Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 996.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.2.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 lutego 2022 r.

UCHWAŁA Nr 133/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 lutego 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 996

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Macieja Zbrojewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego, Pana Leszka Forysia, Pani Małgorzaty Moniki Kozioł, Pana Pawła Janusza Kysiaka, Pana Marka Malińskiego, Pana Jarosława Kajetana Moraczewskiego, Pana Tomasza Piotra Narazińskiego, Pani Katarzyny Dominiki Patynowskiej, Pana Jacka Pietrzaka, Pana Pawła Fijewskiego oraz Pana Zbigniewa Pawła Wardaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 996, zgłosili się:

- Pan Wojciech Mirosław Białogłowski - asystent sędziego Trybunału Konstytucyjnego,

- Pan Andrzej Cichoń - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie,

- Pan Leszek Foryś - starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pani Małgorzata Monika Kozioł - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Piasecznie,

- Pan Paweł Janusz Kysiak - sędzia Sądu Rejonowego w Lesznie,

- Pan Marek Maliński - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie,

- Pan Jarosław Kajetan Moraczewski - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pan Tomasz Piotr Naraziński - referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pani Katarzyna Dominika Patynowska - referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pan Jacek Pietrzak - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi,

- Pan Paweł Pijewski - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pan Karol Krzysztof Rzęsiewicz - asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,

- Pan Zbigniew Paweł Wardak - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi oraz

- Pan Michał Maciej Zbrój ewski - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi.

Wobec cofnięcia zgłoszeń przez Pana Andrzeja Cichonia i Pana Karola Krzysztofa Rzęsiewicza, Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio uchwałą nr 104/2022 z dnia 14 lutego 2022 r. i uchwałą nr 85/2022 z dnia 14 lutego 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniach w dniach: 7, 10 i 11 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał kandydatów biorących udział w postępowaniu nominacyjnym, oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury uczestników postępowania, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniach zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminach posiedzeń z uwagi na udział w konkursie osób wykonujących zawód radcy prawnego. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pana Leszka Forysia nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Małgorzatę Monikę Kozioł oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Pawła Janusza Kysiaka oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Marka Malińskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Jarosława Kajetana Moraczewskiego nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Tomasza Piotra Narazińskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Katarzynę Dominikę Patynowską nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Jacka Pietrzaka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymuj ących się",

- Pana Pawła Fijewskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Zbigniewa Pawła Wardaka oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Michała Macieja Zbrójewskiego oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendacją Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego przemówiły: jego bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w Trybunale Konstytucyjnym, kolejno na stanowiskach: młodszego radcy orzecznictwa, radcy orzecznictwa, specjalisty orzecznictwa oraz asystenta sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a także wysoki poziom wiedzy prawniczej, w tym legitymowanie się przez tego kandydata stopniem naukowym doktora nauk prawnych w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne oraz wykonywaną pracą naukową i dydaktyczną. Dodatkowym kryterium wyboru przemawiającym za rekomendacją Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego był wyróżniający wynik autoprezentacji jego kandydatury w trakcie wysłuchania, przeprowadzonego przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 lutego 2022 r.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę spełnianie przez kandydatów, biorących udział w konkursie, wymagań ustawowych, określonych w art. 6 § 1 pkt 1-5 i 7 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: p.u.s.a.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. oraz kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS, i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Michała Macieja Zbrojewskiego na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Michał Maciej Zbrojewski urodził się w 1982 r. w Łodzi. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i złożeniu w 2013 r. egzaminu radcowskiego z wyróżnieniem, uchwałą Rady tej Izby z dnia 27 maja 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych, prowadzoną przez tę Radę. Wykonuje zawód radcy prawnego. W latach 2009-2013 pracował w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Łodzi, początkowo na stanowisku referenta, a następnie - starszego inspektora. Z dniem

1 lipca 2010 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, a z dniem 1 października 2013 r. - na etatowego członka tego Kolegium, w którym orzeka do chwili obecnej. Dodatkowo, jako radca prawny, reprezentuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi przed sądami. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa administracyjnego.

