Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 831.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 47/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 831

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 831, zgłosiły się: - Pani Katarzyna Izabela Kozłowska - adwokat Izby Adwokackiej w Łodzi oraz - Pani Gabriela Mieczysława Sadowska - adwokat Izby Adwokackiej w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 17 stycznia 2022 r. szczegółowo omówił kandydatury Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej i Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej oraz przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia zespołu w związku z udziałem w postępowaniu osób wykonujących zawód adwokata.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydatkami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania:

- Pani Katarzyna Izabela Kozłowska uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a

- Pani Gabriela Mieczysława Sadowska uzyskała 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie (M.P. z 2021 r., poz. 831). W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że za rekomendacją Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej przemawiały (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywna ocena kwalifikacji oraz pozytywna ocena Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Pani Katarzyna Izabela Kozłowska legitymuje się dłuższym okresem wykonywania wolnego zawodu prawniczego od kontrkandydatki - Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej, która w początkowym okresie pracy zawodowej zajmowała stanowisko pełniącej obowiązki asystenta sędziego i pracowała na stanowisku nieprawniczym.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania formalne, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: "p.u.s.p.").

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Katarzyna Izabela Kozłowska urodziła się w 1982 r. w Łęczycy. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2006 r. 1 stycznia 2010 r. była zatrudniona w kancelariach adwokackich w Łodzi na stanowisku asystentki adwokata. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w lipcu 2010 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 28 września 2010 r. została wpisana na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Od 1 lutego 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej sporządzili sędziowie wizytatorzy: do spraw cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i z zakresu prawa pracy - Pani Jolanta Jachowicz i do spraw karnych - Pan Zbigniew Mierzejewski. Podkreślili oni, że analiza skontrolowanych czynności na podstawie przeprowadzonych badań aktowych w sprawach rodzinnych, cywilnych i karnych pozwala na stwierdzenie, że kandydatka wykonuje czynności zawodowe w sposób niezwykle sumienny i rzetelny, zwłaszcza jeśli chodzi o sporządzanie pism procesowych inicjujących postępowanie, jak i składanych w toku postępowania oraz sporządzania środków zaskarżenia. Opiniowana dba o zachowanie formy i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów proceduralnych, a pisma inicjujące postępowanie zawierają wskazanie okoliczności faktycznych i stosowne wnioski dowodowe na poparcie zgłaszanych roszczeń i twierdzeń oraz wyczerpujące uzasadnienie. Do pism załączane są niezbędne odpisy dokumentów. Wnioski dowodowe są formułowane prawidłowo i zrozumiale, z przytoczeniem okoliczności na udowodnienie których mają być przeprowadzone dowody, a także są adekwatne do stanu sprawy. Precyzyjnie formułowane są również roszczenia i przedstawiane wnioski. Opiniujący wskazali na różnorodność tematyki spraw, w których opiniowana podejmowała czynności procesowe jako pełnomocnik strony, konieczność sięgania do rozwiązań uregulowanych w różnych przepisach, co uprawnia do stwierdzenia, że posiada ona ugruntowaną wiedzę fachową w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego, karnego oraz związanych z tym procedur cywilnej i karnej. Wysoko ocenili też poziom znajomości zagadnień prawa materialnego i procesowego, podkreślając, że kandydatka posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce oraz znajomość orzecznictwa sądów, jak i poglądów doktryny, które właściwie wykorzystuje w argumentacji prezentowanego stanowiska. Konkludując stwierdzili, że Pani Katarzyna Izabela Kozłowska powierzone jej obowiązki realizuje prawidłowo i kompetentnie, spełnia zatem wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji, formułując szczegółowe uwagi do dwóch poddanych ocenie spraw, przytaczając w niezbędnej części zapadłe w nich orzeczenia - korzystne dla reprezentowanych przez nią klientów.

