Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1089.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 323/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1089

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1089, zgłosił się Pan dr Krzysztof Dariusz Krukowski - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Krzysztof Dariusz Krukowski urodził się w 1985 r. w Opolu. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Opolskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2009 r. ukończył także studium pedagogiczne na tym Uniwersytecie z oceną bardzo dobrą. Od 1 lutego 2010 r. do 14 kwietnia 2014 r. był zatrudniony w kancelarii adwokackiej w Opolu na stanowisku aplikanta adwokackiego. W marcu 2014 r., po ukończeniu aplikacji adwokackiej, złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 27 maja 2014 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Opolu i od 1 września 2014 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Opolu. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego z dnia 29 stycznia 2016 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Nacjonalizacja i rewindykacja nieruchomości osób prawnych Kościoła katolickiego na terenie województwa opolskiego w latach 1945-2013", uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Od 24 września 2016 r. jest zatrudniony w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na stanowisku adiunkta, a od 1 października 2016 r. jest również zatrudniony w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu, także na stanowisku adiunkta. Współpracuje z Wojewódzkim Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu działającym przy Opolskiej Izbie Gospodarczej jako mediator. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, bierze udział w konferencjach naukowych oraz jest autorem i współautorem kilku publikacji z zakresu prawa podatkowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Kita - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Opolu, który stwierdził, że analiza akt spraw karnych wskazuje na wysoki poziom i profesjonalizm pracy kandydata. Opiniowany opanował w wysokim stopniu sztukę sprawnego stosowania prawa w praktyce, którego teoretyczna znajomość przez kandydata również nie może być kwestionowana. Argumentacja prawna, zawarta w pismach procesowych, w tym także w apelacjach, zasługuje na uznanie. Styl wykonywania powierzonych mu obowiązków również nie budzi zastrzeżeń. W badanych sprawach nie ujawniono braku czynności kandydata, opieszałości, naruszenia prawa procesowego lub materialnego. Pan mecenas z jednakową starannością traktuje sprawy należące do kategorii niezbyt skomplikowanych, jak i sprawy złożone pod względem procesowym i materialnym. Wykazuje równie aktywną postawę w trakcie postępowania sądowego, niezależnie czy reprezentuje stronę, świadcząc pomoc prawną z wyboru czy z urzędu, wyrażającą się w aktywnym udziale w przeprowadzaniu dowodów, składaniu wniosków dowodowych, zajmowaniu stanowiska w kwestiach wymagających rozstrzygnięcia. W ocenie wizytatora, kandydat aktualnie nie posiada jednak doświadczenia zawodowego niezbędnego dla wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego. Sprawy poddane ocenie lustracyjnej dotyczą w przeważającej większości spraw prostych, należących do kognicji sądu rejonowego. Zaledwie cztery sprawy były rozpoznawane przez sąd okręgowy. Sędzia wizytator podniósł, że kandydat konieczne doświadczenie w pracy orzeczniczej, a także pogłębioną wiedzę oraz szczególne umiejętności, w tym odporność na stres, presję, właściwe planowanie przebiegu rozprawy, umiejętność rozpoznania istoty sporu etc., które to cechy są niezbędne dla wykonywania z sukcesem obowiązków orzeczniczych w sądzie okręgowym, powinien nabyć w czasie pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W konsekwencji należy przyjąć, że przygotowanie zawodowe, kwalifikacje oraz cechy osobowościowe Pana adwokata Krzysztofa Dariusza Krukowskiego nie dają gwarancji prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych w sądzie okręgowym. W chwili obecnej - zdaniem sędziego wizytatora - są wystarczające do objęcia stanowiska sędziowskiego w sądzie rejonowym.