Pan Wojciech Mirosław Bialogłowski urodził się w 1985 r. w Warszawie. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2009 r. do 28 maja 2015 r. pracował w Prywatnym Żeńskim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie. Nauczał wiedzy o społeczeństwie. Od 1 do 31 października 2009 r. odbył praktyki w Trybunale Konstytucyjnym. Od 2 listopada 2009 r. do 30 września 2010 r. pracował w Trybunale Konstytucyjnym, na umowie zlecenia, w Zespole Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków. Następnie był zatrudniony od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r. w Trybunale Konstytucyjnym, na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, na stanowisku starszego referenta. Od 1 marca 2011 r. do 15 marca 2012 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w ramach umowy o dzieło. Od 1 lutego 2011 r. jest zatrudniony w Trybunale Konstytucyjnym, kolejno na stanowiskach: młodszego radcy orzecznictwa, radcy orzecznictwa, specjalisty orzecznictwa oraz asystenta sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 7 lipca 2016 r. uzyskał wpis na listę radców prawnych tej Izby. Uchwałą Rady Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniu 25 stycznia 2021 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, ze specjalnością prawo konstytucyjne. W latach 2013-2016 prowadził ćwiczenia z przedmiotu "Prawo konstytucyjne" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 6 października do 24 listopada 2021 r. pracował, na podstawie umowy zlecenia, w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Jest autorem wielu publikacji naukowych.

Pan Leszek Foryś urodził się w 1974 r. w Sieradzu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 18 października 1999 r. do 31 grudnia 2003 r. pracował w Wydziale Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji Urzędu Miasta Łodzi, kolejno na stanowiskach: referenta (od 18 października 1999 r. do 17 stycznia 2000 r.), podinspektora (od 18 stycznia 2000 r. do 31 października 2002 r.), inspektora (od 1 listopada 2002 r. do 25 maja 2003 r.), pełniącego obowiązki kierownika (od 26 maja do 30 czerwca 2003 r.) i kierownika (od 1 lipca do 31 grudnia 2003 r.). Z dniem 1 stycznia 2004 r. został mianowany referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi (Wydział II, Wydział III). Z dniem 1 października 2014 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Obowiązki wykonuje w Wydziale II tego Sądu. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej. W 2017 r. ukończył stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest w trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej w Zakładzie Sądownictwa Administracyjnego tego Uniwersytetu pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Jana Pawła Tarno - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, na temat: "Związanie orzeczeniem sądu a zakaz reformationis in peius". Jest autorem dwóch publikacji naukowych.

Pani Małgorzata Monika Kozioł urodziła się w 1981 r. w Nowej Dębie. Od 5 listopada 2001 r. do 4 listopada 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu, kolejno na stanowiskach referenta stażysty (do 29 lutego 2004 r.) i sekretarza sądowego (od 1 marca 2004 r.). W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 5 listopada 2008 r. do 4 listopada 2009 r. pełniła obowiązki jako aplikant referendarski - na podstawie aktu mianowania w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z przydziałem do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Po odbyciu aplikacji referendarskiej, w grudniu 2009 r. złożyła egzamin referendarski z łączną oceną dobrą plus. Od 4 stycznia do 30 czerwca 2010 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu, kolejno na stanowiskach referenta biurowego (do 10 czerwca 2010 r.) i sekretarza sądowego (od 11 czerwca 2010 r.). Z dniem 1 lipca 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Obowiązki wykonywała w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Górze Kalwarii. Z dniem 1 sierpnia 2012 r. została - na własny wniosek - przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie (IV Wydział Ksiąg Wieczystych, I Wydział Cywilny - od 1 września do 31 października 2015 r. - ponownie IV Wydział Ksiąg Wieczystych). Od 1 kwietnia 2017 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym wykonuje obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego (od 1 października 2018 r. - delegacja na czas nieokreślony). Z dniem 2 marca 2020 r. Minister Sprawiedliwości powierzył jej obowiązki naczelnika VII Wydziału Cywilnego w Departamencie Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Pan Paweł Janusz Kysiak urodził się w 1978 r. we Wrocławiu. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września do 12 grudnia 2002 r. odbył staż absolwencki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzicach, a od 13 grudnia 2002 r. do 12 marca 2003 r. współpracował - na podstawie umów cywilnoprawnych - z tym Ośrodkiem. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 1 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2008 r. pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, początkowo na stanowisku referenta-stażysty, a od 1 stycznia 2007 r. - na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale II. W trakcie zatrudnienia w tym Sądzie ukończył staż urzędniczy, składając egzamin z wynikiem bardzo dobrym, a także uczestniczył w zorganizowanym przez ten Sąd obowiązkowym szkoleniu dla asystentów sędziów sądów administracyjnych. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r., po uzyskaniu w dniu 26 stycznia 2007 r. wpisu na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu, wykonywał zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii prawnej z siedzibą w Świebodzicach i w Wałbrzychu. Z dniem 15 lipca 2009 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu, na okres kadencji do 4 lipca 2010 r. Z dniem 1 sierpnia 2009 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, na okres kadencji do 6 czerwca 2010 r. (kadencja została skrócona w związku z nominacją kandydata na urząd sędziego). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 grudnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 września 2013 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, na okres kadencji do 1 sierpnia 2016 r. Z dniem 1 października 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lesznie. W Sądzie tym orzekał kolejno: od 1 października 2013 r. do 23 października 2016 r. - w II Wydziale Karnym oraz w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, od 24 października 2016 r. do 12 lutego 2017 r. - w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym, od 13 lutego do 22 maja 2017 r. - w Wydziale Cywilnym. Od 23 maja 2017 r. (od 23 maja 2019 r. - na czas nieokreślony) jest delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Obowiązki głównego specjalisty pełnił w: Departamencie Prawa Administracyjnego, Departamencie Nadzoru Administracyjnego

