Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 421/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Anny Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Eweliny Tomczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1139, zgłosili się:

- Pan Jarosław Łukowski - sędzia Sądu Rejonowego w Malborku,

- Pani Ewelina Tomczuk - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie,

- Pani Dominika Katarzyna Wetoszka - adwokat - Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku oraz

- Pani Beata Anna Witkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Jarosława Łukowskiego oraz Panią Dominikę Katarzynę Wetoszkę, Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio uchwałą nr 78/2022/0 z dnia 31 stycznia 2022 r. i uchwałą nr 216/2022 z dnia 31 marca 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewelinę Tomczuk oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", zaś na Panią Beatę Annę Witkowską oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pani Beaty Anny Witkowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Beaty Anny Witkowskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego (od grudnia 2009 r.), sędziego sądu rejonowego (od lutego 2013 r.) oraz podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu, a także poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (11 głosów "za", 0 głosów "przeciw"). Zespół miał na uwadze, że Pani Ewelina Tomczuk zawód radcy prawnego wykonuje od czerwca 2014 r. i tym samym posiada krótszy staż pracy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego oraz uzyskała 0 głosów "za" i 10 głosów "przeciw" podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia ΤΊ lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Anny Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Beata Anna Witkowska urodziła się 6 listopada 1982 r. w Gdańsku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 1 grudnia 2009 r. do 4 marca 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Orzekała kolejno w: I Wydziale Cywilnym (do 31 grudnia 2013 r.), jednocześnie w I Wydziale Cywilnym oraz w VIII Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Pajęcznie (od 1 stycznia do 13 maja 2014 r.), a obecnie (od 14 maja 2014 r.) pełni obowiązki w VIII Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Pajęcznie. Od 14 maja 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Począwszy od 2017 r. była delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Anny Witkowskiej sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że kandydatka jest w pełni przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego. Opiniowana pełni służbę sędziowską na stanowisku sędziego sądu rejonowego od niemal dziewięciu lat, a objęcie stanowiska sędziowskiego poprzedzała praca w charakterze aplikanta sądowego oraz asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Kandydatka posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje, wykonując obowiązki sędziego sądu rejonowego. Jest osobą pracowitą, sumienną, skrupulatną i dobrze zorganizowaną. Swoje obowiązki wykonuje z zaangażowaniem. Zarówno poziom merytoryczny orzecznictwa kandydatki, jak i sprawność postępowania oraz organizacja pracy nie budzą zastrzeżeń. Sędzia wizytator podniosła, że z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Wieluniu wynika, że opiniowana cechuje się wysoką kulturą osobistą oraz odpowiednim stosunkiem do przełożonych i współpracowników. Prezes Sądu podkreśliła, że dla niej - jako przełożonego - opiniowana jest wzorem pracownika. Kandydatka stale podnosi swoje kompetencje zawodowe, regularnie uczestniczy w szkoleniach zawodowych. W konkluzji opiniująca wskazała, że nienaganny sposób wykonywania dotychczasowych obowiązków, doświadczenie orzecznicze, cechy osobowości, wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce, pozwalają na stwierdzenie, że Pani Beata Anna Witkowska w pełni zasługuje na rekomendację do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewelina Tomczuk posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Ewelina Tomczuk urodziła się 8 czerwca 1982 r. w Łosicach. W latach 1997-2002 pracowała w redakcji "Gazety Łosickiej". Od 1 lipca do 31 grudnia 2001 r. odbywała staż w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łosicach na stanowisku referenta do spraw administracyjnobiurowych. Od 2 stycznia 2006 r. do 31 stycznia 2007 r. współpracowała - na podstawie umowy cywilnoprawnej - z Ministerstwem Zdrowia/Główną Inspekcją Sanitarną jako ekspert do spraw legislacji. Od 1 marca do 31 października 2006 r. odbywała staż w Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1 lipca 2006 r. do 30 lipca 2007 r. współpracowała - na podstawie umowy cywilnoprawnej - z Dubois i Wspólnicy Kancelaria Adwokacko-Radcowska Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie jako prawnik. Od 1 lipca 2006 r. do 6 stycznia 2022 r. współpracowała - na podstawie umowy cywilnoprawnej - z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie jako ekspert/prawnik. Od 1 kwietnia 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. była zatrudniona w Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego z siedzibą w Warszawie, pełniąc funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji. W 2007 r. ukończyła z wyróżnieniem wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. współpracowała z Unią Własności Pracowniczej - Izbą Gospodarczą w Warszawie jako ekspert. Od 2 stycznia 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. pracowała w Ministerstwie Edukacji Narodowej na stanowisku doradcy sekretarza stanu/asystenta sekretarza stanu. Od 1 maja 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. była zatrudniona w Ministerstwie Edukacji Narodowej na stanowisku głównego specjalisty, zaś od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r. (po przejściu na mocy art. 231 Kodeksu pracy) pracowała w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie jako starszy specjalista - menadżer projektu. