Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 29.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 412/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 29

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Adama Sęka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 29, zgłosił się Pan Adam Sęk - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 737/2021 z dnia 22 czerwca 2021 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 29, nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Adama Sęka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Odwołanie od powyższej uchwały wniósł Pan Adam Sęk, zaskarżając uchwałę w całości i wnosząc o jej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 102/21, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy stwierdził, między innymi, że treść zaskarżonej uchwały nie pozwala na uznanie, że przy ocenie kandydatury Pan Adama Sęka Krajowa Rada Sądownictwa spełniła wymóg wszechstronnego rozważenia wszystkich okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Punktem wyjścia dla nieprzedstawienia kandydatury odwołującego się była bowiem "niejednoznaczna" - zdaniem Rady - ocena jego pracy i kwalifikacji, a także "niedostateczne" - w przekonaniu Rady - przygotowanie odwołującego się do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. Sąd Najwyższy uznał, że - wbrew twierdzeniom Rady - sędzia wizytator oceniła kandydaturę odwołującego się jednoznacznie pozytywnie, a okoliczności, na które Rada powołała się w uzasadnieniu, wskazując, że są to wątpliwości odnośnie do odwołującego się, były w istocie wskazanymi przez sędziego wizytatora trudnościami, jakie napotkał podczas dokonywania oceny (kwestia ograniczonego orzekania odwołującego się w związku z jego delegacją do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury). Sąd Najwyższy zwrócił także uwagę, że Rada pominęła w uzasadnieniu okoliczność, że z dniem 29 marca 2021 r. Minister Sprawiedliwości delegował odwołującego się do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie na okres od 29 marca 2021 r. do 28 marca 2022 r. Pominięcie tej informacji, dostępnej w aktach osobowych odwołującego się, mogło - zdaniem Sądu Najwyższego - mieć wpływ na dowolną i niepopartą materiałem zgromadzonym w sprawie, ocenę Rady, że przygotowanie odwołującego się jest "niedostateczne", a awans na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego - "przedwczesny".

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodnicząca Rady wyznaczyła zespół, zawiadomiła Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je i omówił szczegółowo kandydata, a następnie odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Pana Adama Sęka 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, objęte niniejszym konkursem, Pana Adama Sęka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora. Przedstawiając powyższe, zespół kierował się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Adama Sęka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Adam Sęk urodził się w 1964 r. w Jędrzejowie. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 1990 r. do 31 stycznia 1991 r. pracował jako referent w Urzędzie Miejskim w Jędrzejowie. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, w 1993 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 grudnia 1993 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 1995 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Od 1 grudnia 2000 r. do 30 sierpnia 2001 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. W latach 2002-2008 orzekał w IX Wydziale Gospodarczym, a w latach 2008-2010 w XII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym tego Sądu. Od 15 sierpnia do 15 października 2008 r. pełnił obowiązki wizytatora ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Krakowie. Z dniem 1 stycznia 2011 r. został delegowany na czas nieokreślony do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 1 kwietnia 2016 r. do 14 lipca 2017 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 15 lipca 2017 r. do 30 listopada 2020 r. pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 1 grudnia 2020 r. do 3 marca 2021 r. pracował jako główny specjalista w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Z dniem 4 marca 2021 r. powrócił do orzekania w XII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 29 marca 2021 r. do chwili obecnej, w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, pełni obowiązki orzecznicze w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Kandydat podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego. W 2010 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów z wynikiem celującym. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia cyklu wykładów dla Prywatnego Instytutu Stosunków Przemysłowych w Krakowie (1999 r.), szkolenia dla Profesjonalnej Szkoły Biznesu Szkoły Wyższej w Krakowie (2000 r.) oraz zajęć dla aplikantów Izby Adwokackiej w Krakowie (2021 r.). W latach 2012-2015 brał udział w komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego w Krakowie (w charakterze sekretarza), następnie, w 2017 r., brał udział w komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w Krakowie (przewodniczący komisji).

Ocenę kwalifikacji Pana Adama Sęka sporządziła Pani sędzia Anna Kowacz-Braun - wizytator ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Stwierdziła, że kandydat prezentuje wysoki poziom wiedzy zarówno z zakresu prawa materialnego, jak i procesowego, sporządzane przez niego uzasadnienia zawierają wszystkie elementy wymagane przez Kodeks postępowania cywilnego, a do tego pisane są w sposób jasny, poprawnym językiem prawniczym. Podniosła, że dotychczasowy poziom pracy kandydata uzasadnia przekonanie, że w sprawach, w których - z uwagi na ich charakter - dotychczas nie orzekał, stanie na wysokości zadania i zmierzy się z nową dla siebie materią. Reasumując, wyraziła przekonanie, że Pan Adam Sęk jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Sędzia wizytator zaznaczyła przy tym, że, w związku z wieloletnią delegacją Pana Adama Sęka do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, trudna jest ocena danych statystycznych sprzed okresu tej delegacji, a także z okresów, gdy - z uwagi na pełnione funkcje administracyjne - orzekanie Pana sędziego było znacznie ograniczone, a nawet gdy był od niego wyłączony.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Rada uwzględniła, że Pan Adam Sęk posiada wieloletnie i bogate doświadczenie w orzekaniu oraz w pełnieniu funkcji kierowniczych w strukturach wymiaru sprawiedliwości, a także w pełnieniu funkcji Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie. Wprawdzie sędzia wizytator zwróciła uwagę na długi okres wyłączenia Pana sędziego od orzekania lub ograniczenia w orzekaniu - z uwagi na pełnione funkcje administracyjne - to jednak uznała, że dotychczasowy poziom jego pracy pozwala na przekonanie, że sprosta obowiązkom orzeczniczym na poziomie sądu apelacyjnego. Rada uwzględniła przy tym, że kandydat posiada doświadczenie w pełnieniu obowiązków sędziego sądu apelacyjnego, zdobyte podczas delegacji do Sądu Apelacyjnego w Krakowie (od marca 2021 r. do chwili obecnej).

W ocenie Rady Pan Adam Sęk spełnia kryteria określone w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu uzasadniającym przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu 10 maja 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Pana Adama Sęka - oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Adama Sęka zadecydował całokształt okoliczności spraw}', w szczególności wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, doświadczenie orzecznicze w sądach różnego szczebla, staż pracy oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 czerwca 2022 r. na Pana Adama Sęka oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).