Pani Gabriela Mieczysława Sadowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Gabriela Mieczysława Sadowska urodziła się w 1979 r. w Łasku. Od 16 lutego 2004 r. do 15 maja 2009 r. była zatrudniona na stanowisku pracownika magazynowego w spółce prawa handlowego w Jankach. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od 4 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. oraz od 5 lutego do 30 czerwca 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Zgierzu na stanowisku pełniącej obowiązki asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 16 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Od 1 sierpnia 2016 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Ozorkowie. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Oceny kwalifikacji sporządzili: w zakresie spraw rodzinnych i cywilnych - Pani Izabela Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Łodzi a w zakresie spraw karnych - Pan Przemysław Zabłocki - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Ocena w zakresie spraw rodzinnych i cywilnych zawiera wniosek o dobrym poziomie wiedzy prawniczej kandydatki i właściwym pełnieniu obowiązków pełnomocnika, przy jednak dość krótkim okresie wykonywania zawodu adwokata. Kandydatka sporządziła w sposób zgodny z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego i właściwie uzasadnione pisma procesowe mające na celu przygotowanie rozprawy, jak i środki zaskarżenia, które czyniły zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierały oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części, zwięzłe przedstawienie zarzutów i ich uzasadnienie oraz wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia. Przygotowanie merytoryczne kandydatki, wykorzystywane w praktyce, przekłada się na trafność formułowanych stanowisk procesowych, jak i należyte ich umotywowanie. W konkluzji opinii stwierdzono, że Pani Gabriela Mieczysława Sadowska spełnia wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie w zakresie spraw karnych wskazano, że z analizy sporządzonych pism procesowych, środków zaskarżenia oraz zgłaszanych wniosków wynika, że kandydatka w lustrowanych sprawach występowała w sprawach karnych głównie jako obrońca z urzędu. Sprawy te, za wyjątkiem jednej, nie były obszerne, ani skomplikowane. Oceniający podkreślił przy tym, że spośród 12 skontrolowanych spraw, w czterech zapadły wyroki uniewinniające (w tym wskutek uwzględnienia apelacji kandydatki), w jednej umorzono postępowanie, a w kolejnej umorzono je warunkowo. Ponadto apelacja doprowadziła do istotnego złagodzenia jednego z wyroków, a złożony wniosek o postępowanie mediacyjne - do zawarcia ugody. W konkluzji opinii podkreślono, że kandydatka sumiennie wywiązywała się z powierzonych jej obowiązków obrońcy, posiada także umiejętność stosowania prawa w praktyce, a znajomość orzecznictwa sądów, jak i poglądów doktryny wynika z właściwego jej wykorzystywania w argumentacji prezentowanego stanowiska. Opiniujący wyraził pogląd, że Pani Gabriela Mieczysława Sadowska jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej kandydatki, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Katarzyna Izabela Kozłowska legitymuje się ponad jedenastoletnim doświadczeniem w wykonywaniu zawodu adwokata oraz ponad trzyletnim doświadczeniem, wynikającym z pracy w kancelariach adwokackich na stanowisku asystentki adwokata. Jej kwalifikacje zostały pozytywnie ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji, w której podkreślono, że wykonuje ona czynności zawodowe w sposób niezwykle sumienny i rzetelny.

Pani Gabriela Mieczysława Sadowska legitymuje się ponad pięcioletnim okresem wykonywania zawodu adwokata oraz ponad trzyletnim okresem pracy w sądzie rejonowym na stanowisku pełniącej obowiązki asystenta sędziego. Uzyskała dobrą ocenę kwalifikacji w zakresie spraw cywilnych oraz dobrą w zakresie spraw karnych.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Izabela Kozłowska, zdobyta w łącznie dłuższym okresie czasu pracy prawniczej od kontrkandydatki, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu wyższym niż Pani Gabriela Mieczysława Sadowska, uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania. W tym względzie wzięto pod uwagę przede wszystkim zdecydowanie dłuższy staż pracy Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej w wykonywaniu zawodu prawniczego wymagającego samodzielnego podejmowania decyzji procesowych - zawodu adwokata - od Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej oraz ocenę kwalifikacji akcentującą w tym zakresie niezwykłą sumienność i rzetelność jej pracy.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 29 listopada 2021 r. zaopiniowało pozytywnie:

- Panią Katarzynę Izabelę Kozłowską (7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się"),

- Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską (8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się").

Kandydatka wybrana przez Radę - Pani Katarzyna Izabela Kozłowska - uzyskała zatem niższy o jeden głos "za" wynik niż Pani Gabriela Mieczysława Sadowska. Rada uznała, że tak znikoma różnica w stopniu poparcia kandydatek nie może stanowić czynnika decydującego o wyniku niniejszej procedury nominacyjnej, szczególnie przez pryzmat spełniania przez wybraną kandydatkę w wysokim stopniu pozostałych kryteriów, przyjętych przez Krajową Radę Sądownictwa, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Izabela Kozłowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego, dłuższe niż Pani Gabriela Mieczysława Sadowska, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce adwokackiej i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Izabeli Kozłowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu wolnego zawodu prawniczego, pozytywna ocena kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, potwierdzające wysoką jakość jej rzetelnej, wieloletniej pracy prawniczej oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 20 stycznia 2022 r. na:

- Panią Katarzynę Izabelę Kozłowską oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).