonomii dla sędziów na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Od 10 listopada 2017 r. do 14 lipca 2020 r. pełniła funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Rybniku. Od 1 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. wykonywała obowiązki w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach, a od 1 lipca 2020 r. wykonywała obowiązki w ramach delegacji do tego Sądu na czas nieokreślony i pełniła funkcję Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Odwoławczego. Od 15 lipca 2020 r. objęła również funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rybniku, którą pełniła do 23 stycznia 2022 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 kwietnia 2021 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rybniku. Pani sędzia jest autorką publikacji pt.: "Przewłaszczenie na zabezpieczenie", opublikowanej w Rejencie z 2003 r., nr 3 pozycja 143. Pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Majwald-Lasoty sporządziła Pani Elżbieta Karpeta - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Sędzia wizytator uznała, że Pani sędzia Ewa Majwald-Lasota spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. W przebiegu pracy zawodowej Pani sędzi zauważyć należy, że kandydatka często pełniła funkcje przewodniczącej wydziału, co w istotny sposób ograniczało liczbę przydzielanych jej do rozpoznania spraw (o 50% lub 70%) i możliwości zdobywania właściwego doświadczenia orzeczniczego. Rzeczywiste zmniejszenie obciążenia orzeczniczego Pani sędzi w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach ilustruje również liczba sporządzonych uzasadnień w porównaniu z pozostałymi sędziami orzekającymi w wydziale. Opiniowana sporządziła w okresie od 1 lutego 2018 r. do 30 września 2020 r. łącznie 45 uzasadnień, w tym 5 projektu asystenta, podczas gdy pozostali sędziowie - w tym okresie orzekający w wydziale w pełnym obciążeniu - sporządzili ich wielokrotnie więcej. Wyniki lustracji spraw zakończonych, zarówno z wykazu sporządzonego przez opiniowaną, jak i spoza niego, wskazują na wiele uchybień, wśród których najpoważniejsze polegały na pozbawieniu stron możliwości poddania orzeczenia kontroli instancyjnej przez niewłaściwe odrzucenie apelacji. Opisane mankamenty uzasadnień zarówno pierwszoinstancyjnych, jak i drugoinstancyjnych wymagają wyeliminowania. Ten odcinek pracy sędziego wymaga - zdaniem autorki oceny kwalifikacji - zdecydowanej poprawy. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że krótki czas orzekania w sądzie okręgowym kandydatki w ograniczonym zakresie, związanym z pełnieniem funkcji prezesa dużego sądu rejonowego, a także dostrzeżone uchybienia w losowo wybranych sprawach, ich liczba i jakość, przemawiają za uznaniem, że nominacja na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach jest przedwczesna. Opiniowana bowiem - w ocenie sędzi wizytator - nie posiada doświadczenia wymaganego do objęcia tego stanowiska. Wniosek Pani Ewy Majwald-Lasoty o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach sędzia wizytator oceniła negatywnie.

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji, które Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała i uwzględniła przy analizie całokształtu dokumentacji w sprawie. W ocenie Rady, ocena kwalifikacji, poza wnioskami końcowymi, jest pozytywna dla kandydatki, a podniesione przez sędzię wizytator uchybienia nie rzutują w znaczący sposób na ogólną pozytywną ocenę pracy Pani Ewy Majwald-Lasoty.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby. Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Majwald-Lasoty znajdują odzwierciedlenie w przebiegu jej ścieżki zawodowej. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Ewa Majwald-Lasota w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Majwald -Lasoty za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu 28 marca 2022 r. zaopiniowało negatywnie Panią Ewę Majwald-Lasotę, oddając 2 głosy "za" (z mocą poparcia 7/60), przy 7 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W ocenie Rady, negatywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach nie odzwierciedla ogólnej pozytywnej oceny kandydatki, która wynika z analizy całokształtu dokumentacji, zgromadzonej w tym postępowaniu konkursowym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Majwald-Lasota posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Majwald-Lasoty zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego i okręgowego, ogólna ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także umiejętne łączenie obowiązków orzeczniczych z pełnionymi funkcjami administracyjnymi w sądownictwie powszechnym, jak również pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, w tym w licznych studiach podyplomowych.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2022 r. na Panią Ewę Majwald-Lasotę oddano 15 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).