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami, a także studia podyplomowe w zakresie zagadnień legislacyjnych. Od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2013 r. współpracowała z Kancelarią Radcy Prawnego "Centrum Prawa Konkurencji" Elżbieta Modzelewska-Wąchal z siedzibą w Warszawie jako ekspert/prawnik. Od 1 sierpnia 2011 r. do 23 czerwca 2014 r. prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Prawna Ewelina Tomczuk. Z dniem 15 września 2011 r. została wybrana na eksperta/biegłego dla potrzeb Centrum Opinii i Ekspertyz Sądowych Instytutu "ORGMASZ" w Warszawie w dziedzinie: zarządzanie projektami w tym współfinansowanymi ze środków unijnych, zamówienia publiczne, prawo pracy, prawo medyczne, zdrowie publiczne, zdarzenia niepożądane w opiece zdrowotnej. Od 1 marca do 31 sierpnia 2012 r. pracowała w AIR CLUB Centrum Podróży Stanisław Modliński Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie (obecnie BCD Travel Poland sp. z o.o.) początkowo jako Kierownik zespołu do spraw umów projektowych, a od 1 maja 2012 r. jako Kierownik działu projektów konferencyjno -szkoleniowych. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w kwietniu 2014 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 24 czerwca 2014 r. do 19 lipca 2021 r. wykonywała zawód radcy prawnego we własnej kancelarii z siedzibą w Łosicach. Współpracowała jako radca prawny między innymi z: Projekty Treningi Szkolenia Stanisław Modliński z siedzibą w Warszawie, MDDP S.A. Akademia Biznesu sp.k. z siedzibą w Warszawie (w latach 2014-2015); Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (w latach 2016-2018); T4B sp. z o.o. (w latach 2018-2019); 3City Invest sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Gdyni, 3City Development sp. z o.o. Homes sp.k. z siedzibą w Gdyni oraz 3City Development sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Gdyni (w latach 2018-2021); Ingenium Logos Invest sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w Gdańsku (w latach 2018-2021); Polska Sieć Handlowa "Nasz Sklep" S.A. (w latach 2018-2021); Satland Prototype sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (w latach 2019-2021), AIR CLUB Centrum Podróży Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (obecnie BCD Travel Poland sp. z o.o.). Od 1 stycznia 2016 r. do 31 lipca 2021 r. była wspólnikiem w Narodowy Instytut Działań Obronnych Kulita Tomczuk Spółka jawna (jednocześnie jako radca prawny świadczyła na rzecz spółki usługi z zakresu obsługi prawnej). Od 1 stycznia 2018 r. współpracuje jako radca prawny/ekspert z Kancelarią Panasiuk & Partners sp.k. z siedzibą w Warszawie. Od 3 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. pracowała w AIR CLUB Centrum Podróży Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (obecnie BCD Travel Poland sp. z o.o.) na stanowisku special events director. W grudniu 2019 r. uzyskała certyfikat Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Ciągłością Działania. W styczniu 2020 r. uzyskała certyfikat Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Z dniem 19 lipca 2021 r. podjęła zatrudnienie jako radca prawny - na podstawie umowy o pracę - w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (samodzielne stanowisko do spraw Obsługi Prawnej w Departamencie Planowania Przestrzennego). Jest autorką bądź współautorką kilku publikacji. Prowadziła szkolenia dla różnych podmiotów. Jest członkiem Rady Fundacji "Kokonovo" z siedzibą w Warszawie, członkiem Rady Fundacji "Oczami Nieba" oraz członkiem zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Sakura w Warszawie. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, kursach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Eweliny Tomczuk sporządził Pan Przemysław Jasinkiewicz - sędzia wizytator do spraw egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że kandydatka niewątpliwie posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego, w tym prawa gospodarczego. Opiniowana prawidłowo wykorzystuje wiedzę, wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Sporządzane przez nią opinie i umowy świadczą o dużej znajomości zagadnień prawnych, dużym zaangażowaniu w pracę oraz rozległych horyzontach zawodowych. Niewątpliwie kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki radcy prawnego wykonuje od niemalże ośmiu lat. Opiniujący podkreślił dużą precyzję i staranność Pani Eweliny Tomczuk w zakresie sporządzanych umów, ponadprzeciętną obszerność projektów oraz bardzo dobrą orientację w różnorakich zagadnieniach cywilnych. Opiniowana jest osobą obowiązkową i wyważoną. Właściwie reprezentuje interesy stron, projektując odpowiednie instytucje prawne, właściwie waży interes stron, stosując adekwatne zabezpieczenia. W konkluzji sędzia wizytator podniósł, że wskazane w ocenie okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pani Ewelina Tomczuk jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tych osób.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Beata Anna Witkowska - przedstawiona do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego (od grudnia 2009 r.), sędziego sądu rejonowego (od lutego 2013 r.) oraz podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu. Kwalifikacje kandydatki zostały pozytywnie - z rekomendacją ocenione w sporządzonej w ramach niniejszej procedury nominacyjnej ocenie kwalifikacji.

