Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 833.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 187/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 833

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anety Bownik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 833, zgłosiła się Pani Aneta Bownik - adwokat - Izba Adwokacka w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Anetę Bownik oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Pani Anety Bownik. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim stażem zawodowym i doświadczeniem życiowym, otrzymała również pozytywną ocenę kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anety Bownik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Aneta Bownik urodziła się 18 czerwca 1981 r. w Warszawie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2010 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 1 kwietnia 2011 r. prowadzi działalność w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Warszawie. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą. Jest również autorką publikacji: "Analiza empiryczna zagadnień z zakresu problematyki kosztów procesu w sprawach karnych z oskarżenia prywatnego w świetle praktyki sądowej" na zlecenie Zakładu Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w Warszawie (2005 r.) oraz opracowania dla wydawnictwa Wolters Kluwer sp. z o.o. aktualizacji merytorycznej serii pytań testowych dla kandydatów zdających na aplikacje prawnicze (2012 r.). Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Bownik w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych sporządziła Pani Maria Zgiet-Zawadzka - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniująca wskazała, że kandydatka prowadziła różnorodne sprawy, o średnim poziomie skomplikowania. Na podstawie analizowanych akt opiniująca stwierdziła, że pracę Pani Anety Bownik jako pełnomocnika procesowego cechuje wysoka jakość, staranność, sprawność oraz rzetelność. Podejmowała czynności terminowo, nie doprowadzając do zbędnego przedłużania postępowania, pisma procesowe były formułowane jasno, czytelnie, zawarte w nich twierdzenia poparte dowodami. Kandydatka posiada szeroką wiedzę prawniczą, cechuje ją rzetelność i duże zaangażowanie. Ogólna ocena: pozytywna.

Ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw karnych sporządził Pan Łukasz Kluska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniujący wskazał, że Pani Aneta Bownik prezentuje wyróżniający poziom wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procedury, rzetelnie wykonuje obowiązki obrońcy i pełnomocnika, dochowując wszelkich standardów, jakich należy oczekiwać od profesjonalisty, zaangażowanego w zapewnianie skutecznej pomocy prawnej stronom postępowania karnego. Nieliczne uchybienia dostrzeżone przez opiniującego mają charakter pomijalny i nie wpływają na ostateczną, pozytywną ocenę kandydatki.

Obecnie nie toczy się wobec Pani Anety Bownik żadne postępowanie dyscyplinarne, nie była karana dyscyplinarnie, nie były jej udzielane ostrzeżenia, czy upomnienia. W stosunku do kandydatki Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie prowadził dochodzenie dyscyplinarne pod sygn. akt RD 175/19 z zawiadomienia Prokuratury Okręgowej w Warszawie (sygn. akt PO I Ds. 20.2017), które - w związku z umorzeniem przez Prokuraturę Okręgową śledztwa - również zostało umorzone.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Aneta Bownik posiada odpowiedni staż zawodowy oraz szeroką wiedzę prawniczą. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach jej pracy i kwalifikacji. Sędziowie opiniujący zgodnie podkreślili, że pracę Pani Anety Bownik - jako pełnomocnika procesowego - cechuje wysoka jakość, staranność, sprawność oraz rzetelność, a obowiązki zawodowe wykonuje dochowując wszelkich standardów, jakich należy oczekiwać od profesjonalisty.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Aneta Bownik, w połączeniu z doświadczeniem zdobytym w pracy adwokata, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Rejonowego w Pruszkowie.

Jednocześnie Rada podkreśla, że na ostateczną ocenę kandydatury Pani Anety Bownik nie miał wpływu fakt toczącego się w przeszłości wobec niej dochodzenia dyscyplinarnego, gdyż to - w związku z umorzeniem przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa - również zostało umorzone. Kandydatka nigdy nie była karana dyscyplinarnie, nie były jej udzielane ostrzeżenia ani upomnienia.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anety Bownik za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 12 stycznia 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anety Bownik, oddając 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (moc poparcia 46 pkt), a zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aneta Bownik posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anety Bownik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 marca 2022 r. na Panią Anetę Bownik oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).