Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 830.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 175/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 830

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Kimel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 830, zgłosiła się Pani Magdalena Maria Kimel - sędzia Sądu Rejonowego w Zabrzu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 28 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę Pani Magdaleny Marii Kimel i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pani Magdalena Maria Kimel uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Magdaleny Marii Kimel na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz bardzo dobra ocena kwalifikacji. Kandydatka uzyskała także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz jej doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Kimel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Maria Kimel urodziła się w 1975 r. w Tarnowskich Górach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2004 była zatrudniona na stanowisku asystenta-prawnika w kancelarii adwokatów i radców prawnych w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2004-2008 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu. Do 28 lutego 2016 r. orzekała w IV Wydziale Pracy. Od 1 marca 2016 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w którym orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 27 stycznia 2021 r. pełni funkcję wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 1 kwietnia 2021 r. jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Katowicach. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Grzegorz Tyrka - sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach, który podkreślił, że kandydatka rozpoznawała szerokie spektrum spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, zarówno w postępowaniu pierwszoinstancyjnym, jak i w drugoinstancyjnym. W wielu przypadkach były to sprawy o znacznym stopniu skomplikowania. Wśród analizowanych spraw znajdują się takie, w których Sąd Najwyższy przyznał rację Sądowi Okręgowemu, w składzie którego była opiniowana. Kandydatka czynności procesowe zmierzające do rozstrzygnięcia sporu na pierwszej rozprawie podejmowała niezwłocznie, zaś same postępowania toczyły się sprawnie. Opiniujący zwrócił, między innymi, uwagę na rzetelność i wnikliwość prowadzonego postępowania dowodowego oraz prawidłowe formułowanie postanowień dowodowych. Pozytywnie ocenił także orzeczenia i uzasadnienia zawierające szczegółowe ustalenie stanu faktycznego, dokładną ocenę dowodów oraz rozważania prawne poparte analizą przepisów i orzecznictwem Sądu Najwyższego. Konkludując, sędzia opiniujący stwierdził, że Pani Magdalena Maria Kimel posiada kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego, co wynika z kilkuletniego okresu delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach, przedstawionych danych statystycznych oraz analizy akt spraw, w których orzekała. Opiniowana swoją pracę wykonuje rzetelnie. Jej orzecznictwo prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, zarówno co do podstaw materialnoprawnych, jak i ze strony procesowej, przy czym uzyskuje wysoką stabilność orzecznictwa.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Maria Kimel legitymuje się ponad trzynastoletnim doświadczeniem orzeczniczym, wynikającym z zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego oraz czteroletnim okresem zajmowania stanowiska asesora sądowego. W sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji podkreślono posiadanie przez kandydatkę doświadczenia w rozpoznawaniu spraw o znacznym stopniu skomplikowania oraz jej bardzo wysoki poziom merytoryczny.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Marii Kimel za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jedną uczestniczkę postępowania, przyjęte kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach 17 stycznia 2022 r. Pani Magdalena Maria Kimel uzyskała pozytywną opinię (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"). W odpowiednim stopniu wypełniła zatem kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Maria Kimel posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie orzecznicze oraz wynikające z pełnienia funkcji wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych, a także stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje pracując na przestrzeni wielu lat w sądownictwie powszechnym. Zdaniem Rady, daje ona rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Marii Kimel zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej dotychczasowa praca w sądownictwie powszechnym oraz bardzo dobra ocena kwalifikacji, które świadczą o adekwatności jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego, jak również poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 2 marca 2022 r. na Panią Magdalenę Marię Kimel oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).