Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1140.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 413/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1140

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Sadłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Ryszarda Piaścika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1140, zgłosili się:

- Pan Ryszard Piaścik - sędzia Sądu Rejonowego w Ełku oraz

- Pani Izabela Sadłowska - sędzia Sądu Rejonowego w Suwałkach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodnicząca Rady wyznaczyła zespół, zawiadomiła Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Ryszarda Piaścika oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" oraz na Panią Izabelę Sadłowską - 2 głosy "za" przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach obojga kandydatów - Pana Ryszarda Piaścika oraz Pani Izabeli Sadłowskiej. W ocenie zespołu rekomendowani kandydaci w najwyższym stopniu spełniają przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, legitymując się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym oraz pozytywną oceną pracy i kwalifikacji.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Ryszard Piaścik legitymuje się zdecydowanie dłuższym stażem pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego (od 1999 r.), zaś na korzyść Pani Izabeli Sadłowskiej przemawiają wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Sadłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pani Izabela Sadlowska urodziła się 3 lipca 1977 r. w Suwałkach. Od 5 maja 1997 r. do 31 maja 2005 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Suwałkach na stanowisku protokolanta, sekretarza sądowego i starszego sekretarza sądowego. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Suwałkach złożyła, we wrześniu 2004 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 czerwca 2005 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Suwałkach - obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 13 marca 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Augustowie. Z dniem 10 czerwca 2008 r. została przeniesiona (na swój wniosek) do Sądu Rejonowego w Suwałkach - powierzone czynności sędziowskie pełniła w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach i przydzielona do orzekania początkowo w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a od 1 stycznia 2010 r. w I Wydziale Cywilnym. Od 1 maja 2015 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego (obecnie funkcja zawieszona z uwagi na delegację do sądu okręgowego). Od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r., a następnie od 1 lutego 2022 r. do ■ 31 lipca 2022 r. została delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Suwałkach w

I Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Sadłowskiej sporządził Pana Mirosław Krzysztof Derda, sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Suwałkach. Oceną objęto pracę w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Suwałkach oraz w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Suwałkach. Sędzia wizytator bardzo wysoko ocenił jakość pracy oraz prawidłowość i terminowość czynności podejmowanych przez opiniowaną. Wskazał, że Pani sędzia posiada w referacie sprawy różnorodne - tak pod względem ich przedmiotu, jak i stopnia skomplikowania. Problematyka spraw przedstawionych do analizy była szeroka - obejmowała niemal wszystkie zagadnienia, w tym wpadkowe, będące w kognicji wydziałów cywilnych sądu rejonowego oraz sądu okręgowego. Pozytywnie należy ocenić metodykę postępowań prowadzonych przez Panią Izabelę Sadłowską. Wyraźnie zaznacza się dążenie do koncentracji materiału, bez tendencji do prowadzenia rozwlekłego postępowania dowodowego, jednak bez uszczerbku dla zbadania okoliczności spornych. Orzeczenia i ich pisemne uzasadnienia są zredagowane poprawnie, nie budzą wątpliwości interpretacyjnych, a ich lektura prowadzi do wniosku, że Pani sędzia potrafi przedstawić argumentację rzeczowo, logicznie, w uporządkowany sposób, odnosząc się do twierdzeń i zarzutów podnoszonych przez strony postępowania. Uzasadnienia są sporządzane zazwyczaj w terminie, w nielicznych przypadkach, gdy dochodziło do przekroczenia terminu, było ono niewielkie i zawsze usprawiedliwione. Wyniki liczbowe oraz poziom zaskarżalności i stabilności orzecznictwa są na bardzo dobrym poziomie. Pani Izabela Sadłowska przedstawiła pozytywne opinie służbowe sporządzone przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Suwałkach, Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Suwałkach oraz Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Suwałkach.

2. Pan Ryszard Piaścik urodził się 22 czerwca 1970 r. w Gołdapi. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z ocena bardzo dobrą, uzyskując tyłu magistra. Od 1 sierpnia do 30 listopada 1995 r. oraz od 2 stycznia 1996 r. do 17 października 1997 r. pracował w Romi-Agro sp. z o.o. w Gołdapi na stanowisku specjalisty ds. ekonomicznoprawnych. W 1997 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach, złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 20 października 1997 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ełku - powierzone czynności sędziowskie pełnił w I Wydziale Cywilnym oraz w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ełku i przydzielony do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lipca 2004 r. został na swój wniosek przeniesiony do Sądu Rejonowego w Olecku, w którym objął stanowisko ■ Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego - funkcję tę pełnił do 20 czerwca 2011 r. Z dniem

