Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1490/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ilony Parkitnej-Nowak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 506, zgłosili się:

- Pani Ilona Parkitna-Nowak - adwokat - Izba Adwokacka w Częstochowie oraz - Pan Szymon Psonka - adwokat - Izba Adwokacka w Rzeszowie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Szymona Psonkę, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1487/2021 z dnia 16 listopada 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiejzawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ilonę Parkitną-Nowak oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie Pani Ilony Parkitnej-Nowak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Jej kwalifikacje zawodowe uzyskały potwierdzenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji oraz w wysokim poparciu Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ilony Parkitnej-Nowak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

π

Charakterystyka kandydatki

Pani Ilona Parkitna-Nowak urodziła się w 1986 r. w Oleśnie. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W tym samym roku na Wydziale Filologicznym tego Uniwersytetu uzyskała z oceną bardzo dobrą tytuł licencjata z zakresu języka rosyjskiego. W grudniu 2010 r. była zatrudniona na stanowisku sekretarki w kancelarii radców prawnych w Częstochowie. W latach 2010-2015 pracowała początkowo na stanowisku sekretarskim, a następnie jako aplikant adwokacki w kancelariach adwokackich w Częstochowie. Od marca 2012 r. pracuje jako rolnik w indywidualnym gospodarstwie rolnym w miejscowości Kamińsko. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2015 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Częstochowie została wpisana uchwałą z dnia 12 maja 2015 r. Od 27 lipca 2015 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Częstochowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Ilony Parkitnej-Nowak sporządził Pan Karol Kołodziejczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Wynika z niej, że na podstawie analizy spraw poddanych kontroli, pomimo stosunkowo krótkiego okresu pracy w zawodzie adwokata, kandydatka legitymuje się sporym doświadczeniem zawodowym, bardzo dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. O posiadanej szerokiej wiedzy prawniczej świadczy zakres prowadzonych przez opiniowaną spraw z różnych dziedzin prawa. Sędzia opiniujący podkreślił, że Pani Ilona Parkitna-Nowak zlecone jej sprawy prowadzi bardzo starannie, uczestniczy w terminach rozpraw najczęściej osobiście, ewentualnie przez wyznaczonego substytuta. Merytorycznie i terminowo odnosi się do pism procesowych, wniosków i środków zaskarżenia strony przeciwnej. Gdy zajmuje stanowisko procesowe, swoje argumenty wspiera określonymi dowodami. Opiniowana jest osobą bardzo pracowitą, wykonuje swoje obowiązki zawodowe z dużym zaangażowaniem. Sporządzane przez nią pisma procesowe nie zawierają z reguły braków formalnych, są przemyślane, a prezentowane stanowisko popiera często orzecznictwem Sądu Najwyższego i poglądami doktryny. Z łatwością i precyzją posługuje się językiem prawniczym. Przystępuje do sprawy starannie przygotowana, załączając bez zwłoki odpowiednie dokumenty i składając trafne wnioski dowodowe. Jej wnioski i żądania w przeważającej części są uwzględniane przez sąd. Opiniujący nie stwierdził również jakichkolwiek przejawów działań procesowych obstrukcyjnych czy zmierzających do przedłużania postępowania. Dostrzeżone uchybienia, wymienione przy omawianiu niektórych opisanych spraw, mają charakter marginalny i nie podważają ogólnej bardzo dobrej oceny pracy opiniowanej. Ponadto, na podstawie obserwacji Pani adwokat Ilony Parkitnej -Nowak na sali rozpraw sędzia opiniujący stwierdził, że jest osobą taktowną, kulturalną, zwraca uwagę wysoce merytoryczny i poprawny sposób formułowania przez nią wypowiedzi.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajowa Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Ilona Parkitna-Nowak posiada odpowiedni staż i przygotowanie zawodowe. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest osobą pracowitą a obowiązki służbowe wykonuje z dużym zaangażowaniem. Jej wnioski i żądania w przeważającej części są uwzględniane przez sąd.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ilony Parkitnej -Nowak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu 20 września 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Ilonę Parkitną-Nowak - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", przyznając jej 28 pkt. na 35 pkt. możliwych do zdobycia.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ilona Parkitna-Nowak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ilony Parkitnej-Nowak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte w związku z wykonywanym zawodem adwokata, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na Panią Ilonę Parkitną-Nowak oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87* k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).