Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 776.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.2.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 lutego 2022 r.

UCHWAŁA Nr 126/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 lutego 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 776

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Dariusza Tyrki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 371/2021 z dnia 14 kwietnia 2021 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 776, nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Dariusza Tyrki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Odwołanie od powyższej uchwały wniósł Pan Grzegorz Dariusz Tyrka, zaskarżając uchwałę w całości - tj. w zakresie, w jakim Rada nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej jego kandydatury, wnosząc ojej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Krajową Radę Sądownictwa.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 8 grudnia 2021 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 92/21, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr 371/2021 z dnia 14 kwietnia 2021 r. i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy stwierdził, że w niniejszej sprawie Krajowa Rada Sądownictwa nie wskazała dostatecznie przyczyn decyzji, zawartej w zaskarżonej uchwale. W konsekwencji tego Sąd Najwyższy za uzasadniony uznał zarzut braku należytego uzasadnienia pierwotnej uchwały, stwierdzając przy tym, że uzasadnienie uchwały nie uwzględnia szczegółowych okoliczności sprawy i zatem w sposób dostateczny nie ujawnia motywów jej podjęcia, w tym przyczyn, dla których nie miały charakteru decydującego pozostałe kryteria, w tym doświadczenia zawodowego, naukowego, długości tego doświadczenia i różnorodności.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 11 lutego 2022 r. szczegółowo omówił kandydaturę Pana sędziego i doszedł do przekonania, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, za wnioskiem o uzupełnienie zgromadzonego w toku niniejszego postępowania materiału dowodowego o dane statystyczne dotyczące wyników pracy Pana sędziego Grzegorza Dariusza Tyrki, bezpośrednio po okresie objętym oceną kwalifikacji, do końca grudnia 2021 r. (tj. okres od 1 września 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.), zespół jednomyślnie zajął stanowisko. Po uwzględnieniu brakującego materiału dowodowego, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu 16 lutego 2022 r., jednomyślnie wyraził poparcie dla Pana sędziego Grzegorza Dariusza Tyrki, przyjmując stanowisko w przedmiocie rekomendacji na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach (M.P. z 2020 r., poz. 776). Za rekomendacją przemawiały wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz osiągane przez kandydata znakomite wyniki orzecznicze.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania formalne, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: "p.u.s.p.").

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Dariusza Tyrki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Grzegorz Dariusz Tyrka urodził się w 1976 r. w Gliwicach. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 16 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. W okresie od 1 marca 2003 r. do 15 marca 2008 r. był zatrudniony jako asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekał w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pełniąc w okresie od 1 maja 2013 r. do 31 sierpnia 2015 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W okresie od 1 października 2014 r. do 16 lutego 2015 r. pracował jako asystent w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Od 1 września 2015 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jest autorem i współautorem licznych publikacji.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Dariusza Tyrki sporządziła Pani Beata Torbus - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Katowicach, w opinii której kandydat niewątpliwie posiada kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego. Powyższy wniosek uprawniają przedstawione dane statystyczne, jak również wyniki lustracji rozpoznawanych spraw. Jej zdaniem opiniowany swoją pracę wykonuje rzetelnie, a nieliczne uchybienia stwierdzone w czasie badania akt nie mogą wpłynąć zasadniczo na ocenę wyników pracy orzeczniczej. Zdaniem sędzi wizytator, orzecznictwo Pana sędziego prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, zarówno co do podstaw materialnoprawnych, jak i ze strony procesowej. Podkreślenia wymaga stabilność orzecznictwa, jak i wysoki poziom uzasadnień orzeczeń. Zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe, duża wiedza, fakt rozpoznawania spraw o różnej problematyce, w tym także orzekanie w drugiej instancji, w pełni pozwalają na uznanie, że opiniowany sprosta obowiązkom na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Z uzupełnionego materiału dowodowego dotyczącego wyników pracy za okres od 1 września 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Pana sędziego wynika, że stopień opanowania wpływu wynosi 105,5 %, co świadczy o wysokim stopniu pracowitości kandydata. W zakresie wyników dotyczących terminowości i liczby sporządzonych uzasadnień, osiągane przez Pana sędziego Grzegorza Dariusza Tyrkę wyniki są poświadczeniem jego zaangażowania w pracę orzeczniczą.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tego kandydata.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1, Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata. Uwzględniła także wytyczne Sądu Najwyższego.

Pan sędzia Grzegorz Dariusz Tyrka legitymuje się wieloletnim, bogatym, zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Kwalifikacje kandydata znajdują potwierdzenie w ocenie jego pracy, jak i - sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego - analizie dodatkowego materiału dowodowego w zakresie wyników pracy orzeczniczej. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że dotychczasowa służba dla wymiaru sprawiedliwości, poziom kwalifikacji, cechy osobiste kandydata są na poziomie więcej niż adekwatnym, aby sprostać wymogom stawianym osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze konkursowej Pan sędzia Grzegorz Dariusz Tyrka prezentuje kwalifikacje uzasadniające jego powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 14 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Dariusza Tyrki, oddając: 11 głosów "za" z mocą poparcia 60/72, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydat uzyskał zatem niemal jednoznaczne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Grzegorz Dariusz Tyrka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Grzegorza Dariusza Tyrki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków sędziego, ocena jego pracy i kwalifikacji, w której podkreślono odpowiedniość posiadanej przez niego wiedzy, cech osobistych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, jak również stałe pogłębianie swojej wiedzy prawniczej i umiejętności, co potwierdza jego rzetelna, wieloletnia praca, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 lutego 2022 r. na Pana Grzegorza Dariusza Tyrkę oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 glosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).