Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.2.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 lutego 2022 r.

UCHWAŁA Nr 122/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 lutego 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Pauliny Domańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Maksymowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 725, zgłosiły się:

- Pani Paulina Domańska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi,

- Pani Ewa Maksymowicz - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie oraz - Pani Agata Ziemba - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi.

Wobec cofnięcia zgłoszenia przez Panią Agatę Ziembę, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1573/2021 z dnia 30 listopada 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lutego 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Paulinę Domańską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się",

- Panią Ewę Maksymowicz oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim Pani Pauliny Domańskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Paulina Domańska posiada, tak jak Pani Ewa Maksymowicz, wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa oraz że obie wypełniają pozostałe ustawowe kryteria stawiane na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Kandydatki posiadają podobny wiek oraz uzyskały porównywalne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Uwzględniając powyższe, zespół wziął pod uwagę oceny kwalifikacyjne kandydatek, przygotowane przez sędziów wizytatorów, jak również przebieg ich dotychczasowej ścieżki zawodowej. W oparciu o powyższe zespół uznał, że kandydatura Pani Pauliny Domańskiej w wyższym stopniu odpowiada kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS. Kandydatka w swojej karierze zawodowej przeszła praktycznie przez wszystkie szczeble pracy w sądownictwie, konsekwentnie dążąc do osiągnięcia coraz wyższego stanowiska. Jest ceniona przez przełożonych. Ponadto, mimo nieodbywania aplikacji sędziowskiej, złożyła w 2019 r. egzamin sędziowski. Przystąpienie do tego egzaminu było możliwe w oparciu o 5-letni staż zawodowy, na podstawie przepisów ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu sprzed nowelizacji w 2017 r. Na tej podstawie zespół uznał, że rekomendowana kandydatka w wyższym stopniu wypełnia ustawowe kryteria, a co za tym idzie zasługuje na rekomendację Krajowej Radzie Sądownictwa.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatek, a także uzyskanym przez nie poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Pauliny Domańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Paulina Domańska urodziła się 3 kwietnia 1987 r. w Łodzi. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 28 stycznia 2013 r. do 2 marca 2014 r. pracowała w sekretariacie sądowym w XII Wydziale Cywilnym i Rodzinnym Sądu Okręgowego w Łodzi, na stanowisku stażysty a od 3 marca do 24 czerwca 2014 r. - na takim samym stanowisku w sekretariacie sądowym w IV Wydziale Karnym tego Sądu. Od 25 czerwca 2014 r. do 30 czerwca 2020 r. pracowała w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, na stanowisku asystenta sędziego. W 2019 r. złożyła egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 230,5 pkt. Od 1 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. pracowała w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi na stanowisku starszego asystenta sędziego. Od 1 września 2021 r. zajmuje stanowisko starszego asystenta sędziego w XII Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Łodzi.

Ocenę kwalifikacji Pani Pauliny Domańskiej sporządziła Pani Beata Grabiszewska - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. W ocenie opiniującej, przeprowadzona analiza projektów uzasadnień i orzeczeń, a także opinia bezpośrednich przełożonych oraz oceny kwalifikacji, jakie zostały sporządzone w styczniu 2021 r. wskazują, że jest dobrą kandydatką do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Wskazując na powyższe, sędzia wizytator nadmieniła, że chociaż kandydatka nie odbywała aplikacji sądowej ani żadnej innej aplikacji, to jednak praca na stanowisku asystenta sędziego umożliwiła jej zdobycie doświadczenia, przygotowującego do pracy na stanowisku sędziego. Opiniująca podniosła, że Pani asystent posiada wysoki poziom wiedzy prawniczej, jak i umiejętność jej wykorzystywania w praktyce. Ponadto cechuje się bardzo dobrą znajomością aktualnego orzecznictwa i poglądów doktryny, które w sposób prawidłowy powoływała w sporządzonych projektach uzasadnień. Sędzia wizytator wskazała, że kandydatka jest osobą sumienną, obowiązkową, która powierzone obowiązki wykonuje starannie i terminowo. Posiada zdolność podejmowania trafnych decyzji, bardzo dobrą umiejętność planowania i organizacji pracy oraz umiejętność pracy w zespole. Reasumując, opiniująca uznała, że do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim kandydatkę predysponują nie tylko posiadana wiedza, wykształcenie i opisane wyżej cechy osobowościowe, ale także nabyte doświadczenie zawodowe oraz wysoki poziom kultury osobistej.