1 września 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ełku. Orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, od 10 maja 2017 r. pełni również funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2016 r. ukończył również na Uniwersytecie Łódzkim studnia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego z elementami psychologii, z wynikiem bardzo dobrym, a w 2021 r. na tej samej uczelni studia podyplomowe z zakresu psychiatrii i psychologii dla sędziów, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocena kwalifikacji Pana Ryszarda Piaścika została sporządzona przez Pana Mirosława Krzysztofa Derdę, sędziego wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Suwałkach. Sędzia wizytator wysoko ocenił jakość pracy oraz kwalifikacje merytoryczne Pana Ryszarda Piaścika. Opiniowany posiadał w referacie sprawy różnorodne, tak pod względem ich przedmiotu, jak i stopnia skomplikowania, obejmujące w zasadzie wszystkie zagadnienia pozostające w kognicji wydziałów rodzinnych sądów rejonowych. Prowadząc postępowanie, kandydat wykazał, że posiada bardzo dużą wiedzę teoretyczną w stosowanych dziedzinach prawa oraz odpowiednie doświadczenie, niezbędne do orzekania. Opiniujący pozytywnie ocenił metodykę pracy Pana Ryszarda Piaścika. Podkreślił, że wyniki liczbowe oraz poziom zaskarżalności i stabilności orzecznictwa są na dobrym poziomie. Orzeczenia i ich pisemne uzasadnienia spełniają wszystkie wymogi ustawowe, są formułowane poprawnie, nie budzą wątpliwości interpretacyjnych, argumentacja jest rzeczowa i logiczna, odnosi się do podnoszonych przez strony twierdzeń i zarzutów. Uzasadnienia były w większości przypadków sporządzane w terminie, a w nielicznych przypadkach przekroczenia terminu, zawsze było ono niewielkie i następowało z usprawiedliwionych przyczyn. Sędzia wizytator wskazał, że ocenia Pana Ryszarda Piaścika jako orzecznika starannego, dokładnego i wnikliwego, zaangażowanego, a także potrafiącego bardzo dobrze zorganizować swoją pracę. Są to cechy niewątpliwie pożądane przy pełnieniu służby sędziowskiej. Kandydat złożył pozytywna opinię służbową Prezesa Sądu Rejonowego w Ełku.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wieloletni staż orzeczniczy i praktykę ■ na stanowisku referendarza, później asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także doświadczenie orzecznicze, zdobyte w ramach delegacji do sądu okręgowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Izabeli Sadłowskiej znajdują odzwierciedlenie w wysokiej ocenie kwalifikacyjnej oraz opiniach służbowych, wystawionych przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Suwałkach, Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Suwałkach oraz Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Zgodnie z przedstawioną oceną i opiniami Pani Izabela Sadłowska jest kandydatką bardzo dobrze przygotowaną merytorycznie do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Efektywność jej pracy i stabilność orzecznictwa są na dobrym poziomie. Cechuje ją zaangażowanie i rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Należy podkreślić, że Pani Izabela Sadłowska od 1 sierpnia 2021 r. orzeka jako sędzia delegowany w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Suwałkach, a znaczna część rozpoznawanych przez nią spraw odznacza się skomplikowanym charakterem prawnym i faktycznym.

Kontrkandydat w osobie Pana Ryszarda Piaścika posiada co prawda dłuższy staż zawodowy, jednak nie tak zróżnicowany jak Pani Izabela Sadłowska. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji, a sędzia wizytator wskazał, że postrzega Pana Ryszarda Piaścika jako orzecznika starannego, dokładnego i wnikliwego, zaangażowanego, potrafiącego bardzo dobrze zorganizować swoją pracę. Kandydat poszerza również swoją wiedzę, odbywając studia podyplomowe. W przeciwieństwie jednak do wybranej kandydatki Pan Ryszard Piaścik nie był delegowany do orzekania w sądzie okręgowym, w związku z czym jego doświadczenie orzecznicze nie jest tak bogate jak Pani Izabeli Sadlowskiej, która ponadto zdobyła wyższe niż on poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabeli Sadlowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach na posiedzeniu 23 marca 2022 r. jednogłośnie pozytywnie (4 głosy "za") zaopiniowało kandydaturę Pani Izabeli Sadlowskiej. Natomiast Pan Ryszard Piaścik - również zaopiniowany pozytywie - otrzymał 2 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". Zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała wyższe niż Pan Ryszard Piaścik poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabela Sadłowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Suwałkach.

Należy podkreślić, że obie kandydatury są zbliżone i porównywalne, a jednocześnie odznaczają się wysokim poziomem merytorycznym. Jednak wyższe i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach oraz bardziej zróżnicowane doświadczenie zawodowe, a także fakt orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Suwałkach przemówiły na korzyść Pani Izabeli Sadlowskiej, która spełnia w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru najpełniej i w najwyższym stopniu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Sadlowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte w trakcie delegacji do orzekania w sądzie okręgowym, wnioski płynące z wysokiej oceny kwalifikacyjnej, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 czerwca 2022 r. na:

- Pana Ryszarda Piaścika oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Izabelę Sadłowską oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała najwyższą wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).