Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1147.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 272/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1147

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Supranowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1147, zgłosiła się Pani dr Anna Supranowicz - adwokat - Izba Adwokacka we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Supranowicz oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie Pani Anny Supranowicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Supranowicz przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: uzyskane oceny kwalifikacyjne, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych w zakresie prawa, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy pozytywnie zaopiniowało Panią Annę Supranowicz, oddając 8 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw", nie oddając głosów "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Supranowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Anna Supranowicz urodziła się 13 lipca 1981 r. we Wrocławiu. Od 2 stycznia 2001 r. do 19 kwietnia 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia -Fabrycznej we Wrocławiu, kolejno na stanowiskach: referenta stażysty, protokolanta i sekretarza sądowego. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 20 kwietnia 2006 r. do 12 października 2012 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 24 października 2011 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Postępowania zredukowane w polskim procesie karnym" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2012 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Od 13 października 2012 r. wykonuje zawód adwokata we własnej kancelarii adwokackiej z siedzibą we Wrocławiu. Kandydatka posiada także doświadczenie, wynikające ze współpracy - na podstawie umów cywilnoprawnych - w charakterze wykładowcy akademickiego z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu (od 1 października 2007 r. do 30 września 2013 r.) oraz z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu (od 1 października 2012 r. do 30 września 2013 r.). Od 1 października 2015 r. jest zatrudniona w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu na stanowisku adiunkta. Dodatkowo prowadziła szkolenia przygotowujące do egzaminu zawodowego - adwokackiego i radcowskiego oraz do egzaminów wstępnych na aplikacje, zorganizowane przez Wydawnictwo C.H. Beck. Jest autorką sześciu publikacji z zakresu procesu karnego. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych (w tym jako wygłaszająca referat).

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Supranowicz sporządziła Pani Joanna Pasak - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Legnicy, która stwierdziła, że dotychczasowy przebieg pracy zawodowej kandydatki, szerokie doświadczenie zawodowe oraz zakres wykonywanych obowiązków pozwoliły jej nabyć takie umiejętności z zakresu szeroko rozumianego prawa i postępowania cywilnego, że - w połączeniu z jej cechami osobowościowymi - uprawniony jest wniosek, że Pani Anna Supranowicz jako kandydatka do pełnienia urzędu sędziego jest wielce pożądana. Dotychczasowa praca opiniowanej na różnych płaszczyznach zawodów prawniczych daje - w ocenie sędzi wizytator - niewątpliwie gwarancję prawidłowego wykonywania urzędu, na który kandyduje. Opiniująca dodała, że popiera kandydaturę Pani Anny Supranowicz na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Supranowicz sporządziła także Pani Regina Stępień - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Legnicy, która wskazała, że ocena ma charakter uzupełniający w związku z aktualną jeszcze oceną, jaka została dokonana w listopadzie 2021 r. przez Panią Joannę Pasak - sędzię wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Legnicy. We wnioskach końcowych sędzia wizytator stwierdziła, że analiza spraw wskazuje, że sporządzone przez kandydatkę pisma procesowe były rzetelnie przygotowane, starannie i zrozumiale zredagowane. Zawierały wskazanie i omówienie podstawy prawnej i faktycznej. Reprezentując pozwanego opiniowana składała odpowiedź na pozew. Była ona sporządzona starannie. Zawierała prawidłowe odniesienie się do żądań, właściwą i czytelną argumentację wraz z prawidłowym odniesieniem się do przepisów prawa materialnego i procesowego. Opiniowana, występując jako pełnomocnik stron, zawsze była przygotowana. W rozprawach uczestniczyła osobiście. Była aktywna, odnosiła się właściwie do prezentowanych przez stronę przeciwną stanowisk. Prezentowała adekwatne stanowisko i ocenę prawną. W konkluzji, sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka wykazuje wysoki poziom wiedzy prawniczej z różnych dziedzin. Jej rzetelność i staranność, wynikająca z analizy przedstawionych spraw, oraz kultura osobista, dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, szerokie i różnorodne umiejętności, pozytywne dotychczasowe opinie - wskazują, że spełnia warunki do pełnienia urzędu sędziego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sądownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte między innymi w trakcie zatrudnienia na stanowiskach: referenta stażysty, protokolanta, sekretarza sądowego i asystenta sędziego oraz w związku z wykonywaniem zawodu adwokata. Ponadto, na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Postępowania zredukowane w polskim procesie karnym", uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Kandydatka posiada także doświadczenie, wynikające ze współpracy - na podstawie umów cywilnoprawnych - w charakterze wykładowcy akademickiego z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu oraz z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, a od 1 października 2015 r. jest zatrudniona w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu na stanowisku adiunkta. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Supranowicz znajdują również odzwierciedlenie w uzyskanych ocenach jej pracy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Supranowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy na posiedzeniu 14 marca 2022 r. zaopiniowało Panią Annę Supranowicz, oddając 8 głosów "za" i 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". Kandydatka uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Supranowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Supranowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: uzyskane oceny kwalifikacyjne, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w tym wynikające z pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz z wykonywania zawodu adwokata, stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, doświadczenie, wynikające z pracy wykładowcy akademickiego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 kwietnia 2022 r. na Panią Annę Supranowicz oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa;

Dz. U. z 2021 r. poz. 269).