Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.3.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 marca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 168/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 marca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Łukasza Kurka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 728, zgłosili się: - Pan Łukasz Kurek - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu oraz - Pani Agnieszka Witkowska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony pisemnie o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osoby wykonującej zawód adwokata. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Łukasza Kurka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Witkowską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie Pani Agnieszki Witkowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Witkowskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Agnieszka Witkowska urodziła się 14 listopada 1981 r. w Toruniu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Toruniu, w 2008 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem dobrym. Od 4 maja do 10 sierpnia 2009 r. pracowała w Urzędzie Gminy w Lubiczu na stanowisku stażysty. Od 11 sierpnia 2009 r. do 31 marca 2016 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Toruniu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w: X Wydziale Grodzkim, II Wydziale Karnym i V Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 kwietnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych, pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Witkowskiej sporządził Pan Włodzimierz Jasiński - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu, który stwierdził, że kompetencje zawodowe opiniowanej w zakresie samej metodyki pracy i kultury organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. Sporządzone uzasadnienia w sprawach, w których wnioski zostały oddalone, stały na bardzo dobrym poziomie merytorycznym. Były sformułowane jasno i zawierały wszystkie wymagane elementy. Opiniowana wykazała się przy ich sporządzaniu odpowiednią wiedzą prawniczą i umiejętnością właściwego powoływania przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę rozstrzygnięcia. Wielokrotnie odwoływała się przy tym do poglądów orzecznictwa Sądu Najwyższego i doktryny, co świadczy o posiadanej wiedzy prawniczej.

Orzecznictwo opiniowanej trudne jest do jednoznacznej oceny, bowiem w istocie liczba zaskarżonych orzeczeń, w tym podlegających kontroli instancyjnej, była minimalna. Liczba, rodzaj i stopień zawiłości przydzielonych Pani Agnieszce Witkowskiej spraw do referatu związanych ze specyfiką postępowania wieczystoksięgowego nie odbiega zasadniczo od innych referatów orzeczników rozpoznających podobne wnioski w tym postępowaniu. W ocenie opiniującego, kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wiele przesłanek przemawia za tym, że będzie ona wykonywać obowiązki orzecznicze na odpowiednim poziomie merytorycznym przy jednoczesnym zachowaniu powagi godności sprawowanego urzędu. Oceniający podkreślił, że jest to już kolejna opinia sporządzona na przestrzeni ostatnich lat, wynikający z tych opinii we wnioskach końcowych poziom merytoryczny opiniowanej, jej zaangażowanie w pracę orzeczniczą, kultura osobista nie zmieniły się, a Pani Agnieszka Witkowska była oceniana bardzo wysoko we wszystkich sporządzonych dotychczas opiniach.

Pan Łukasz Kurek posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Łukasz Kurek urodził się 8 grudnia 1981 r. w Grudziądzu. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2011 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 8 listopada 2005 r. do 28 lutego 2011 r. pracował w Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej "Doradca" adw. Ryszard Kurek w Grudziądzu, kolejno na stanowiskach referenta ds. prawnych i aplikanta adwokackiego. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu z dnia 8 września 2011 r. został wpisany na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Od 2 listopada 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii w Grudziądzu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2021 r. ukończył kurs "Seminarium Doktoranckie Nauk Prawnych" prowadzony przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie.

