Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1065.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 343/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1065

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Edyty Karoliny Wieczorek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Elżbiety Żaczek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1065, zgłosiły się:

- Pani Edyta Karolina Wieczorek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Piasecznie oraz

- Pani Agnieszka Elżbieta Żaczek - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Edytę Karolinę Wieczorek oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" a na Panią Agnieszkę Elżbietę Żaczek oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie Pani Edyty Karoliny Wieczorek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Edyta Karolina Wieczorek posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania pracy na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie oraz w Sądzie Rejonowym w Piasecznie w wydziałach ksiąg wieczystych i wydziale cywilnym. Pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Piasecznie a od 1 września 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piasecznie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

W toku postępowania kandydatka otrzymała wyróżniającą ocenę kwalifikacji, w której wskazano m.in., że jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu sędziego, charakteryzuje się wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi oraz właściwą postawą osobistą. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie (10 głosów "za").

Kandydatka wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Edyty Karoliny Wieczorek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Edyta Karolina Wieczorek urodziła się w 1973 r. w Kielcach. Od 15 stycznia do 14 kwietnia 1998 r. pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. J. Bohdanowicza w Warszawie jako inspektor. Od 1 maja 1998 r. do 31 grudnia 2004 r. była zatrudniona jako specjalista ds. prawnych w Zarządzie Krajowym Związku Zawodowego "Budowlani" w Warszawie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 czerwca 2003 r. do 31 października 2004 r. pracowała jako prawnik w Kancelarii Prawniczej Maciej Panfil i Partner Sp. komandytowa w Warszawie, a od 1 października 2004 r. do 30 listopada 2007 r. - w Kancelarii Adwokackiej Adw. Joanna Niedzielska w Kielcach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, w sierpniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Z dniem 1 grudnia 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, w którym została przydzielona do orzekania w IX Wydziale Ksiąg Wieczystych. Następnie, od 21 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2018 r. - w związku z przeniesieniem - orzekała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu a od 1 września 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piasecznie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Edyty Karoliny Wieczorek sporządził Pan Stanisław Gradus -Wojciechowski - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który poparł jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W jego ocenie, przedstawiony materiał wskazuje, że dysponuje ona wiedzą potrzebną do wykonywania czynności sędziowskich. Merytoryczna strona pracy ocenianej nie budzi żadnych zastrzeżeń. Pani referendarz niezwykle sumiennie i terminowo wykonuje powierzone jej obowiązki. Wydawane orzeczenia są formułowane poprawnie, są w pełni przejrzyste i zrozumiałe. Z opinii przełożonych wynika również, że charakteryzuje się ona wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi oraz właściwą postawą osobistą. Na uwagę zasługuje niezwykle wysoka stabilność orzecznictwa oraz śladowa liczba skarg na orzeczenia referendarza sądowego. Dokonana ocena potwierdza, że Pani Edyta Karolina Wieczorek jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu sędziego. Zatem - w ocenie sędziego opiniującego - ogólna ocena kandydatki (wg skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna): jest wyróżniająca.

W opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Piasecznie Pani referendarz Edyta Karolina Wieczorek funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Ksiąg Wieczystych wykonuje bez zastrzeżeń, w sposób w pełni prawidłowy. Długi staż, bardzo duża wiedza merytoryczna, umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce, wzorowa organizacja czasu pracy to cechy, które wyróżniają Panią referendarz. Obowiązki służbowe referendarza sądowego wypełnia z należytą starannością, rzetelnością i sumiennością. Jest osobą spokojną, niekonfliktową i zawsze chętnie służy pomocą merytoryczną. Cechuje ją bardzo wysoka kultura osobista, również w relacjach z przełożonymi i innymi pracownikami sądu. Ponadto jest pracowita, kompetentna i rzetelna.

Kontrkandydatka w osobie Pani Agnieszki Elżbiety Żaczek posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia kryteriów wyboru w stopniu przewyższającym tożsame kryteria wyboru dotyczące Pani Edyty Karoliny Wieczorek, uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Elżbieta Żaczek urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Od 1 stycznia 2000 r. do 31 sierpnia 2009 r. pracowała jako podinspektor, a następnie inspektor w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Obowiązki wykonywała w Wydziale Prawnym dla Dzielnicy Włochy. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła również na tym Uniwersytecie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, Instytut Politologii wyższe studia w zakresie integracji europejskiej, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, w sierpniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 4 lutego 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. W dniu 15 kwietnia 2009 r. złożyła ślubowanie przed Dziekanem tej Izby Adwokackiej. Zawód adwokata wykonywała od 1 września 2009 r. do 10 października 2012 r. w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Piasecznie. Na wniosek kandydatki, uchwałą z dnia 10 października 2012 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie skreśliła ją z listy adwokatów. Ponownie została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie w dniu 27 listopada 2013 r., a w dniu 8 stycznia 2014 r. złożyła ślubowanie przed Dziekanem tej Izby. Od 3 marca 2014 r. do 24 maja 2018 r. wykonywała zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Piasecznie. Od 11 października 2021 r. ponownie wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Piasecznie. Kandydatka jest autorką kilkunastu publikacji, zamieszczanych w latach 2006-2007 na łamach czasopisma "Doradca Podatnika".