Pani Ewa Maksymowicz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Ewa Maksymowicz urodziła się 25 lipca 1986 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu w 2013 r. aplikacji adwokackiej, realizowanej w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Częstochowie, w 2014 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 1 stycznia 2011 r. do 14 listopada 2012 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Artura Augustynowicza na stanowisku pracownika administracyjnobiurowego oraz aplikanta. Od 15 listopada 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Mastalerza na stanowisku aplikanta. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 15 maja 2014 r. została wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Od 15 września 2014 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Piotrkowie Trybunalskim. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Wojciech Rychliński - sędzia wizytator do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Z kontroli akt spraw przygotowanych przez sędziego wizytatora wynika, że rola kandydatki - występującej jako obrończyni bądź pełnomocnik procesowy strony - wielokrotnie ograniczała się jedynie do udziału w rozprawach, bez jednoczesnego sporządzania pism procesowych. Z kolei w sprawach, w których kandydatka przygotowywała pisma procesowe, sporządzane przez nią apelacje niejednokrotnie nie były uwzględniane. Mimo powyższych uwag we wnioskach końcowych, w ocenie opiniującego przeprowadzona - w ramach oceny - analiza potwierdza wnioski końcowe, zawarte w poprzednich ocenach kwalifikacji kandydatki. Rozwijając powyższe, sędzia wizytator finalnie uznał, że kandydatka prezentuje bardzo dobrą znajomość prawa. Wyraża się to w jakości składanych pism procesowych, formułowanych tezach, wnioskach dowodowych i stanowiskach prezentowanych w toku rozpraw. Zdaniem sędziego wizytatora aktualny pozostaje wyrażany we wcześniejszych opiniach pogląd, że Pani adwokat posiada predyspozycje do zawodu sędziowskiego. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że powyższe okoliczności w pełni uzasadniają przedstawienie kandydatki na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Paulina Domańska posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości, a co za tym idzie wiedzę przydatną do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Powyższe, wraz z jej ponadsiedmioletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego (obecnie starszego asystenta sędziego), oceną kwalifikacyjną oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, uczyniło jej kandydaturę wypełniającą w wyższym stopniu przyjęte przez Radę kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, od Pani Ewy Maksymowicz.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również okoliczność, że Pani Paulina Domańska w swojej karierze zawodowej przeszła praktycznie przez wszystkie szczeble pracy w sądownictwie, konsekwentnie pięła się na coraz wyższe stanowiska. Jest ceniona przez przełożonych. Ponadto, mimo nieodbywania aplikacji sędziowskiej, złożyła w 2019 r. egzamin sędziowski. Na tej podstawie Rada uznała, że rekomendowana przez zespół kandydatka w wyższym stopniu wypełnia ustawowe kryteria, a co za tym idzie zasługuje na wybór.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Paulina Domańska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy w sądownictwie powszechnym, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Pauliny Domańskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu 16 grudnia 2021 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Pauliny Domańskiej - pozytywnie, oddając 6 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" oraz 4 głosach "wstrzymujących się", zaś Pani Ewy Maksymowicz - pozytywnie, oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 5 głosach "wstrzymujących się".

Pani Paulina Domańska uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Paulina Domańska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Pauliny Domańskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie w pracy asystenta sędziego a obecnie - starszego asystenta sędziego, dobra ocena kwalifikacji zawodowych oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 lutego 2022 r. na:

- Panią Paulinę Domańską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Ewę Maksymowicz oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).