Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 620.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 222/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 620

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Raczkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Grzybowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 620, zgłosiły się:

- Pani Marta Grzybowska - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach oraz - Pani Katarzyna Raczkowska - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 30 marca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Martę Grzybowską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i na Panią Katarzynę Raczkowską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu Pani Marty Grzybowskiej i Pani Katarzyny Raczkowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji obu kandydatek uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach poparło kandydaturę Pani Marty Grzybowskiej - 14 głosami "za" - z siłą poparcia 50 punktów (na 102 punkty możliwe do uzyskania), przy 2 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "uznanym za nieważny", zaś kandydaturę Pani Katarzyny Raczkowskiej - 17 głosami "za" - z siłą poparcia 97 punktów (na 102 punkty możliwe do uzyskania). Pani Katarzyna Raczkowska uzyskała zatem zdecydowanie wyższe poparcie tego gremium.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 oraz § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Raczkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Katarzyna Raczkowska urodziła się 12 maja 1982 r. w Bytomiu. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 sierpnia 2006 r. do 6 maja 2007 r. pracowała w JBK Kancelaria Adwokacka Jopek-Nowakowska, Bednarska, Kulawik spółka partnerska z siedzibą Zabrzu na stanowisku prawnika. Od 7 maja 2007 r. do 18 listopada 2015 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Bytomiu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w: VIII Wydziale Karnym, II Wydziale Karnym, VI Wydziale Gospodarczym. Od 19 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. pracowała w ELOROS Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. W 2017 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem pozytywnym i uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 2 sierpnia 2017 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Tarnowskich Górach. Jako adwokat prowadziła usługi poradnictwa prawnego w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu, a także świadczyła nieodpłatną pomoc prawną na rzecz osób uprawnionych w myśl przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej w punkcie zlokalizowanym w Tarnowskich Górach. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Raczkowskiej sporządzili łącznie Pani Katarzyna Krziskowska - sędzia wizytator pionu gospodarczego Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Pan Bartłomiej Ogiewa - sędzia wizytator pionu cywilnego Sądu Okręgowego w Katowicach.

Sędzia wizytator pionu gospodarczego - w oparciu o analizę spraw - stwierdziła, że kandydatka prawidłowo reprezentowała swoich mocodawców, a treść sporządzonych przez nią pism świadczy o dobrej znajomości problematyki prawa cywilnego, w szczególności z dziedziny zobowiązań. Pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym i fiskalnym oraz były składane w terminie. W badanych sprawach opiniowana prawidłowo reprezentowała swojego mandanta. W opisanych sprawach sądowych zazwyczaj była obecna na rozprawach i aktywnie w nich uczestniczyła. Pisma procesowe sporządzone przez opiniowaną mają co do zasady dobry poziom merytoryczny. Opiniująca wskazała, że wyniki przeprowadzonej oceny pozwalają na stwierdzenie, że Pani Katarzyna Raczkowska spełnia warunki, określone w art. 57f § 1 i 2 p.u.s.p., wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Sędzia wizytator pionu cywilnego stwierdził, że w opisanych sprawach kandydatka reprezentowała strony jako pełnomocnik z wyboru. Wykonywała obowiązki pełnomocnika procesowego strony rzetelnie i skutecznie. Uczestniczyła - z adekwatną do okoliczności spraw aktywnością - we wszystkich terminach wyznaczonych rozpraw. Osobiście występowała przed sądem. Raz ustanowiła pełnomocnika substytucyjnego. Pozwy czy też inne pisma inicjujące sprawę sporządzone w kontrolowanych sprawach oraz dalsze pisma procesowe zostały sporządzone profesjonalnie i odpowiadały wymogom formalnym. Pisma procesowe składane były w wyznaczonych przez sąd terminach. Opiniujący nie stwierdził przypadku odrzucenia spóźnionego lub niedopuszczalnego środka zaskarżenia, jak również zwrotu pisma, którego braków nie uzupełniono. Podstawy faktyczne żądań, wskazane w pismach procesowych wszczynających postępowanie, obejmowały okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, a wnioski dowodowe opatrzone zostały wskazaniem faktów, których wykazaniu miały służyć (tezy dowodowe). Argumentacja prawna zawarta w pismach procesowych była poprawna, jednoznacznie wskazywano, w jaki sposób należy w sprawie zastosować przepisy prawa materialnego. W miarę potrzeby przytaczane było stanowisko doktryny i orzecznictwo. Pisma procesowe sporządzone przez opiniowaną świadczą o dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego. Podkreślenia także wymaga, że kontrolowane sprawy były w kilku przypadkach skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym. Kandydatka nie sporządziła w kontrolowanych sprawach ani jednego zażalenia, jak również apelacji, która - z uwagi na konieczność sformułowania zarzutów w odniesieniu do rozstrzygnięcia sądu i argumentacji prawnej uzasadnienia - stanowi odpowiednik uzasadnienia orzeczenia sądu i pozwala ocenić w najpełniejszy sposób logikę wywodu oraz umiejętność wyprowadzania poprawnych wniosków, argumentację prawniczą, umiejętność korzystania z orzecznictwa i poglądów doktryny. Opiniujący podniósł, że nie stwierdził jednak, aby wydane orzeczenia - co należy podkreślić - w zdecydowanej większości odpowiadające stanowisku procesowemu zajętemu przez opiniowaną naruszały uzasadniony interes strony i wskazywały na potrzebę kontroli instancyjnej wydanych orzeczeń. Dodał, że nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń do rzetelności i staranności wykonywania przez kandydatkę zawodu adwokata, jak również do kultury jej pracy. Kandydaturę Pani Katarzyny Raczkowskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego ocenił jak najbardziej pozytywnie.

