Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1141.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 311/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1141

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1141, zgłosił się Pan Ireneusz Andrzej Orłowski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego. Mając na uwadze wyniki głosowania, zespół pozostawił decyzję w przedmiocie przedstawienia kandydatury Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego z wnioskiem o powołanie - do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Ireneusz Andrzej Orłowski urodził się 3 lutego 1967 r. w Kętrzynie. Od 1 października 1985 r. do 31 marca 1986 r. był zatrudniony na stanowisku pomocnika sekretarza w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie. W 1992 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w okręgu Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, w 1996 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem dobrym. Od 1 stycznia 1994 r. do 31 grudnia 2008 r. prowadził kancelarię prawniczą, w której początkowo był zatrudniony na stanowisku prawnika a po uzyskaniu wpisu na listę radców prawnych - na stanowisku radcy prawnego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu z dnia 18 grudnia 1996 r. został wpisany na listę radców prawnych, prowadzoną przez tę Radę. Od 12 września 2007 r. do 29 września 2017 r. był zatrudniony w Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz i Ireneusz Orłowski spółka partnerska, gdzie świadczył usługi prawne jako radca prawny. Od 5 maja 2017 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego w Toruniu. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego sporządzili Pan Bogumił Goraj - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Pani Barbara Jankowska-Kocon - sędzia wizytator w zakresie spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Z oceny wynika, że sprawy gospodarcze, które prowadził opiniowany, ograniczały się do sporządzenia pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym i nie wymagały dużego nakładu pracy przy ich przygotowaniu, tym bardziej, że występował on zawsze jako pełnomocnik powoda, zaś roszczenie dotyczyło nieuiszczonej należności z tytułu sprzedaży towarów przez jedną z dwóch spółek - kontrahentów. Pisma procesowe sporządzane przez kandydata były poprawne zarówno pod względem formalnym, jak i materialnym. Powoływana w nich argumentacja była uzasadniona stanem faktycznym. W żadnej ze skontrolowanych spraw nie wykazano nierzetelności w wykonywaniu czynności radcy prawnego. Także sprawy cywilne, co do zasady, prowadzone były w sposób prawidłowy. W związku z powyższym, stwierdzono, że opiniowany prawidłowo i sumiennie reprezentował swoich mocodawców. W konkluzji, oceniający wyrazili pogląd, że nie zachodzą przeszkody do kandydowania przez Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego na urząd sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Ireneusz Andrzej Orłowski legitymuje się wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania zawodu radcy prawnego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika rzetelność i sumienność w wykonywaniu przez niego obowiązków zawodowych.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu 5 kwietnia 2022 r. - 7 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem pozytywną opinię tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Ireneusz Andrzej Orłowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego. Ponadto, o przedstawieniu zadecydowały wnioski, płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 kwietnia 2022 r. na Pana Ireneusza Andrzeja Orłowskiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).