Kandydat złożył uwagi do oceny kwalifikacji, sporządzonej przez sędziego wizytatora do spraw karnych, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan Wojciech Bazgier - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Opolu. Stwierdził on, że praca kandydata była już przedmiotem oceny w związku z ubieganiem się o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2020 r., poz. 384) i sędziego Sądu Okręgowego w Opolu (M.P. z 2021 r., poz. 503), czego efektem było sporządzone sprawozdanie z oceny kwalifikacji z 24 lipca 2020 r. i 24 września 2021 r. W związku z tym, że przy zgłoszeniu kandydat przedstawił identyczny wykaz spraw, jak przy zgłoszeniu wcześniejszym, bezprzedmiotowym było prowadzenie analizy i oceny tych samych akt spraw zwłaszcza, że poprzednie oceny oparte były o analizę wszystkich zawartych w wykazie "spraw cywilnych". W związku z powyższym sędzia wizytator w całości podtrzymał uprzednio dokonane oceny Pana adwokata Krzysztofa Dariusza Krukowskiego, wynikające ze sprawozdania z 24 lipca 2020 r. i 24 września 2021 r., w których kandydata do objęcia stanowiska sędziego oceniono bardzo dobrze.

W ocenie z 24 lipca 2020 r. sędzia wizytator stwierdził, że kandydat prezentuje bardzo wysoki poziom i profesjonalizm, przy czym kontrola przeważającej liczby spraw prowadzi do wniosku, że sprawy te były prowadzone modelowo i mogą stanowić wzorzec rzetelnego i profesjonalnego podejścia do obowiązków pełnomocnika. Wskazał na w pełni profesjonalne przygotowywanie pism procesowych, poczynając od sporządzenia pozwu lub wniosku i odpowiedzi na pozew, przez pisma procesowe zawierające stanowisko w sprawie lub wnioski dowodowe, a na składaniu apelacji lub odpowiedzi na apelację kończąc. Podkreślił, że opiniowany w przedstawionych do oceny sprawach praktycznie zawsze reprezentował stronę, która sprawę wygrała w rozumieniu art. 98 k.p.c. - tylko w dwóch sprawach reprezentował stronę ostatecznie przegrywającą. Sędzia wizytator podkreślił, że szereg spraw było kończonych na pierwszej rozprawie i nierzadko zakończenie spowodowane było zawarciem ugody przez strony. Zdaniem sędziego wizytatora, dowodzi to prawidłowego przygotowania spraw również pod względem sporządzenia pism procesowych, to jest pozwów lub odpowiedzi na pozew, jak również na przygotowanie pełnomocnika do rozpraw. Konkludując, sędzia wizytator stwierdził, że Pan Krzysztof Dariusz Krukowski wykazuje bardzo dobre przygotowanie zawodowe i kwalifikacje oraz cechy osobowościowe, które predysponują go do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie wykonywania zawodu adwokata oraz w pracy na stanowisku adiunkta na wyższych uczelniach. Ponadto, legitymuje się stopniem naukowym doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Kandydat współpracuje również z Wojewódzkim Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu działającym przy Opolskiej Izbie Gospodarczej jako mediator. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego znajdują również odzwierciedlenie w uzyskanych ocenach jego pracy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu 29 marca 2022 r. negatywnie zaopiniowało Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego, oddając 1 głos "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się". Kandydat nie uzyskał zatem poparcia tego gremium, jednakże w niniejszej procedurze nominacyjnej Krajowa Rada Sądownictwa uznała wyniki głosowania podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu za nieodzwierciedlające rzeczywistych kwalifikacji Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego. Z uwagi na powyższe Rada uznała, że to kryterium nie może samodzielnie przeważyć na jego niekorzyść.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Dariusz Krukowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Opolu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: uzyskane oceny kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie wykonywania zawodu adwokata oraz w pracy na stanowisku adiunkta na wyższych uczelniach, a także stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, jak również doświadczenie, wynikające z pracy w charakterze mediatora w ramach współpracy z Wojewódzkim Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu działającym przy Opolskiej Izbie Gospodarczej.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 kwietnia 2022 r. na Pana Krzysztofa Dariusza Krukowskiego oddano

13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów. Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).