Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1064.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 230/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1064

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1064, zgłosiła się Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 30 marca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że rekomendowana przez zespół kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie, w tym orzecznicze na stanowisku referendarza, a jej kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego zostały ocenione wysoko w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. Kandydatka posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu rejonowego i będzie w przyszłości prawidłowo wykonywała obowiązki służbowe.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz jej doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak

-Graś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś urodziła się w 1978 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1 września 1997 r. do 3 czerwca 2004 r. była zatrudniona w ZUS Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, kolejno na stanowiskach: referenta, starszego referenta, inspektora i starszego inspektora. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa i gospodarki Unii Europejskiej na tym Uniwersytecie, z wynikiem dobrym plus. Od 1 czerwca do 30 listopada 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim jako asystent sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 21 lutego 2005 r. do 2 kwietnia 2017 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Z dniem 3 kwietnia 2017 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pleszewie, w którym obowiązki wykonuje w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 13 sierpnia 2021 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś sporządziła Pani Anna Kruk - sędzia wizytator do spraw egzekucyjnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Kaliszu, która uznała, że kandydatka wykonuje powierzone jej zadania z dużym zaangażowaniem, sumiennie, wnikliwie i efektywnie, dzięki posiadanej wiedzy (pogłębianej przez uczestnictwo w szkoleniach), doświadczeniu oraz właściwemu przygotowaniu do wykonywania zawodu osiąga bardzo dobre wyniki w pracy. Jest osobą pracowitą, odpowiedzialną, dyspozycyjną i terminową w działaniu. Czynności w sprawach wieczystoksięgowych podejmowane są na bieżąco i zmierzają do zakończenia każdej ze spraw w nieodległym terminie. Posiadany zasób wiedzy prawniczej, staranność oraz dobre przygotowanie do wykonywania zawodu (w tym od strony technicznej), znalazły odzwierciedlenie w osiągniętych wynikach pracy, w tym dużej liczbie załatwionych spraw.

Czynności podejmowane przez kandydatkę zmierzały do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia żądania objętego wnioskiem. Sędzia wizytator podkreśliła, że opiniowana posiada umiejętność podejmowania trafnych decyzji, a przy tym właściwie organizuje pracę, sporządza uzasadnienia orzeczeń na wysokim poziomie, z przytoczeniem poglądów orzecznictwa, a przy tym sporządzane są one składnym i zrozumiałym językiem prawniczym. Uzyskuje przy tym bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa. Podkreślono, że praca kandydatki jest wysoko oceniana także przez Prezesa Sądu Rejonowego w Pleszewie, który zwrócił uwagę na solidność kandydatki w wykonywaniu pracy i organizacji Wydziału. W konkluzji oceny kwalifikacji stwierdzono, że cechy osobowości, zaangażowanie, wiedza i doświadczenie oraz wyniki pracy i sposób urzędowania Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś stwarzają podstawę do uznania, że jest ona właściwą kandydatką na stanowisko sędziego i daje gwarancję rzetelnego wypełniania obowiązków, do których jest prawidłowo przygotowana.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś legitymuje się kilkunastoletnim stażem pracy w sądownictwie powszechnym na stanowisku asystenta sędziego i niemal pięcioletnim na stanowisku referendarza sądowego. W sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji podkreślono wysoką jakość pracy kandydatki, w tym uzyskiwane bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa i dużą liczbę załatwianych spraw.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś za osobę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jedną uczestniczkę postępowania, przyjęte kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu 25 lutego 2022 r. Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś uzyskała pozytywną opinię (12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 71 punktach poparcia). W wysokim stopniu wypełniła zatem kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Jolanta Skrzypczak-Graś posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie, wynikające z pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego oraz pełnienia funkcji Przewodniczącej Wydziału, a także stale pogłębianą wiedzę prawniczą. Zdaniem Rady, daje ona rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Jolanty Skrzypczak-Graś zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej dotychczasowa praca w sądownictwie powszechnym na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego, pozytywna ocena kwalifikacji oraz zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu, które świadczą o adekwatności jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 31 marca 2022 r. na Panią Magdalenę Jolantę Skrzypczak-Graś oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).