Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 185/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Iwony Kutyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 728, zgłosiła się Pani Agnieszka Iwona Kutyna - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Iwonę Kutynę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pani Agnieszki Iwony Kutyny. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jej praca została oceniona pozytywnie przez sędzię sporządzającą ocenę kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Iwony Kutyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Agnieszka Iwona Kutyna urodziła się 27 października 1972 r. w Koszalinie. W okresie od 1 listopada 1992 r. do 30 czerwca 1994 r. pracowała jako sprzedawca w firmie Handel Artykułami Przemysłowymi Jarosław Paczkowski, od 8 czerwca do 7 grudnia 1995 r. była sekretarzem redakcji w Radiu Leliwa sp. z o.o. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 10 stycznia 1997 r. do 9 lutego 1998 r. pracowała na stanowisku prawnika w Zakładzie Usług Informatycznych Magdalena Niemczyk i s-k. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 15 stycznia 2002 r. do 9 marca 2009 r. była zatrudniona jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Od 1 października 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 10 czerwca 2019 r., na podstawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w wymiarze 1 sesji raz na 3 miesiące. Podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Beata Kaszuba - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniująca wskazała, że z analizowanych akt wynika, że Pani Agnieszka Iwona Kutyna jest niezwykle sumiennym sędzią rodzinnym, dla którego nadrzędnym celem jest dobro dziecka, nawet za cenę dłużej toczącego się postępowania. Rzetelnie rozpatruje wszystkie okoliczności sprawy tak, aby orzeczenie było zgodne z interesem dziecka i zabezpieczało jego dobro. Trafność podejmowanych rozstrzygnięć potwierdza wysoka stabilność orzecznictwa kandydatki. Wyniki statystyczne orzecznictwa Pani Agnieszki Iwony Kutyny są na bardzo dobrym poziomie, zarówno jeżeli chodzi o opanowanie wpływu (108% w I instancji i 120% w II instancji), jak i co do stabilności orzecznictwa oraz terminowości sporządzania uzasadnień. Wobec kandydatki nie toczą się i nie toczyły się postępowania karne, dyscyplinarne ani wyjaśniające, nie wpłynęła żadna skarga administracyjna. Z opinii służbowych wynika, że kandydatka jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, sumiennie wykonującą obowiązki służbowe. W ocenie sędzi opiniującej, Pani Agnieszka Iwona Kutyna jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego, a jej niewątpliwymi atutami są duże doświadczenie zawodowe, sumienność, pracowitość oraz terminowość w wykonywaniu obowiązków. Ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej kandydata i oceny metodyki pracy kandydata (ocena wg skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna): pozytywna. III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Agnieszka Iwona Kutyna posiada odpowiedni staż orzeczniczy oraz szeroką wiedzę z zakresu prawa rodzinnego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy i kwalifikacji. Także wyniki liczbowe oraz stabilność orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani sędzia Agnieszka Iwona Kutyna, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego sądu rejonowego, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Iwony Kutyny za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 12 stycznia 2022 r. jednogłośnie udzieliło poparcia kandydaturze Pani Agnieszki Iwony Kutyny, oddając 9 głosów "za" oraz nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (moc poparcia 45 pkt).

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Iwona Kutyna posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce orzeczniczej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Iwony Kutyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 marca 2022 r. na Panią Agnieszkę Iwonę Kutynę oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).