Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1085.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 262/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1085

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Małgorzaty Surmy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1085, zgłosiły się:

- Pani Dorota Małgorzata Surma - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Kraków -Podgórze w Krakowie oraz

- Pani Agnieszka Joanna Wojnicka-Szepielak - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Kraków-Śródmieście w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Dorotę Małgorzatę Surmę - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Agnieszkę Joannę Wojnicką-Szepielak - 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak przemawiają w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny kwalifikacji, uzyskanie oceny celującej z egzaminu sędziowskiego, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz dłuższy, niż w przypadku kontrkandydatki, staż pracy na stanowisku referendarza sądowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej -Szepielak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agnieszka Joanna Wojnicka-Szepielak urodziła się 21 marca 1986r. w Tarnowie. Od 20 listopada 2009 r. do 10 listopada 2010 r. była zatrudniona na stanowisku prawnika w Kancelarii Notarialnej Piotra Tomaszka w Krakowie. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 43,50 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 30 stycznia 2012 r. do 12 kwietnia 2016 r. w tej Szkole. W 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 292 punkty. Od 13 października 2014 r. do 31 maja 2016 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu. Z dniem 1 czerwca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Obowiązki orzecznicze pełniła w VI Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 września 2021 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, gdzie zajmuje stanowisko głównego specjalisty w Ośrodku Aplikacji Sędziowskiej. Bierze udział w szkoleniach zawodowych. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak sporządzili Pani Ewa Dyja oraz Pan Bartłomiej Ogiewa - sędziowie wizytatorzy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Z oceny wynika, że opiniowana sprawnie i efektywnie podejmowała czynności w kontrolowanych sprawach. Orzeczenia i zarządzenia wydawała bezzwłocznie, a nakazy zapłaty były wydawane najczęściej w ciągu 7 dni od przedłożenia. W sprawach, w których niezbędne było uzupełnienie braków formalnych pism, zarządzenia o wezwaniu do ich uzupełnienia formułowała w sposób prawidłowy i przejrzysty. Opiniowana prawidłowo uzasadniała swoje orzeczenia. Merytoryczną stronę pracy Pani referendarz oceniono bardzo dobrze. Podkreślono, że w szeroko rozumianych sprawach cywilnych, w tym egzekucyjnych, posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i opanowała technikę pracy referendarza sądowego. Orzeczenia co do istoty sprawy i inne orzeczenia incydentalne oraz wpadkowe są redagowane prawidłowo i zawierają elementy wymagane przepisami prawa. Opiniowana wykazała się dużą wiedzą w zakresie procedury cywilnej i prawa materialnego w granicach ustawowych kompetencji referendarzy. Uzasadnienia orzeczeń w sprawach są na dobrym poziomie. W podsumowaniu wniosków końcowych oceny kwalifikacji, sędziowie wizytatorzy pozytywnie ocenili kandydaturę Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach.

Pani Dorota Małgorzata Surma posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Dorota Małgorzata Surma urodziła się 11 stycznia 1988 r. w Rudzie Śląskiej. Od 3 października 2011 r. do 13 czerwca 2012 r. był zatrudniona na stanowisku prawnika w Kancelarii Prestige radcy prawni Bróg i Srokosz s.c. w Chorzowie. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 11 lutego 2013 r. do 10 lutego 2014 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 47,5 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała w tej Szkole od 31 marca 2014 r. do 11 czerwca 2018 r. W 2016 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 289 punktów. Z dniem 12 grudnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Brzesku. Obowiązki orzecznicze pełniła kolejno w: I Wydziale Cywilnym, IV Wydziale Ksiąg Wieczystych i II Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2019 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Podgórza w Krakowie. Obowiązki orzecznicze pełni w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Bierze udział w szkoleniach zawodowych. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Małgorzaty Surmy sporządziła Pani Monika Sobas - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Katowicach. Opiniująca stwierdziła, że kandydatka bardzo dobrze opanowała prawo materialne, procesowe, jak również technikę pracy. W sposób bardzo dobry opanowała również system elektronicznej księgi wieczystej. Zarządzenia zmierzające do nadania biegu sprawom wydawane są sprawnie. Wpisy do księgi i inne orzeczenia końcowe oraz wpadkowe redagowane są w sposób prawidłowy. Uzasadnienia orzeczeń w sprawach, w których wnioski zostały oddalone, zostały sporządzone na wysokim poziomie merytorycznym. Dokonana ocena pracy pozwoliła sędzi wizytator stwierdzić, że Pani Dorota Małgorzata Surma posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz umiejętność organizacji pracy. W podsumowaniu oceny uznała, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku, o które się ubiega.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej z nich, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Agnieszka Joanna Wojnicka-Szepielak legitymuje się wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, uzyskanym podczas wieloletniego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego oraz obecnie w ramach delegacji do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie - na stanowisku głównego specjalisty w Ośrodku Aplikacji Sędziowskiej. Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Kandydatka posiada doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu spraw i - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - zdobyte przez nią doświadczenie oraz wiedza prawnicza pozwolą rzetelnie pełnić obowiązki na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada dłuższy niż jej kontrkandydatka staż pracy, otrzymała ocenę celującą z egzaminu sędziowskiego, a także uzyskała wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, co czyni jej kandydaturę spełniającą wszystkie kryteria wyboru najpełniej w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Pani Dorota Małgorzata Surma uzyskała wprawdzie bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, jednak legitymuje się krótszym stażem zawodowym niż wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydatka, otrzymała niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, a także niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu 15 marca 2022 r. zaopiniowało Panią Dorotę Małgorzatę Surmę - 14 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "uznanym za nieważny" - przyznając jej 64 punkty na 102 możliwe do uzyskania a Panią Agnieszkę Joannę Wojnicką-Szepielak - 17 głosami "za" - przyznając jej 93 punkty na 102 możliwe do uzyskania.

Jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach uzyskała zatem Pani Agnieszka Joanna Wojnicka-Szepielak.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Joanna Wojnicka-Szepielak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Joanny Wojnickiej-Szepielak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego oraz obecnie głównego specjalisty w Ośrodku Aplikacji Sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, a także uzyskanie oceny celującej z egzaminu sędziowskiego.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 kwietnia 2022 r. na:

- Panią Dorotę Małgorzatę Surmę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Joannę Wojnicką-Szepielak oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).