We wnioskach końcowych opiniujący wskazali, że Pani Katarzyna Raczkowska spełnia wymogi formalne do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego. Przeprowadzona kontrola spraw sądowych, prowadzonych z jej udziałem, pozwala jak najbardziej pozytywnie ocenić posiadaną przez nią wiedzę prawniczą oraz umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Z przedstawionych opinii i rekomendacji wynika, że Pani Katarzyna Raczkowska wśród osób, z którymi współpracuje, cieszy się opinią wiarygodnego partnera świadczącego profesjonalną pomoc prawną. Swoje obowiązki wypełnia rzetelnie, z pełnym zaangażowaniem i z pełnym profesjonalizmem. Podkreślenia także wymaga, że kandydatka przez ponad osiem lat wykonywała obowiązki asystenta sędziego w sądzie rejonowym, do którego zgłosiła swoją kandydaturę. Okoliczność ta z pewnością byłaby pomocna i mogłaby jej ułatwić podjęcie obowiązków sędziego sądu rejonowego właśnie w tym Sądzie. W konkluzji opiniujący stwierdzili, że Pani Katarzyna Raczkowska jest bardzo dobrą kandydatką i dlatego popierają jej kandydaturę.

Pani Marta Grzybowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Marta Grzybowska urodziła się 25 lutego 1983 r. w Świętochłowicach. W latach 2006-2013 była zatrudniona w Kancelarii Radców Prawnych Legitimus II S. C. Michał Sojka, Wojciech Sojka z siedzibą w Katowicach. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2013 pracowała w Kancelarii Adwokackiej Adwokat Anny Krukowskiej-Konik z siedzibą w Katowicach. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 12 lutego 2015 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 12 marca 2015 r. wykonuje zawód adwokata, początkowo w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Katowicach, a od 1 września 2016 r. - w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Chorzowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Grzybowskiej sporządzili łącznie sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani sędzia Elżbieta Służałek-Brzózka - w zakresie spraw cywilnych, Pani sędzia Izabela Szopińska - w zakresie spraw rodzinnych i Pani sędzia w stanie spoczynku Małgorzata Sobieska - w zakresie spraw karnych.

Opiniująca w zakresie spraw karnych stwierdziła, że analiza spraw pozwala na dokonanie pozytywnej oceny pracy kandydatki. Wskazane sprawy należały do typowych spraw karnych, ale były dość zróżnicowane. Opiniowana występowała w nich w charakterze obrońcy osób oskarżonych, a w jednej sprawie jako pełnomocnik pokrzywdzonego, wykonując swoje obowiązki w sposób prawidłowy i zgodny z interesem procesowym reprezentowanej strony. Podejmowane w ramach tych obowiązków działania były zależne od charakteru poszczególnych spraw, w większości należały do typowych, ale w każdym wypadku realizowane były w sposób terminowy i z zachowaniem obowiązujących przepisów, znajdując wyraz w określonych pismach procesowych i aktywnym udziale kandydatki w przeprowadzanych czynnościach dowodowych. Sporządzane przez nią pisma procesowe odpowiadały wymogom przewidzianym w przepisach Kodeksu postępowania karnego i były skonstruowane w sposób czytelny, a udział opiniowanej w postępowaniu dowodowym świadczył o znajomości akt sprawy i zmierzał do wyjaśnienia istotnych okoliczności. Nie nasuwa też zastrzeżeń znajomość i prawidłowe rozumienie przez kandydatkę przepisów prawa karnego materialnego i procedury karnej, co znalazło wyraz w sporządzonych przez nią środkach odwoławczych. Wniesione przez opiniowaną apelacje zawierały odpowiednie zarzuty i wnioski, które w części spraw doprowadziły do korzystnych dla jej mandantów rozstrzygnięć instancji odwoławczej.

