Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1140.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 346/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1140

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Haliny Kozik-Kuśmirek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1140, zgłosiła się Pani Halina Kozik-Kuśmirek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Halinę Kozik-Kuśmirek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie Pani Haliny Kozik -Kuśmirek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania od 2004 r. pracy na stanowisku referendarza sądowego w wydziałach ksiąg wieczystych i wydziale gospodarczym, a od 2017 r. - starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi. Od 1 stycznia do 31 października 2019 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości i powierzono jej obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego. Z dniem 1 czerwca 2021 r. została delegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu, w I Wydziale Cywilnym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w konferencjach naukowych, szkoleniach zawodowych i studiach podyplomowych.

W toku postępowania kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której sędzia opiniująca wskazała, że - z uwagi na długoletni staż pracy na stanowisku referendarza, doświadczenie życiowe, wyniki statystyczne, pozytywne opinie przełożonych, a także cechy charakteru takie jak samodzielność i decyzyjność - opiniowana zasługuje na rekomendowanie jej na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie (10 głosów "za").

Kandydatura Pani Haliny Kozik-Kuśmirek wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Haliny Kozik-Kuśmirek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Halina Kozik-Kuśmirek urodziła się w 1974 r. w Wysokiem. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1994-2004 pracowała zawodowo w Głownie i w Łodzi w różnych podmiotach na różnych stanowiskach (tłumacz języka włoskiego, prowadząca szkolenia, asystent brokera, prawnik). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Z dniem 20 października 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, w którym obowiązki orzecznicze wykonywała w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 15 maja 2006 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w którym orzekała kolejno w XVI Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz w XIII Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 sierpnia 2017 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 stycznia do 31 października 2019 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości i powierzono jej obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego. Z dniem 1 czerwca 2019 r. została przeniesiona do wykonywania czynności służbowych w XX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Z dniem 1 czerwca 2021 r. została delegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu, w I Wydziale Cywilnym. W grudniu 2022 r. ukończy studia podyplomowe w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, Oddział w Warszawie, w zakresie mediacji rodzinnych i sądowych. Kandydatka uczestniczy w seminarium doktoranckim, poza tokiem studiów doktoranckich, w Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką dwóch publikacji. Prowadziła także szkolenia z zakresu prawa pracy i bhp dla Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej, Oddział w Łodzi, oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń dla Łódzkiego Domu Brokerskiego w Łodzi. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w konferencjach naukowych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Haliny Kozik-Kuśmirek sporządziła Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że kandydatka wykazuje się znajomością dziedzin prawa cywilnego, które są wykorzystywane w wykonywaniu przez nią czynności referendarza, szczególnie z zakresu postępowania cywilnego i trybu upominawczego uproszczonego. Pani Halina Kozik-Kuśmirek ma opanowaną znajomość procedury cywilnej i sprawnie porusza się w jej meandrach, szczególnie w zakresie postępowania upominawczego. Potrafi skutecznie stosować przepisy procedury cywilnej w praktyce. Większość rozpoznawanych przez nią spraw była właśnie z tego zakresu. Sporządzone orzeczenia, w większości postanowienia i zarządzenia, były poprawne pod względem formy, zawierały wszystkie niezbędne elementy, w tym rozbudowane zarządzenia wykonawcze dla sekretariatu.

W ocenie sędzi opiniującej zwraca uwagę fakt, że czynności Pani Haliny Kozik -Kuśmirek były stosunkowo ograniczone ze względu na przepisy prawa uprawniające referendarza do podejmowania czynności tylko w niektórych kategoriach spraw. Przekazane do analizy sprawy były o nieskomplikowanym charakterze, proste pod względem faktycznym i prawnym, typowe dla spraw rozpoznawanych w sądzie rejonowym i w zdecydowanej części jednotomowe. Stąd, w ocenie sędzi opiniującej, gdyby brać pod uwagę tylko ich analizę, to nie można by jednoznacznie przesądzić o przydatności Pani referendarz do pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym. Mając natomiast na uwadze, oprócz analizy akt, także inne okoliczności, takie jak: długoletni staż pracy na stanowisku referendarza, doświadczenie życiowe, wyniki statystyczne, pozytywne opinie przełożonych oraz pozytywne oceny wcześniejszej oceny kwalifikacji, a także ujawnione w czasie sporządzania analizy cechy charakteru takie jak samodzielność i decyzyjność, sędzia opiniująca doszła do przekonania, że uprawniają one do wystawienia kandydatce pozytywnej opinii i rekomendowania jej na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym. Zatem ogólna ocena (wg 4-stopniowej skali: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna) jest pozytywna.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Halina Kozik-Kuśmirek posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania czynności referendarza sądowego (obecnie - starszego referendarza sądowego) w różnych wydziałach sądów rejonowych. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy i opiniach służbowych, a także przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Haliny Kozik -Kuśmirek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 6 kwietnia 2022 r. zaopiniowało Panią Halinę Kozik-Kuśmirek - oddając 10 głosów "za" (43 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Halina Kozik-Kuśmirek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Haliny Kozik -Kuśmirek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy referendarza sądowego a obecnie starszego referendarza sądowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 kwietnia 2022 r. na Panią Halinę Kozik-Kuśmirek oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).