(Wydział Sądów Powszechnych), Departamencie Legislacyjnym oraz Departamencie Legislacyjnym Prawa Karnego (Wydział Prawa Ustroju Sądów i Służby Więziennej), a od 3 sierpnia 2020 r. pełni je w Departamencie Legislacyjnym Ustroju Sądów - kolejno w Wydziale Prawa Ustroju Sądów Powszechnych, Administracyjnych i Wojskowych oraz w Wydziale Opinii i Analiz. Ponadto prowadzi szkolenia w Polskim Instytucie Kontroli Wewnętrznej w Warszawie oraz w Certified Global Education Sp. z o.o. w charakterze wykładowcy dla urzędników zatrudnionych w ministerstwach i w organach samorządu terytorialnego z postępowania administracyjnego i z postępowania sądowoadministracyjnego, szkolenia dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z zakresu postępowania skargowego, wnioskowego oraz petycji, a także szkolenia dla nauczycieli powiatu leszczyńskiego z zakresu odpowiedzialności nieletnich i algorytmu postępowania w przypadku ich demoralizacji. Ukończył kurs z zakresu dostępu do informacji niejawnych i uzyskał certyfikat bezpieczeństwa dostępu do informacji tajnych. Jest doktorantem ostatniego roku studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Pan Marek Maliński urodził się w 1985 r. w Zielonej Górze. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 10 września do 12 grudnia 2009 r. pracował w Ernst & Young sp. z o.o. na stanowisku asystenta, a następnie - od 1 stycznia do 21 sierpnia 2010 r. był zatrudniony w Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz Roberta Nogackiego na stanowisku młodszego prawnika. Od 1 września 2010 r. był zatrudniony w Izbie Skarbowej w Warszawie na stanowisku inspektora, a z dniem 17 grudnia 2012 r. został przeniesiony do pracy w Ministerstwie Finansów, w którym pracuje na stanowisku głównego specjalisty. W marcu 2016 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 24 maja 2016 r. został wpisany na listę radców prawnych, prowadzoną przez tę Radę. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Konsekwencje niezgodności ostatecznych decyzji administracyjnych z prawem Unii Europejskiej" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, nadany uchwałą Rady Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 8 października 2018 r. Od maja 2017 r. prowadzi zajęcia szkoleniowo-dydaktyczne w Krajowej Izbie Radców Prawnych, a od marca 2018 r. prowadzi zajęcia z przedmiotu Podatek VAT w sektorze finansów publicznych w ramach studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Z dniem 1 października 2020 r. został zatrudniony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia z prawa finansowego oraz z prawa i postępowania administracyjnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, a także przez wystąpienia na konferencjach oraz przez ukończenie prawa amerykańskiego w Centrum Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ukończenie Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Kandydat jest także autorem wielu publikacji naukowych.