Pani Ewelina Tomczuk posiada zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte między innymi w ramach wykonywania zawodu radcy prawnego. Kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako dobre w sporządzonej w ramach niniejszej procedury nominacyjnej ocenie kwalifikacji.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wszechstronnej oceny zgromadzonej w niniejszym postępowaniu konkursowym dokumentacji dotyczącej kandydatek, uznała za rozstrzygające ich doświadczenie zawodowe, wynikające z pracy na stanowisku lub z wykonywania zawodu uprawniających do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Tym samym, nie deprecjonując całokształtu doświadczenia zawodowego Pani Eweliny Tomczuk, Krajowa Rada Sądownictwa miała jednak na względzie, że jej staż pracy, obejmujący wykonywanie zawodu radcy prawnego, jest krótszy niż staż pracy Pani Beaty Anny Witkowskiej na stanowisku sędziego sądu rejonowego (dodatkowo poparty doświadczeniem, zdobytym w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu). Zdaniem Rady, również zatrudnienie Pani Beaty Anny Witkowskiej na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie stanowi istotny atut jej kandydatury z uwagi na specyfikę tej pracy, dającą możliwość wnikliwego poznania metodyki pracy sędziego. Wyniki poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku również korespondują z oceną Rady.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Beata Anna Witkowska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a także w ramach delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Anny Witkowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku 1 marca 2022 r. zostały zaprezentowane kandydatury Pani Eweliny Tomczuk i Pani Beaty Anny Witkowskiej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku 9 marca 2022 r. ogłoszono wynik opiniowania kandydatek, które uzyskały odpowiednio: Pani Ewelina Tomczuk - 0 głosów "za" i 10 głosów "przeciw" a Pani Beata Anna Witkowska - 11 głosów "za" i 0 głosów "przeciw".

Pani Beata Anna Witkowska uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium, podczas gdy Pani Ewelina Tomczuk nie uzyskała w ogóle głosów "za". Powyższe jednoznacznie przemawia na korzyść kandydatury Pani Beaty Anny Witkowskiej.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Anna Witkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Anny Witkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu, ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 czerwca 2022 r. na:

- Panią Ewelinę Tomczuk oddano 2 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Beatę Annę Witkowską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).