Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 416/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Szafaryn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 15, zgłosiła się Pani Beata Szafaryn - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodnicząca Rady wyznaczyła zespół, zawiadomiła Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Szafaryn oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi Pani Beaty Szafaryn. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a od 2012 r. - sędziego sądu okręgowego, jak również w trakcie delegacji do Sądu Apelacyjnego w Łodzi w wydziale karnym. Ponadto od 1 lipca 2017 r. do 30 kwietnia 2021 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Płocku, a wcześniej przez wiele lat - funkcję Przewodniczącej II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Płocku. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych, seminariach i studiach podyplomowych.

W toku postępowania kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji - z uwagi na bardzo dobry poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność prowadzonych przez nią postępowań, dobrą organizację i efektywność wykonywania obowiązków a także wysoką stabilność orzecznictwa. Ponadto uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi (10 głosów "za").

Kandydatura Pani Beaty Szafaryn, zdaniem zespołu, wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Szafaryn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Beata Szafaryn urodziła się w 1974 r. w Płocku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 1 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, w którym orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, w którym nadal orzekała w wydziale karnym. Od 2004 r. zastępowała w wykonywaniu obowiązków Przewodniczącego II Wydziału Karnego, zaś z dniem 1 kwietnia 2005 r. objęła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału, którą sprawowała do dnia 31 grudnia 2011 r. W 2009 r. z wynikiem bardzo dobrym ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z dniem 1 stycznia 2012 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku, w którym orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, w którym nadal orzekała w II Wydziale Karnym. W 2014 r. z wynikiem bardzo dobrym ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1 lipca 2017 r. do 30 kwietnia 2021 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Płocku. Z dniem 1 maja 2021 r. została przeniesiona do wykonywania czynności w V Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Od 25 czerwca 2020 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych i seminariach.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Szafaryn sporządził Pan Jarosław Papis - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który stwierdził, że kandydatka prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych. Posiada niezbędne doświadczenie zawodowe oraz dużą i ugruntowaną wiedzę prawniczą, którą systematycznie pogłębia poprzez udział w licznych szkoleniach i seminariach. Orzeczenia wydawane przez kandydatkę są trafne oraz uzasadniane prawidłowo, terminowo i na dobrym poziomie. W prowadzonych przez nią sprawach nie stwierdzono uchybień, które można by uznać za istotne. Dane statystyczne dotyczące pracy orzeczniczej Pani sędzi Beaty Szafaryn w Sądzie Okręgowym w Płocku oraz w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi świadczą o osiągniętych przez opiniowaną bardzo dobrych wynikach w odniesieniu do obciążenia wykonywanymi zadaniami orzeczniczymi, sprawności prowadzenia postępowań, efektywności podejmowanych czynności, terminowości czynności, a także stabilności orzecznictwa. W ocenie sędziego wizytatora, zaakcentować należy, że w świetle opisanych danych statystycznych wyniki pracy kandydatki w części wskaźników nie przekraczały wartości wyznaczonych wielkościami uśrednionymi dla II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Płocku, ale oceniając tę okoliczność należy mieć na uwadze, że w analizowanym okresie Pani sędzia Beta Szafaryn orzekała z 90 % obciążeniem, z uwagi na pełnioną funkcję i wykonywała równolegle również czynności orzecznicze w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Natomiast, co do większości wskaźników dotyczących wykonywania obowiązków w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi, kandydatka osiągnęła wyniki przekraczające tzw. średnią wydziałową. Uwagę zwraca wysoka stabilność orzecznictwa, która za rok 2020 wyniosła 100%.

Wysoko ocenić należy poziom sprawności prowadzonych postępowań, co niewątpliwie ma swoje źródło w umiejętności prawidłowej organizacji pracy własnej opiniowanej i znajdowało wyraz w realizowanej w toku prowadzonych spraw w możliwie najszerszym zakresie zasady koncentracji materiału dowodowego. Podkreślić należy prawidłową formę i przejrzystość protokołów rozpraw i posiedzeń w sprawach, w których Pani sędzia pełniła funkcję przewodniczącej, świadczących przy tym o przestrzeganiu wymogów proceduralnych oraz respektowaniu uprawnień stron postępowania. Przy podejmowanych rozstrzygnięciach prawidłowo wskazywano ich podstawy prawne, właściwie je uzasadniano, rozprawy i posiedzenia prowadzone były sprawnie. Sporządzone uzasadnienia orzeczeń odzwierciedlały wysoki poziom wiedzy prawniczej opiniowanej, były one także szczegółowe, kompletne także tam, gdzie pojawiały się złożone zagadnienia natury faktycznej i prawnej. Przeprowadzone badania aktowe nie dostarczyły powodów do formułowania jakichkolwiek istotnych zastrzeżeń. W badanych sprawach nie dostrzeżono uchybień mogących podważyć ocenę o wysokim poziomie urzędowania opiniowanej, w tym kultury osobistej i kultury organizacji pracy.

Sędzia wizytator zwrócił również uwagę, że w aktach osobowych kandydatki znajdują się opinie przełożonych, w których niezmiennie pozytywnie wypowiadano się ojej zawodowych umiejętnościach oraz akcentowano zaangażowanie w pracę, jak również wysoki poziom kultury osobistej. Własne spostrzeżenia i obserwacje sporządzającego ocenę, wynikające z faktu wykonywania przez kandydatkę czynności orzeczniczych w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi od 2020 r. mogą być jedynie potwierdzeniem okoliczności akcentowanych w opiniach przełożonych. Przeprowadzona analiza i badania w pełni zatem uprawniają do sformułowania wniosku, że opiniowana spełnia wszystkie formalne wymagania do powołania jej na stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Pani sędzia Beata Szafaryn jest na to stanowisko bardzo dobrym kandydatem - zważywszy na bardzo dobry poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność prowadzonych przez nią postępowań, dobrą organizację i efektywność wykonywania obowiązków a także wysoką stabilność orzecznictwa.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Beata Szafaryn posiada wieloletnie i bogate doświadczenie orzecznicze zdobyte w wydziałach karnych zarówno na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego oraz sądu apelacyjnego, jak również w związku z pełnieniem funkcji Zastępcy Przewodniczącego i Przewodniczącej wydziału karnego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy na stanowisku sędziego oraz w przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Szafaryn za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, które na posiedzeniu 28 marca 2022 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Beatę Szafaryn - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Szafaryn posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Szafaryn zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w wydziałach karnych na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego i sądu apelacyjnego, pełnienie funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, jak również stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 czerwca 2022 r. na Panią Beatę Szafaryn oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).