Pan Jarosław Kajetan Moraczewski urodził się w 1980 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2005 r. był zatrudniony w kancelarii notarialnej. Od 13 marca 2006 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, początkowo na stanowisku referenta stażysty, następnie pomocnika sekretarza sądowego, sekretarza sądowego oraz starszego sekretarza sądowego. Od 1 października 2010 r. zajmuje stanowisko asystenta sędziego, przy czym od 1 marca 2019 r. - stanowisko starszego asystenta sędziego. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie logistyki międzynarodowej. W 2009 r. ukończył szkolenie, zorganizowane dla asystentów sędziego i zdał egzamin końcowy z ogólną oceną dostateczną. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Pan Tomasz Piotr Naraziński urodził się w 1973 r. w Łodzi. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 31 marca 1998 r. do 30 czerwca 2004 r. pracował w Izbie Skarbowej w Łodzi (obecnie Izba Administracji Skarbowej w Łodzi) w Wydziale Podatków Pośrednich, kolejno na stanowiskach: starszego referenta, inspektora i starszego inspektora. W okresie od 1 lutego do 5 marca 1999 r. odbył aplikację administracyjną, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Z dniem 1 lipca 2004 r. został zatrudniony w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. We wrześniu 2004 r. złożył egzamin na urzędnika sądowego z wynikiem dobrym. W okresie od 11 marca 2008 r. do 25 maja 2009 r. odbył szkolenie, zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego i w lipcu 2009 r. zdał egzamin końcowy z ogólną oceną dobrą. Z dniem 1 czerwca 2011 r. uzyskał awans zawodowy na stanowisko starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał we wszystkich Wydziałach tego Sądu. Z dniem 19 maja 2017 r. został mianowany referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Orzeka w Wydziale I, pełniąc nadal także czynności asystenta sędziego. Kandydat podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych. W 2004 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego.

Pani Katarzyna Dominika Patynowska urodziła się w 1978 r. w Łodzi. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 8 sierpnia 2002 r. do 31 stycznia 2003 r. pracowała w II Urzędzie Skarbowym Łódź-Bałuty w Łodzi na stanowisku referenta-stażysty. Od 6 lutego 2003 r. do 21 czerwca 2008 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a następnie - starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała we wszystkich wydziałach tego Sądu (Wydział Podatkowy, Wydział Budowlany, Wydział Ogólnoadministracyjny), ale najdłużej w Wydziale Budowlanym. Złożyła z wynikiem dobrym egzamin dla asystentów sędziego, po ukończeniu szkolenia, zorganizowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w okresie od 11 marca 2008 r. do 25 maja 2009 r. Z dniem 22 czerwca 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Pracuje w Wydziale II, nadal wykonując również czynności asystenta sędziego (jako referendarz orzeka w sprawach o przyznanie pomocy). Kandydatka jest autorką dwóch publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego i prawa wyborczego. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. "Kompetencja Trybunału Konstytucyjnego do wydania orzeczenia z klauzulą odraczającą".

Pan Jacek Pietrzak urodził się w 1974 r. w Łodzi. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2010 był zatrudniony w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, kolejno na stanowiskach: inspektora, inspektora wojewódzkiego i starszego inspektora wojewódzkiego. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, w 2010 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 2 września 2010 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 2010 r. jest etatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi.

Pan Paweł Pijewski urodził się w 1975 r. w Skierniewicach. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. W okresie od 1 marca do 31 maja 2000 r. był zatrudniony w kancelarii doradztwa podatkowego na stanowisku doradcy prawnego. Od 15 września 2000 r. do 30 września 2003 r. pracował w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach na stanowisku referenta do spraw windykacji. Z dniem 1 października 2004 r. został zatrudniony w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w Wydziale III i Wydziale II. W latach 2009-2010 uczestniczył w seminarium doktoranckim w Zakładzie Sądownictwa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2009 r. złożył z wyróżnieniem egzamin dla asystentów sędziego, po ukończeniu szkolenia, zorganizowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w okresie od 11 marca 2008 r. do 25 maja 2009 r. Z dniem 1 stycznia 2015 r. uzyskał awans zawodowy na stanowisko starszego asystenta sędziego. Do chwili obecnej pracuje w Wydziale I. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego. Jest autorem jednego rozdziału (na temat wpisów sądowych w sprawach podatkowych) w publikacji stanowiącej kompilację artykułów opracowanych przez osoby biorące udział w warsztatach doktoranckich na Uniwersytecie Łódzkim. Specjalizuje się w prawie podatkowym.

Pan Zbigniew Paweł Wardak urodził się w 1974 r. w Łodzi. W 1997 r. ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing, w zakresie marketingu, w Wyższej Szkole Marketingu i Biznesu w Łodzi, z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł licencjata. W tym samym roku ukończył także studium dla doradców podatkowych. W latach 1999-2004 współpracował z kancelarią radcowską, po czym pracował jako referent prawny w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 września 2004 r. do 28 lutego 2006 r. pełnił funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Z dniem 1 marca 2006 r. został zatrudniony na stanowisku etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Równocześnie prowadził działalność naukową. Od października 2005 r. do lutego 2014 r. pracował na stanowisku asystenta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał nagrodę indywidualną trzeciego stopnia Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze (w 2007 r.) i za osiągnięcia organizacyjne (w 2008 r.). W 2014 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Karnoskarbowa i kryminologiczna problematyka oszustwa podatkowego" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa - postępowania karnego i kryminalistyki, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1 lutego 2014 r. jest zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie pełnił, między innymi, funkcję kierownika studiów podyplomowych z zakresu psychiatrii i psychologii dla sędziów. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także wyniki przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania uczestników postępowania.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy uczestnicy postępowania legitymują się pozytywnymi opiniami służbowymi i rekomendacjami, stwierdzającymi posiadanie przez nich wiedzy w dziedzinie prawa administracyjnego.