Łączną ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Kurka z zakresu spraw cywilnych i karnych sporządzili: Pani Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu i Pan Wojciech Modrzyński - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu. W ocenie z zakresu spraw cywilnych wskazano, że w kontrolowanych sprawach Pan Łukasz Kurek występował w charakterze pełnomocnika strony w zróżnicowanych sprawach, przede wszystkim o małym lub średnim stopniu skomplikowania. Opiniowany w wielu sprawach ograniczał się do złożenia jednego pisma procesowego i udziału w rozprawie. Analiza akt spraw wskazuje, że sporządzane pisma procesowe zawierały braki formalne, bywały chaotyczne i niespójne. Pisma procesowe w sprawach rozwodowych często nie zawierały wszystkich wniosków dowodowych, czy uzasadnienia żądania zabezpieczenia powództwa. Braki te uzupełniane były w kolejnych pismach procesowych, co wydłużało czas trwania postępowania. Zastrzeżenia budzi także nagminne dołączanie niepotwierdzonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów, mających stanowić dowody w sprawie. Analiza akt spraw wskazuje, że Pan Łukasz Kurek stawiał się na wyznaczone terminy rozpraw i aktywnie w nich uczestniczył. Zgłaszane przez niego ustne wnioski były precyzyjne z wykorzystaniem właściwych konstrukcji prawnych i poprawne pod względem językowym. Opiniowany w trakcie przesłuchań świadków, czy biegłych zadawał precyzyjne pytania, świadczące o znajomości problematyki sprawy i zmierzające do wyjaśnienia okoliczności spornych, istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Opiniująca przeciętnie oceniła aktywność zawodową Pana Łukasza Kurka pod względem merytorycznym, jak i od strony metodyki pracy. Dostrzeżone uchybienia poddają w wątpliwość należyte wykonywanie obowiązków sędziego w przyszłości. W ocenie z zakresu spraw karnych wskazano, że analiza spraw karnych, w których Pan Łukasz Kurek występował jako obrońca lub pełnomocnik pokrzywdzonych, a następnie oskarżycieli posiłkowych, nie ujawniła uchybień w zakresie terminowości, czy też sprawności czynności przez niego podejmowanych. W części spraw stwierdzono uchybienia w zakresie rzetelności oraz jakości podejmowanych czynności. Sprawy poddane kontroli nie należały do skomplikowanych zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym, dlatego też czynności podjęte przez opiniowanego nie były wystarczające do przedstawienia kategorycznej oceny predyspozycji do orzekania w sprawach karnych. Uwadze opiniującego nie umknęły sprawy, w których podjęte czynności doprowadziły do korzystnych decyzji z punktu widzenia strony, którą Pan Łukasz Kurek reprezentował, jednak w znaczącej większości spraw taki wynik nie był udziałem wyłącznie czynności podejmowanych przez opiniowanego. Opiniujący wskazał, że Pan Łukasz Kurek - w celu uzyskania jednoznacznie pozytywnej opinii co do predyspozycji do orzekania w sprawach karnych - powinien zdobyć większe doświadczenie zawodowe w sprawach karnych o bardziej skomplikowanym charakterze faktycznym i prawnym niż te, które były przedmiotem opinii.

Pan Łukasz Kurek złożył uwagi do oceny kwalifikacji.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Za wyborem Pani Agnieszki Witkowskiej przemawia doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego oraz referendarza sądowego, szeroka wiedza prawnicza, bardzo dobra ocena kwalifikacji oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne wybranej przez Radę kandydatki znajdują odzwierciedlenie zarówno w ocenie jej pracy, jak i w bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, kwalifikacje Pani Agnieszki Witkowskiej, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe oraz nienaganna opinia w miejscu pracy dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że Pani Agnieszka Witkowska w najwyższym stopniu spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kontrkandydat w osobie Pana Łukasza Kurka posiada doświadczenie związane z wykonywaniem zawodu adwokata. W ocenie jego pracy sędziowie opiniujący zwrócili uwagę na uchybienia, które powinny zostać wyeliminowane, a kandydat powinien zdobyć większą praktykę. Ponadto Pan Łukasz Kurek otrzyma! negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Witkowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu na posiedzeniu 5 stycznia 2022 r. zaopiniowało negatywnie Pana Łukasza Kurka - oddając 1 głos "za", 6 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", a pozytywnie Panią Agnieszkę Witkowską - oddając 6 głosów "za", 1 głos "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". Tym samym jedynie Pani Agnieszka Witkowska uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Witkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Witkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego oraz referendarza sądowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 marca 2022 r. na:

- Pana Łukasza Kurka oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Witkowską oddano 20 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).