Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 178/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anity Ewy Różalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 647/2021 z dnia 9 czerwca 2021 r. nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anity Ewy Różalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Odwołanie od powyższej uchwały wniosła Pani Anita Ewa Różalska, zaskarżając uchwałę w całości, wnosząc o jej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Krajową Radę Sądownictwa.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 95/21, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr 647/2021 z dnia 9 czerwca 2021 r. i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy stwierdził, że z uzasadnienia przedmiotowej uchwały jednoznacznie wynika, że kandydatka spełnia wszelkie wymagania ustawowe, w tym część w stopniu bardzo dobrym lub wyróżniającym, i mimo tego Rada uznała, że w przedmiotowym postępowaniu nominacyjnym nie spełnia ona kryterium wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Rada w żaden sposób jednak nie uzasadniła przekonania o tym, że jako sędzia sądu rejonowego kandydatka powinna najpierw kandydować do sądu okręgowego. Sąd Najwyższy podkreślił przy tym, że Rada nie uzasadniła powyższego w kontekście doświadczenia kandydatki, jakie zdobyła ona w czasie delegowania jej do wykonywania obowiązków zawodowych w sądzie okręgowym i apelacyjnym przez kilka lat, zaś znana jest mu praktyka wnioskowania przez Radę do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o powołanie kandydatów z pominięciem niektórych szczebli awansu zawodowego.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad kandydatką. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania na Panią Anitę Ewę Różalską oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Anity Ewy Różalskiej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (M.P. z 2020 r., poz. 787). Za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate, wieloletnie doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywna ocena kwalifikacji, pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Zespół uwzględnił fakt, że kandydatka orzekała w sprawie Amber Gold, szeroko krytycznie omawianej w mediach, podkreślając jednocześnie, że kwalifikacje Pani sędzi są wysokie i zasługuje ona na awans, zaś rolą Rady nie jest kontrola orzeczeń.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, jej doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anity Ewy Różalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatki

1. Pani Anita Ewa Różalska urodziła się w 1972 r. w Gdyni. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Początkowo orzekała w IX Wydziale Gospodarczym, a następnie w XX Wydziale Gospodarczym. Z dniem 15 grudnia 2004 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku powierzył jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego XX Wydziału Gospodarczego. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, w którym orzekała w VI Wydziale Gospodarczym i pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2005-2006 była kilkakrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Z dniem 20 lipca 2010 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, którą pełniła do 30 kwietnia 2014 r. Od 1 maja 2014 r. do 2 lipca 2020 r. była delegowana do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 22 czerwca 2016 r. odmówił powołania Pani Anity Ewy Różalskiej do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z dniem 3 lipca 2020 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku delegował kandydatkę do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku na okres roku. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anity Ewy Różalskiej sporządziła Pani Ewa Giezek - sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, która stwierdziła, że wyniki statystyczne opiniowanej wskazują na bardzo dobrą sprawność, efektywność i wydajność pracy oraz umiejętną organizację czasu pracy. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorowa - za cały okres objęty oceną i we wszystkich sądach zostały sporządzone w terminie ustawowym. Badanie spraw wybranych losowo z wykazu przedstawionego przez kandydatkę i według wyboru opiniującej oraz poddanych kontroli instancyjnej pozwala na wyrażenie oceny, że orzeczenia zapadały w sprawach pierwszoinstancyjnych i apelacyjnych o różnorodnej problematyce prawnej, obejmującej szerokie spektrum zagadnień materialnoprawnych i procesowych. Były wśród nich m.in. sprawy rozpoznawane na tle przepisów prawa spółek handlowych, postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego, o zobowiązaniach, w tym umownych, przepisów regulujących odpowiedzialność kontraktową, instytucję potrącenia, przedawnienia, stosowania zasad współżycia społecznego. Podkreślenia wymaga, że sprawy rozpoznawane przez kandydatkę w IX Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Gdańsku cechowały się bardzo dużym stopniem trudności, tak z uwagi na skomplikowane stany faktyczne, jak i prawne. Dodatkowym utrudnieniem była obszemość materiału dowodowego, również w bardzo specjalistycznych materiach występujących w obrocie gospodarczym. Sentencje orzeczeń formułowane były poprawnie, z zachowaniem ustawowych wymogów, zaś sentencje wyroków reformatoryjnych charakteryzuje prawidłowa redakcja, nawiązująca do treści zaskarżonego wyroku sądu pierwszej instancji, co ma zasadnicze znaczenie dla kwestii wykonalności wyroku. Kompetencje zawodowe Pani sędzi w omawianym zakresie nie budzą żadnych zastrzeżeń i zasługują na bardzo dobrą ocenę. Jak wynika z analizy danych statystycznych, orzecznictwo Pani sędzi Anity Ewy Różalskiej było na bardzo dobrym poziomie. Jest ona osobą o wysokiej kulturze osobistej, komunikatywną i uprzejmą zarówno w stosunku do pracowników sądu, jak i stron występujących przed sądem, a także pracowitą, kompetentną, otwartą, cieszącą się ogromną sympatią i szacunkiem. Posiada wyjątkowy dar znajdowania kompromisowych rozwiązań oraz unikania i wyciszania wszelkich możliwych konfliktów. Powyższe, zdaniem sędzi opiniującej, pozwala na przedstawienie bardzo dobrej oceny kwalifikacji opiniowanej i wniosku o uzasadnionej prognozie odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła także wytyczne Sądu Najwyższego.

Pani Anita Ewa Różalska legitymuje się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem orzeczniczym w sądownictwie powszechnym na szczeblu sądu rejonowego, okręgowego i apelacyjnego. Kandydatka legitymuje się także doświadczeniem, wynikającym z pełnienia funkcji administracyjnych oraz uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, sporządzoną na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego, w której stwierdzono między innymi, że orzecznictwo kandydatki prezentuje bardzo dobry poziom, a posiadane przez nią cechy charakteru potwierdzają adekwatność jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku uchwałą nr 10/2021 z dnia 3 lutego 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Anitę Ewę Różalską oddając 11 głosów "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W odpowiednim stopniu wypełniła zatem kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anita Ewa Różalska posiada wysokie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, wysoko ocenionej w ocenie kwalifikacji, i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anity Ewy Różalskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków sędziowskich, bardzo dobra ocena jej pracy i kwalifikacji, wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, jak również stałe poszerzanie wiedzy prawniczej i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 marca 2022 r. na Panią Anitę Ewę Różalską oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).