Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 833.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 174/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 833

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Łudczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 833, zgłosił się Pan Krzysztof Łudczak - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pana Krzysztofa Łudczaka, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Krzysztofa Łudczaka oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim Pana Krzysztofa Łudczaka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony, bowiem rekomendowany kandydat posiada doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej, obecnie zajmuje stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, a jego kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego zostały ocenione dobrze w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. Kandydat posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu rejonowego i będzie w przyszłości prawidłowo wykonywał obowiązki sędziego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, a także opiniami przełożonych oraz poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Łudczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Krzysztof Łudczak urodził się w 1986 r. w Wieluniu. Od 1 września 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Opolu na stanowisku sekretarza sądowego. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Opolu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. pracował w kancelarii adwokackiej w Opolu na stanowisku aplikanta adwokackiego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2014 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 27 maja 2014 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Opolu. Od 5 września 2014 r. do 24 stycznia 2019 r. wykonywał zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Opolu. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2019 r. został mianowany z dniem 1 lutego 2019 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Brzegu. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 26 sierpnia 2020 r. został przeniesiony od 1 października 2020 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Łudczaka sporządziła Pani Dorota Krawczyk - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, która stwierdziła, że poddane kontroli akta spraw świadczą o właściwym, odpowiedzialnym podejściu kandydata do pełnionych obowiązków. Stawiał się na wszystkich terminach rozpraw, a także wielokrotnie dokonywał wglądu w akta spraw, korzystając z Biura Obsługi Interesantów, co świadczy o rzetelnym podejściu do powierzonych mu przez klientów obowiązków, co znajdowało wyraz w z reguły precyzyjnych i racjonalnych stanowiskach zajmowanych na poszczególnych rozprawach. Dbałość o interesy klientów wykazywał również w sprawie, w której był ustanowiony pełnomocnikiem z urzędu. W żadnej ze spraw sędzia wizytator nie stwierdziła braku inicjatywy ze strony opiniowanego, który mógłby wpłynąć na treść rozstrzygnięcia. Sędzia wizytator, w oparciu o badanie jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kultury urzędowania obejmującej kulturę osobistą oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania i współpracowników, oceniła kandydaturę Pana Krzysztofa Łudczaka na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim jako dobrą.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydata;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ugruntowaną wiedzę oraz zdobyła odpowiednie doświadczenie zawodowe. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Krzysztofa Łudczaka znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, zdobyte na przestrzeni ostatnich lat doświadczenie zawodowe, predyspozycje i zdolności osobiste, rozległa wiedza prawnicza, zaangażowanie i gotowość do podejmowania nowych wyzwań dobrze rokują w piastowaniu odpowiedzialnego stanowiska sędziego sądu rejonowego. Pan Krzysztof Łudczak otrzymał także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przebieg jego ścieżki zawodowej czyni go kandydatem o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym. Posiada przy tym doświadczenie orzecznicze, które zdobył na samodzielnym stanowisku orzeczniczym - referendarza sądowego.

Wiedza teoretyczna i przygotowanie zawodowe, jakie posiada Pan Krzysztof Łudczak, są - zdaniem Rady - odpowiednie w tym postępowaniu i dają rękojmię należytego wykonywania przez niego obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Krzysztofa Łudczaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu w dniu 13 stycznia 2022 r. zaopiniowało pozytywnie (10 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") kandydaturę Pana Krzysztofa Łudczaka na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Rada uznała, że wynik głosowania Kolegium, w połączeniu z wnioskami płynącymi z oceny kwalifikacji, potwierdzają, że Pan Krzysztof Łudczak jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Łudczak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające podstawę do wystąpienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Krzysztofa Łudczaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, obejmujące wykonywanie zawodu adwokata oraz staż pracy na stanowisku referendarskim, wnioski płynące z dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 marca 2022 r. na Pana Krzysztofa Łudczaka oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).