Rada miała także na uwadze stanowisko zespołu jej członków z dnia 11 łutego 2022 r. rekomendujące na jedno stanowisko sędziowskie Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego.

Rada uznała jednak, że przedstawi z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie Pana Michała Macieja Zbrojewskiego, który - w jej ocenie - posiada najbardziej odpowiednie doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego spośród wszystkich uczestników postępowania. Łączy pracę w zawodzie radcy prawnego ze stanowiskiem etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego. Specjalizuje się w tematyce prawa administracyjnego oraz ukończył studia podyplomowe w tym zakresie. Jego kandydatura została w sposób wyjątkowo korzystny zaprezentowana w trakcie wysłuchania przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 lutego 2022 r.

Kontrkandydat rekomendowany przez zespół - Pan Wojciech Mirosław Białogłowski - posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa konstytucyjnego, zdobytą podczas pracy z sędziami Trybunału Konstytucyjnego, oraz stopień naukowy doktora nauk prawnych w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, ze specjalnością prawo konstytucyjne. Posiada jednak zdecydowanie mniejsze doświadczenie praktyczne w stosowaniu prawa administracyjnego od wybranego przez Krajową Radę Sądownictwa kandydata, który od 1 lipca 2010 r. orzeka w samorządowym kolegium odwoławczym, a ponadto wykonuje zawód radcy prawnego. Pan Wojciech Mirosław Białogłowski nie ma doświadczenia w zakresie samodzielnego podejmowania decyzji procesowych oraz wydawania rozstrzygnięć z dziedziny prawa administracyjnego, a co za tym idzie ma mniejsze przygotowanie do sprawowania urzędu sędziego sądu administracyjnego.

Pozostali uczestnicy postępowania nominacyjnego legitymują się różnorodną wiedzą z dziedziny administracji publicznej. Za najważniejsze dla podejmowanej decyzji Rada przyjęła jednak łącznie oceniane kryteria: wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, a także zdobytego doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego i stażu pracy w zawodach związanych ze stosowaniem przepisów prawa. W ocenie Rady, zarówno akta postępowania nominacyjnego, jak i przeprowadzone wysłuchania uczestników postępowania przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniach 7 i 10 lutego 2022 r. pozwalają uznać, że kandydatura Pana Michała Macieja Zbrójewskiego wypełnia te kryteria w stopniu uzasadniającym przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania na jedno wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pozostali kandydaci również posiadają wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego. Ich kandydatury są jednak mniej wyróżniające się na tle wybranego przez Radę kandydata do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Nie dają oni rękojmi pełnienia urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego na równym lub wyższym poziomie niż wybrana przez Radę osoba, wynikającym z funkcji sądownictwa administracyjnego w systemie kontroli działalności administracji publicznej. Pozostali uczestnicy postępowania, biorący udział w konkursie, nie spełniają zatem - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru, wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS, oraz nie legitymują się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej niż wybrany kandydat. Powyższe nie przekreśla możliwości udziału tych uczestników postępowania w przyszłych postępowaniach nominacyjnych, obejmujących stanowiska w sądownictwie administracyjnym, jako dobrych i bardzo dobrych kandydatów.

2. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Macieja Zbrójewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wyróżnianie się przez tego kandydata wiedzą w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, a także wyniki przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania wszystkich uczestników postępowania.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 lutego 2022 r. na:

- Pana Wojciecha Mirosława Białogłowskiego oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Leszka Forysia oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Małgorzatę Monikę Kozioł oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Janusza Kysiaka oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw",

przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Malińskiego oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw",

przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jarosława Kajetana Moraczewskiego oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Piotra Narazińskiego oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Dominikę Patynowską oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jacka Pietrzaka oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Fijewskiego oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Zbigniewa Pawła Wardaka oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Michała Macieja Zbrójewskiego oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, j ak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).