Oceny kwalifikacji oraz oceny uzupełniające Pani Agnieszki Elżbiety Żaczek sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie - Pani Magdalena Majewska z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego oraz Pan Piotr Bojarczuk z zakresu spraw karnych.

Na podstawie przeanalizowanych akt spraw oraz pism procesowych i opinii Pani sędzia Magdalena Majewska oceniła Panią Agnieszkę Elżbietę Żaczek jako niezwykle rzetelną adwokat, która swoje obowiązki wykonywała terminowo, stawiała się na terminach rozpraw, w terminie zakreślonym przez sąd ustosunkowywała się do opinii biegłych, wniosków i zarzutów strony przeciwnej. Wywiązywała się ze swoich obowiązków bardzo sumiennie, profesjonalnie, działała bardzo intensywnie w interesie stron, które reprezentowała. Jej pisma były bardzo merytoryczne, zawierały poprawnie sformułowane wnioski i były szczegółowo uzasadnione. Aktywnie uczestniczyła w rozprawach, do których była bardzo dobrze przygotowana. Kandydatka wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego, wiedzę popierała trafnymi orzeczeniami Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Sędzia opiniująca bardzo dobrze oceniła pracę Pani Agnieszki Elżbiety Żaczek jako adwokata. Jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego, z uwagi na jej obszerną wiedzę prawniczą i walory osobiste, oceniła pozytywnie, stwierdzając jednocześnie, że kandydatka jest predysponowana do wykonywania tego zawodu. Zatem ocena łączna kandydatki - na podstawie oceny merytorycznej i oceny metodyki jej pracy (wg skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna) -jest pozytywna.

Na podstawie dokonanej analizy akt spraw z udziałem kandydatki w zakresie spraw karnych, Pan sędzia Piotr Bojarczuk stwierdził, że cechuje ją profesjonalizm w trakcie postępowań sądowych, w tym sposobu realizacji obowiązków procesowych oraz przestrzegania terminów procesowych. Postawa kandydatki nie stanowiła nieuzasadnionej przyczyny zwłoki w rozpoznaniu spraw lub ich przedłużaniu. Nie odnotowano przykładów niewłaściwego jej zachowania się na sali sądowej, nie zaistniały również wypadki naruszenia terminów procesowych. Pani Agnieszka Elżbieta Żaczek - z racji wykonywanego zawodu adwokata, uzyskanej praktyki w sprawach karnych - jest dobrze przygotowana do podjęcia obowiązków sędziego sądu rejonowego. Sędzia opiniujący nie stwierdził jakichkolwiek zastrzeżeń do pracy kandydatki, jako adwokata. Zatem jego ocena co do przygotowania kandydatki do wykonywania zawodu sędziego jest pozytywna.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania - decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatek, w tym zdobyciem umiejętności przydatnych w wykonywaniu zawodu sędziego.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego w sądach rejonowych w różnych wydziałach, jak również podczas pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego i przewodniczącej wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Piasecznie.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w przebiegu jej drogi zawodowej oraz w wyróżniającej ocenie jej pracy i opiniach służbowych. Wskazano w nich m.in., że Panią Edytę Karolinę Wieczorek wyróżniają długi staż zawodowy, bardzo duża wiedza merytoryczna, umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce oraz wzorowa organizacja czasu pracy. Ponadto, Rada nie mogła pominąć, że kandydatka otrzymała jednogłośne poparcie środowiska sędziowskiego.

W opinii Rady, Pani Edyta Karolina Wieczorek posiada kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, a w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontrkandydatka w osobie Pani Agnieszki Elżbiety Żaczek uzyskała pozytywne oceny kwalifikacji, a zatem niższe niż osoba wybrana przez Radę. Wprawdzie posiada bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania wolnego zawodu prawniczego oraz spełnia wymogi formalne, stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednak legitymuje się krótszym zarówno ogólnym stażem zawodowym, jak i w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego niż Pani Edyta Karolina Wieczorek. Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Edyty Karoliny Wieczorek uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg jej ścieżki zawodowej przemawia za jej wyborem.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym podczas pracy na samodzielnym stanowisku referendarza sądowego (obecnie - starszego referendarza sądowego), jak również wynikającym z pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, a także podnoszenie kwalifikacji dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Edyty Karoliny Wieczorek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, które na posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2022 r. zaopiniowało kandydatki, oddając na Panią Edytę Karolinę Wieczorek - 10 głosów "za" (48 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Elżbietę Żaczek - 6 głosów "za" (20,5 pkt.), 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Edyta Karolina Wieczorek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Edyty Karoliny Wieczorek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowiskach referendarskich, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 kwietnia 2022 r. na:

- Panią Edytę Karolinę Wieczorek oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Elżbietę Żaczek oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).