Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 782.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 271/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 782

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Marty Klimek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 782, zgłosiła się Pani Małgorzata Marta Klimek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Małgorzatę Martę Klimek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku Pani Małgorzaty Marty Klimek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Małgorzaty Marty Klimek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Marty Klimek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Małgorzata Marta Klimek urodziła się 22 stycznia 1975 r. w Słupsku. Od 1 maja 1992 r. do 28 lutego 1995 r. była zatrudniona jako uczeń, a następnie sprzedawca w placówkach handlowych. Od 2 listopada 1995 r. do 10 maja 2009 r. pracowała jako sekretarz sądowy w wydziałach ksiąg wieczystych, początkowo w Sądzie Rejonowym w Słupsku, a następnie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. W 2000 r. ukończyła studia licencjackie z administracji w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia w zakresie administracji na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Z dniem 11 maja 2009 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kwidzynie. Od 11 kwietnia 2012 r. obowiązki orzecznicze wykonywała w Zamiejscowym Wydziale w Sztumie. Od 12 listopada 2012 r. orzekała w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Słupsku, a następnie - od 1 lipca 2013 r., w ramach delegacji do e-sądu, w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Od 1 września 2018 r. obowiązki orzecznicze wykonuje w Sądzie Rejonowym w Słupsku, w wydziale ksiąg wieczystych, a od 22 grudnia 2018 r. orzeka w sprawach cywilnych. Z dniem 1 kwietnia 2021 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Marty Klimek z zakresu spraw wieczystoksięgowych sporządziła Pani Anna Prucnal - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, a z zakresu spraw cywilnych - Pani Hanna Kaflak-Januszko - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku.

W ocenie sędzi opiniującej w zakresie spraw wieczystoksięgowych, wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują, że orzecznictwo kandydatki cechuje wysoka sprawność, dążenie do koncentracji i prawidłowości oceny materiału dowodowego w celu szybkiego wydania orzeczenia. Widoczna jest dojrzałość formalna i merytoryczna. Pani Małgorzata Marta Klimek dba w prowadzonych przez siebie postępowaniach, aby wydawane przez nią rozstrzygnięcia pozostawały w zgodzie z obowiązującym prawem, a bardzo dobra znajomość techniki pracy w księgach wieczystych i wysoka sprawność postępowania czynią, że sprawy w referacie kandydatki były sprawnie załatwiane. Odzwierciedleniem tego jest stabilność orzecznictwa, a także brak skarg administracyjnych. Postanowienia i zarządzenia kończące postępowanie w sprawach prowadzonych przez opiniowaną cechuje staranność w ich redagowaniu i poprawna forma. Wydawane decyzje pozostają czytelne i zrozumiałe dla odbiorcy. Na bardzo dobrym poziomie sporządzane są uzasadnienia orzeczeń. Kandydatka umiejętnie wskazuje stronom uchybienia i niedociągnięcia wniosków. Cechuje ją wysoka kultura osobista, pozytywny stosunek do współpracowników i stron postępowania. Podsumowując, autorka oceny kwalifikacji uznała, że przeprowadzona ocena pozwala na wyrażenie bardzo pozytywnej opinii o kandydatce. Pani Małgorzata Klimek spełnia wymogi niezbędne do wykonywania zawodu sędziego.

W ocenie sędzi opiniującej w zakresie spraw cywilnych, orzeczenia i zarządzenia były prawidłowo i adekwatnie redagowane, uzasadnienia pisane zgodnie ze schematem przyjętym w miejscu orzekania kandydatki. Opiniowana wszechstronnie odnosiła się do kwestii podlegających badaniu, a przy tym zwięźle, klarownie i z lekkością formułowała wywód. Decyzje o wnioskach o zwolnienie z kosztów sądowych były trafne, życiowe, racjonalne i rozsądne. Podobnie ocenić należy rozstrzygnięcia o wnioskach o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Mimo pojawiających się niekiedy uchybień co do terminowości, widoczna jest dbałość o ten aspekt podejmowania czynności. Statystyka załatwień także nie budzi zastrzeżeń, zwłaszcza wobec przekroczenia liczby załatwień nad wielkością wpływu. Przełożeni bardzo pozytywnie wyrażali się o pracy opiniowanej we wszystkich aspektach funkcjonowania w miejscu pracy, a zatem w całokształcie sporządzanej opinii jest to rękojmia spełnienia warunków wymaganych w staraniach o urząd sędziego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte w ramach wykonywanego zawodu referendarza sądowego oraz starszego referendarza sądowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Małgorzaty Marty Klimek znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami kwalifikacji, Pani Małgorzata Marta Klimek w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Małgorzaty Marty Klimek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Małgorzaty Marty Klimek, oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Marta Klimek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Marty Klimek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 kwietnia 2022 r. na Panią Małgorzatę Martę Klimek oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).