Opiniująca w zakresie spraw cywilnych stwierdziła, że kandydatka działała jako pełnomocnik strony w sprawach nie nastręczających większych trudności, o nieskomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, w których nie były rozstrzygane istotne lub precedensowe zagadnienia prawne. Prawidłowo i skutecznie reprezentowała interesy swoich mocodawców. Pisma procesowe sporządzone przez kandydatkę są zwięzłe, na dobrym poziomie merytorycznym. Pisma były składane z zachowaniem terminów ustawowych bądź sądowych. Opiniowana podejmowała czynności uzasadnione stanem sprawy i interesem mandantów. Jej zachowanie w stosunku do sądu i stron postępowania oraz innych osób uczestniczących w postępowaniu nie budziło najmniejszych zastrzeżeń, nie odnotowano w tym zakresie w protokołach rozpraw żadnych uwag. W ocenianych sprawach brak było takich, w których kandydatka sporządzała apelację. Zauważyć przy tym należy, że to właśnie środki odwoławcze pozwalają w pełni ocenić umiejętność stosowania w praktyce przepisów prawa materialnego i procesowego, argumentacji prawnej, znajomości stanowisk doktryny i judykatury. Brak takich spraw nie pozwala na sformułowanie oceny co do umiejętności kandydatki w aspekcie wyżej wskazanym.

Opiniująca w zakresie spraw rodzinnych - w wyniku analizy podlegających ocenie akt - stwierdziła, że kandydatka spełnia warunki formalne, wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W trzech sprawach była pełnomocnikiem z urzędu, a w trzech (tj. w sprawach rozwodowych) - pełnomocnikiem z wyboru. Spośród kontrolowanych spraw tylko dwie, w których działała z urzędu, poddane były kontroli międzyinstancyjnej. W jednej sprawie apelacja kandydatki okazała się w pełni skuteczna, zaś w drugiej - częściowo. W sprawach rozwodowych, w których opiniowana działała jako pełnomocnik z wyboru, wyroki były zgodne ze stanowiskiem stron, co świadczy o koncyliacyjnych predyspozycjach opiniowanej. Sporządzane przez nią pisma procesowe były adekwatne do meritum postępowania i świadczą o dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego w obszarze podlegającym ocenie. Sposób redagowania przez kandydatkę pism procesowych nie budził zastrzeżeń, świadcząc o jej niezbędnym przygotowaniu do pełnienia funkcji profesjonalnego pełnomocnika. Wskazane sprawy z zakresu prawa rodzinnego nie były jednak skomplikowane zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym, a także nie wymagały od kandydatki pogłębionej analizy merytorycznej, czy też podejmowania ponadstandardowych działań procesowych. Opiniująca stwierdziła, że nie ma zastrzeżeń co do rzetelności i staranności wykonywania przez kandydatkę obowiązków adwokata, również w zakresie szeroko pojętej kultury pracy. Reasumując, oceniła pozytywnie kwalifikacje Pani Marty Grzybowskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

We wnioskach końcowych opiniujące wskazały, że spostrzeżenia i wnioski, zawarte w kolejnych częściach sprawozdania, uzasadniają pozytywną ocenę pracy Pani Marty Grzybowskiej i pozwalają na stwierdzenie, że spełnia ona warunki, określone w art. 57f § 1 i 2 p.u.s.p., wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego oraz posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy sędziego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pani Katarzyna Raczkowska posiada dłuższy niż jej kontrkandydatka staż zawodowy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego. Kandydatka ta od maja 2007 r. do listopada 2015 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Bytomiu na stanowisku asystenta sędziego, zaś od sierpnia 2017 r. wykonuje zwód adwokata. Odnośnie do kontrkandydatki w osobie Pani Marty Grzybowskiej wskazać należy, że zawód adwokata wykonuje od marca 2015 r. Tym samym Pani Katarzyna Raczkowska posiada nie tylko dłuższy niż Pani Marta Grzybowska staż zawodowy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego, ale też bardziej wszechstronne doświadczenie w tym zakresie, obejmujące zarówno pracę na stanowisku asystenta sędziego, jak i wykonywanie zawodu adwokata. Kwalifikacje Pani Katarzyny Raczkowskiej zostały wysoko ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego ocenie kwalifikacyjnej. We wnioskach końcowych sędziowie wizytatorzy jednoznacznie i wprost wskazali, że jest ona bardzo dobrą kandydatką i dlatego popierają jej kandydaturę. Sędziowie sporządzający ocenę kwalifikacji Pani Marty Grzybowskiej natomiast - we wnioskach końcowych - pozytywnie ocenili pracę tej kandydatki. Pani Katarzyna Raczkowska uzyskała także zdecydowanie wyższe niż kontrkandydatka poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Raczkowska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, wynikającym między innymi z pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu oraz z wykonywania zawodu adwokata, jak również podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Raczkowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu 25 stycznia 2022 r. poparło kandydaturę Pani Marty Grzybowskiej - 14 głosami "za" - z siłą poparcia 50 punktów (na 102 punkty możliwe do uzyskania), przy 2 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "uznanym za nieważny", zaś kandydaturę Pani Katarzyny Raczkowskiej - 17 głosami "za" - z siłą poparcia 97 punktów (na 102 punkty możliwe do uzyskania). Pani Katarzyna Raczkowska uzyskała zatem zdecydowanie wyższe poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Raczkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Raczkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe różnorodne doświadczenie zawodowe, obejmujące zarówno doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego, jak i wynikające z wykonywania zawodu adwokata, a także zdecydowanie wyższy poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 31 marca 2022 r. na:

- Panią Martę Grzybowską oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Raczkowską oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).