Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 170/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Justyny Marzec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 131, zgłosiła się Pani Monika Justyna Marzec - sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1269/2021 z dnia 21 września 2021 r. nie przedstawiła wniosku o powołanie Pani Moniki Justyny Marzec, która złożyła od powyższej uchwały odwołanie do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy uwzględnił odwołanie Pani Moniki Justyny Marzec (wyrok z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. akt I NKRS 140/21) i uchylił zaskarżoną uchwałę, przekazując sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu powołanego wyżej wyroku Sąd Najwyższy stwierdził m.in., że: " (...) nie ulega wątpliwości, że Rada dokonała oceny kandydatury Odwołującej się w sposób dowolny. Wprawdzie z uzasadnienia uchwały wynika, że Rada zapoznała się ze wszystkimi materiałami w sprawie oraz ustaliła kryteria, którymi teoretycznie kierowała się, podejmując uchwałę. Powyższe jednak nie koreluje z podjętą przez Radą uchwałą, która stoi w sprzeczności z dokumentami zgromadzonymi w sprawie, w szczególności z opinią kwalifikacyjną o kandydatce, a której Rada w żaden sposób nie zakwestionowała, czy też rekomendacją zespołu. Sposób zastosowania przez Radę kryteriów, wskazanych jako kryteria podjęcia uchwały budzi uzasadnione wątpliwości i jednoznacznie wskazuje na sprzeczność zaskarżonej uchwały z prawem. (...) W okolicznościach niniejszej sprawy nie ulega wątpliwości, że z treści uzasadnienia uchwały nie wynika, dlaczego kandydatura Odwołującej się została odrzucona. Odwołująca się spełnia wszystkie ustawowe kryteria kandydata na urząd sędziego sądu okręgowego, uzyskała bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Rada nie zakwestionowała bogatego doświadczenia zawodowego kandydatki ani jej wysokich kwalifikacji, podnoszonych przez udział w szkoleniach i konferencjach. Z treści uzasadnienia uchwały wynika jednoznacznie, że Rada nie dokonała oceny kandydatury Odwołującej się na podstawie wskazanych kryteriów, skoro powzięła decyzję sprzeczną ze zgromadzonymi w sprawie materiałami. Z treści uzasadnienia uchwały nie sposób wywieźć motywów decyzji Rady, pozbawiona jest ona jakiegokolwiek odniesienia do wskazanych uprzednio kryteriów wyboru, ani tym bardziej zgromadzonych w sprawie materiałów, w szczególności doświadczenia zawodowego Odwołującej się, w sytuacji gdy przedmiotem tej konkretnej procedury konkursowej było stanowisko sędziego sądu okręgowego dedykowane do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Katowicach, w której Odwołująca się wykazała wieloletnie doświadczenie, także na stanowiskach funkcyjnych, delegacje i bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną. Ogólnikowe stwierdzenie, że "Rada oceniła kwalifikacje merytoryczne i doświadczenie zawodowe kandydatki jako niewypełniające w najwyższym stopniu wszystkich - ocenianych łącznie - kryteriów w niniejszym konkursie", niepoparte żadnymi argumentami, nie może zostać uznane za spełniające wymogi należytego uzasadnienia decyzji, ani tym bardziej nie może stanowić podstawy uznania przez Sąd Najwyższy zaskarżonej decyzji Rady za zgodną z wymogami określonymi tak w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jak i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.",

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Monikę Justynę Marzec oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Moniki Justyny Marzec. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Moniki Justyny Marzec przemawiały w szczególności (ocenione łącznie): wieloletnie doświadczenie orzecznicze, szeroka wiedza prawnicza, ocena kwalifikacyjna, orzekanie na podstawie delegacji w Sądzie Okręgowym w Katowicach oraz poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Justyny Marzec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Monika Justyna Marzec urodziła się w 1981 r. w Brzegu Dolnym. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2009 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego, natomiast z dniem 1 maja 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 11 lipca 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice -Zachód w Katowicach. Orzekała i nadal orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w pełnym obciążeniu, a od 27 lipca 2020 r. - przy obciążeniu 50% wpływających spraw we wszystkich kategoriach. Od 1 października 2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 27 lipca 2020 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Kilkukrotnie była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, w którym orzekała w sprawach odwoławczych z zakresu prawa pracy. Pogłębia swoją wiedzę, biorąc udział w konferencjach oraz licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Andrzej Kawaler - sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach, który stwierdził, że wyniki przedstawionej oceny pozwalają na stwierdzenie, że Pani Monika Justyna Marzec jest bardzo dobrze przygotowana do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach. Wskazał, że duże umiejętności kandydatki zostały dostrzeżone w sądzie okręgowym, o czym świadczą delegacje do orzekania w sprawach odwoławczych. W tym czasie Pani sędzia wykazała się dużym doświadczeniem orzeczniczym, bardzo dobrą wydajnością i jakością pracy oraz stabilnym orzecznictwem. Jakość wykonywanej pracy wskazuje na duże zaangażowanie, sumienność, szybkie i rzetelne wykonywanie obowiązków. Kandydatkę cechuje ponadto wysoka kultura osobista. Sporządzone przez nią uzasadnienia orzeczeń cechuje wysoki poziom merytoryczny. Argumentacja prawna formułowana na rzecz wykazania zasadności rozstrzygnięcia jest przedstawiona w sposób logiczny, rzeczowy i przekonujący. Mając na względzie wyniki przedstawionej oceny, sędzia wizytator z pełnym przekonaniem stwierdził, że Pani Monika Justyna Marzec posiada odpowiednie i bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła także wskazania Sądu Najwyższego.

Pani Monika Justyna Marzec jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość. Dodatkowo Pani Monika Justyna Marzec legitymuje się doświadczeniem, które zdobyła pełniąc funkcję Zastępcy, a następnie Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Moniki Justyny Marzec za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu 14 czerwca 2021 r. oddało na kandydaturę Pani Moniki Justyny Marzec 18 głosów "za", przy 5 głosach "wstrzymujących się" - siła poparcia udzielona tej kandydaturze wyniosła 91 punktów na 144 możliwych do uzyskania.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Justyna Marzec posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną i stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Moniki Justyny Marzec zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 marca 2022 r. na Panią Monikę Justynę Marzec oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).