Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1065.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 227/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1065

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Łukasza Rubysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Domanus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1065, zgłosili się:

- Pani Monika Domanus - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie oraz

- Pan Robert Łukasz Rubys - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 30 marca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Panią Monikę Domanus oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Roberta Łukasza Rubysa oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu Pana Roberta Łukasza Rubysa.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że rekomendowany kandydat Pan Robert Łukasz Rubys jest starszym referendarzem sądowym. Posiada doświadczenie zawodowe oraz doświadczenie życiowe, dłuższe niż drugiej uczestniczki postępowania. Jego kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego zostały pozytywnie ocenione w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. Uzyskał również jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Posiada dłuższy staż orzeczniczy niż Pani Monika Domanus.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Domanus, która otrzymała 8 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" oraz jednogłośnie pozytywnie kandydaturę Pana Roberta Łukasza Rubysa, który otrzymał 9 głosów "za", przy braku "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Łukasza Rubysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Robert Łukasz Rubys urodził się w 1980 r. w Żywcu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od maja 2006 r. do czerwca 2009 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 czerwca 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Cieszynie. Orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2013 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Z dniem 1 maja 2020 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach mianował go na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Wykonuje obowiązki w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Roberta Łukasza Rubysa sporządził Pan dr Mariusz Grążawski - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że przeprowadzona lustracja referatu kandydata pozwala na jednoznacznie pozytywną ocenę jego pracy w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Żywcu. Wyniki pracy opiniowanego świadczą o jego bardzo dużym zaangażowaniu, prawidłowym opanowaniu warsztatu pracy, sumienności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków. Poziom merytoryczny orzecznictwa kandydata sędzia wizytator ocenił jako wysoki. Nie stwierdził również uchybień, które mogłyby rzutować negatywnie na ocenę pracy Pana referendarza. Taka ocena znajduje również potwierdzenie w opiniach służbowych dotyczących opiniowanego. Pan Robert Łukasz Rubys posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe i od 2020 r. zajmuje stanowisko starszego referendarza sądowego. Doświadczenie to opiniowany zdobył nie tylko jako referendarz sądowy, orzekający w wydziale ksiąg wieczystych, ale również jako asystent sędziego, zatrudniony w wydziale karnym sądu okręgowego. Jest to zatem doświadczenie zarówno na samodzielnym stanowisku orzeczniczym, jak też związane bezpośrednio z pracą sędziego. Biorąc powyższe pod uwagę sędzia wizytator stwierdził, że kandydatura Pana Roberta Łukasza Rubysa bez wątpliwości zasługuje na pozytywną ocenę. Nabyta przez niego wiedza, jego doświadczenie zawodowe i życiowe, wieloletni staż pracy, a także predyspozycje osobowościowe, uzasadniają przyjęcie, że posiada on wszelkie kwalifikacje pozwalające na objęcie stanowiska sędziego w sądzie rejonowym.

