Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 831.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 181/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 831

Na podstawie art. 3 ust; 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Rzepnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 831, zgłosili się:

- Pani Magdalena Rzepnicka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Lubinie,

- Pan Krzysztof Strękowski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Wałbrzychu oraz

- Pani Anna Supranowicz - adwokat - Izba Adwokacka we Wrocławiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Krzysztofa Strękowskiego, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 8/2022 z dnia 18 stycznia 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Annę Supranowicz, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1719/2021 zdnia 17 grudnia2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 1 marca 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały - w tym dane statystyczne dotyczące pracy Pani Magdaleny Rzepnickiej na stanowisku referendarza sądowego, o które Rada wystąpiła do Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Magdalenę Rzepnicką oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie Pani Magdaleny Rzepnickiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim stażem zawodowym i doświadczeniem życiowym, otrzymała również pozytywną ocenę kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Rzepnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Rzepnicka urodziła się w 1978 r. w Lubinie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2004 współpracowała - na podstawie umowy cywilnoprawnej - z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy jako asystent. Od 8 października 2002 r. do 31 stycznia 2005 r. była zatrudniona w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział - Zakłady Górnicze "RUDNA" na stanowisku specjalisty do spraw obsługi prawnej na powierzchni. Od 1 lutego 2005 r. do 4 stycznia 2010 r. pracowała w KGHM Polska Miedź S.A. Biurze Zarządu w Lubinie, kolejno na stanowiskach specjalisty i starszego specjalisty (od 16 listopada 2005 r.). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 6 listopada 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego z oceną dobrą plus. Od 15 maja 2009 r. do 31 grudnia 2018 r. wykonywała zawód radcy prawnego we własnej kancelarii w Lubinie. Ponadto była zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w DGP Dozorbud Grupa Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy (od 1 stycznia 2010 r. do 28 lutego 2011 r.) oraz w W&K Industrietechnik Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, Oddział w Lubinie (od 13 marca 2012 r. do 12 czerwca 2013 r.). Jako radca prawny współpracowała także z następującymi podmiotami: Panek S.A. (od września 2010 r. do września 2011 r., obsługa prawna); Kancelaria Radcy Prawnego dr Piotr Sikora we Wrocławiu (od stycznia 2010 r. do lipca 2016 r., umowa o współpracy); Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Cuprum w Lubinie (od maja 2012 r. do listopada 2018 r.). Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu, uchwałą z dnia 16 stycznia 2014 r., postanowiła przenieść wpis kandydatki z listy radców prawnych, prowadzonej przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu, na listę radców prawnych, prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu, zaś uchwałą z dnia 20 grudnia 2018 r. postanowiła - na wniosek kandydatki - zawiesić (z dniem 31 grudnia 2018 r.) jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego w związku z podjęciem zatrudnienia w organach wymiaru sprawiedliwości. Z dniem 1 stycznia 2019 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubinie, w którym początkowo wykonywała obowiązki orzecznicze w V Wydziale Ksiąg Wieczystych (do 30 września 2020 r.), a obecnie (od 1 października 2020 r.) - w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Małgorzata Gliwińska - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Legnicy. Opiniująca stwierdziła, że przedstawione do oceny akta spraw dotyczą spraw gospodarczych, pracowniczych, cywilnych oraz spraw rodzinnych. Sprawy te są bardzo różnorodne, niektóre nie miały skomplikowanego charakteru, inne natomiast były skomplikowane pod względem faktycznym oraz prawnym i wymagały znacznego nakładu pracy ze strony opiniowanej, co pozwoliło na pozytywną ocenę kandydatki w zakresie posiadania wiedzy prawniczej i umiejętności zastosowania jej w praktyce. Kandydatka właściwie kwalifikuje sprawy i dostatecznie je uzasadnia, właściwie ocenia sytuacje prawne i faktyczne. Również lektura pism procesowych przedstawionych przez kandydatkę nasuwa pozytywne uwagi - są sporządzone prawidłowo, zawierają ustalenia faktyczne podane w sposób konkretny i precyzyjny w odniesieniu do realiów sprawy. Rozważania zawierają prawidłowy wywód prawny oraz właściwe wnioski odpowiednie do zarzutów i potrzeb konkretnego postępowania. Opiniowana stawiała się na wyznaczone rozprawy i aktywnie w nich uczestniczyła, składając wnioski dowodowe i zadając pytania przesłuchiwanym osobom. Składała środki zaskarżenia adekwatne do stanu sprawy i należycie je uzasadniała, z przytoczeniem podstawy prawnej i faktycznej. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że zakres wykonywanych obowiązków opiniowanej jako radcy prawnego, a także obecnie na stanowisku referendarza sądowego pozwolił jej nabyć doświadczenie potrzebne w pracy związanej z gromadzeniem i oceną dowodów, rozstrzyganiem problemów prawnych, podejmowaniem i uzasadnianiem decyzji -tj. umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku sędziego.

Kandydatka przedstawiła również pozytywną opinię służbową, wystawioną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie.

Z danych statystycznych dotyczących pracy Pani Magdaleny Rzepnickiej wynika, że w okresie pracy w V Wydziale Ksiąg Wieczystych do jej referatu wpłynęły łącznie 9563 sprawy, wszystkie zostały załatwione. Pani referendarz sporządziła 33 uzasadnienia orzeczeń, z których 27 nie zostało zaskarżonych.

W okresie pracy w I Wydziale Cywilnym kandydatka osiągała poziom załatwialności zbliżony do innych referendarzy w wydziale. W tym czasie 2 orzeczenia wydane przez Panią Magdalenę Rzepnicką zostały uchylone, 2 zmienione, 4 zostały utrzymane w mocy.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Rzepnicką posiada odpowiedni staż zawodowy oraz szeroką wiedzę prawniczą. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy oraz opinii służbowej. Sędzia wizytator wskazała, że - w jej opinii - Pani Magdalena Rzepnicką jest odpowiednią kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Natomiast Prezes Sądu Rejonowego w Lubinie w opinii służbowej podkreślił, że Pani Magdalena Rzepnicką wywiązuje się ze swoich obowiązków w sposób wzorowy, cechuje ją sumienność, systematyczność i dyscyplina oraz umiejętność dobrej organizacji pracy, a także duże zaangażowanie w wykonywanie powierzonych jej zadań.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Magdalena Rzepnicką, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym w pracy radcy prawnego i referendarza sądowego, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Rzepnickiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy na posiedzeniu 17 grudnia 2021 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Rzepnickiej, oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Rzepnicka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Rzepnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 marca 2022 r. na Panią Magdalenę Rzepnicką oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).