Pani Monika Domanus posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Monika Domanus urodziła się w 1985 r. w Rzeszowie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a następnie - od 28 lutego 2011 r. - aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ukończoną 14 maja 2015 r. (107,9821 punktów), w ramach której złożyła egzamin sędziowski we wrześniu 2013 r. z wynikiem dobrym (245,5 punktów). Z dniem 15 listopada 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie, w którym do 31 sierpnia 2016 r. wykonywała obowiązki w Wydziale Cywilnym i w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Następnie, z dniem 1 września 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu, w którym do 3 stycznia 2019 r. wykonywała obowiązki w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 4 stycznia 2019 r. do 14 maja 2021 r. - w Wydziale Cywilnym. Od 15 maja 2021 r. do chwili obecnej pracuje jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, w VIII Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowe restrukturyzacyjnych (w wymiarze 1/4 etatu) i w IV Wydziale Gospodarczym (w wymiarze 3/4 etatu). W 2018 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego i bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Moniki Domanus sporządził Pan Jerzy Strzygocki - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, który stwierdził, że dane statystyczne oraz okoliczności wynikające z wcześniejszych ocen kwalifikacyjnych dotyczących kandydatki, a także z pozytywnych rekomendacji bezpośrednich przełożonych w pełni pozwalają na bardzo wysoką ocenę jej dotychczasowej pracy. Opiniowana jest osobą sumienną, obowiązkową, systematyczną, posiadającą znaczną wiedzę prawniczą i umiejętność praktycznego jej wykorzystywania, prawidłowo wywiązującą się z powierzonych jej obowiązków. Jest oceniana jako osoba łubiana, o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńska, posiadająca duże zdolności interpersonalne i wykazująca się wzorowym stosunkiem do przełożonych oraz współpracowników. Bardzo pozytywnie należy ocenić merytoryczne aspekty pracy kandydatki. Do prawidłowości podejmowanych czynności, formy, języka nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Analiza akt wykazała, że Pani referendarz wnikliwie bada akta postępowań, wykazując bardzo dobrą znajomość prawa gospodarczego, w tym upadłościowego oraz prawa procesowego. Ojej bardzo dobrym merytorycznym przygotowaniu świadczy także brak uwzględnionych skarg na czynności referendarza. Jedyne stwierdzone uchybienia związane z kilkukrotnym podjęciem czynności z opóźnieniem nie miały charakteru powszechnego i istotnego dla toku postępowań. Tym samym nie mogły mieć wpływu na bardzo dobrą ocenę jej pracy. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że istnieją w pełni uzasadnione podstawy do powtórzenia wniosków poprzednich ocen dotyczących Pani Moniki Domanus i zarekomendowania jej jako odpowiedniej kandydatki do powołania na stanowisko sędziego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania czynności asystenta sędziego, jak również pracy referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, a także doświadczenie życiowe. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Roberta Łukasza Rubysa znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, kandydat posiada bardzo rozległą wiedzę prawniczą oraz znajomość przepisów prawa, orzecznictwa i poglądów doktryny prawa nie tylko z zakresu tematyki ksiąg wieczystych i szeroko pojętego prawa cywilnego, lecz również z innych dziedzin prawa, w tym prawa gospodarczego, finansowego, podatkowego i bankowego. Ponadto, Pan Robert Łukasz Rubys odznacza się niezwykle ważną umiejętnością stosowania tej wiedzy w praktyce, co wprost przekłada się na wysoką merytoryczną jakość wydawanych przez niego orzeczeń. Posiada większe doświadczenie orzecznicze, które zdobył na stanowisku referendarskim niż Pani Monika Domanus. Jego doświadczenie zawodowe, w tym w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego, jest dłuższe niż drugiej uczestniczki postępowania, więc w wyższym stopniu wypełnia on to kryterium. Praca Pani Moniki Domanus również została wysoko oceniona przez sędziego wizytatora, jednak to Pan Robert Łukasz Rubys uzyskał wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, co - w połączeniu z dłuższym i bardziej wszechstronnym doświadczeniem zawodowym - zadecydowało o jego wyborze w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Wiedza teoretyczna i przygotowanie zawodowe, jakie posiada Pan Robert Łukasz Rubys, są - zdaniem Rady - dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego Sądu Rejonowego w Żywcu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Roberta Łukasza Rubysa za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Domanus, która otrzymała 8 głosów "za" (z łączną sumą poparcia 34/54) oraz 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" oraz pozytywnie kandydaturę Pana Roberta Łukasza Rubysa, który otrzymał 9 głosów "za" (z łączną sumą poparcia 40/54), przy braku "przeciw" i "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, wybrany kandydat uzyskał wyższe niż kontrkandydatka poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Łukasz Rubys posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Łukasza Rubysa zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego, podczas pełnienia obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową i umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jak również zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 marca 2022 r. na:

- Panią Monikę Domanus oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Roberta Łukasza Rubysa oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).