Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1455/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Arkadiusza Hryniszyna do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosili się: - Pan Arkadiusz Hryniszyn - sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu oraz - Pan Robert Edward Stącel - sędzia Sądu Rejonowego w Kolbuszowej.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Roberta Edwarda Stącla (uchwała nr 1454/2021 z dnia 28 października 2021 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i jednogłośnie (3 głosami "za") postanowił o odroczeniu rozpoznania sprawy do czasu uzupełnienia materiałów o akta osobowe wszystkich uczestników postępowania.

Na posiedzeniu w dniu 27 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas jawnego głosowania członkowie zespołu na Pana Arkadiusza Hryniszyna oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie Pana Arkadiusza Hryniszyna. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydat posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w wydziałach karnych, na delegacji - od czerwca 2014 r. w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, w którym pełni urząd od lutego 2021 r., jak również podczas pełnienia funkcji Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego różnych wydziałów sądu rejonowego. Z dniem 1 października 2021 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. W toku postępowania kandydat otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że wysoki poziom merytoryczny wydawanych orzeczeń, sprawność postępowania i zaangażowanie w rzetelne wypełnianie obowiązków służbowych, w połączeniu z wysoką kulturą osobistą, pozwalają uznać, że Pan Arkadiusz Hryniszyn w wysokim stopniu spełnia wymogi - tak formalne, jak i merytoryczne - do przedstawienia jego kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Ponadto otrzymał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie - 9 głosów "za".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także opiniami przełożonych oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Arkadiusza Hryniszyna do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Arkadiusz Hryniszyn urodził się w 1974 r. w Przemyślu. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 25 czerwca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym i powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu powierzono mu z dniem 1 lutego 2004 r. obowiązki Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, a z dniem 1 lipca 2004 r. powołano go do pełnienia tej funkcji. Funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego sprawował do 31 maja 2013 r., kiedy to zrezygnował z niej z uwagi na regulaminową potrzebę powierzenia jej nowemu Wiceprezesowi Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Od 3 marca do 31 października 2014 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Stalowej Woli z siedzibą w Nisku. Od 2008 r. orzekał w wymiarze jednej lub dwóch sesji rocznie w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu jako sędzia delegowany na pojedyncze sesje odwoławcze w II Wydziale Karnym, rozpoznając sprawy w składzie trzech sędziów. Decyzją Ministra Sprawiedliwości został delegowany z dniem 1 czerwca 2014 r. do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu na okres 6 miesięcy, w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Kolejnymi decyzjami Minister Sprawiedliwości w takim samym wymiarze delegował go do pełnienia obowiązków sędziowskich do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu na dalsze okresy sześciomiesięczne, a następnie - od 1 czerwca 2016 r. do 30 września 2017 r.

W ramach tych delegacji rozpoznawał sprawy w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu w I i II instancji. Decyzją Ministra Sprawiedliwości został delegowany z dniem 1 marca 2019 r. do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu na okres 6 miesięcy, a kolejną decyzją Minister Sprawiedliwości delegował go do tego Sądu od 1 września 2020 r. na czas nieokreślony. Od 14 października 2016 r. do 5 czerwca 2017 r. pełnił funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, orzekając jednocześnie w II Wydziale Karnym tego Sądu, a od 5 czerwca 2017 r. pełnił funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 stycznia 2021 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 1 października 2021 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, z przydziałem spraw, jako sędziemu sprawozdawcy, w liczbie 30 w ciągu roku, liczonego od dnia wydania decyzji o delegowaniu. Równocześnie z wykonywaniem obowiązków orzeczniczych aktywnie doskonalił swoje kwalifikacje zawodowe, przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, seminariach i konferencjach o tematyce prawniczej. W 2011 r. ukończył dwusemestralne podyplomowe studia prawa dowodowego na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym. W 2014 r. ukończył roczne seminarium pt. "Stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym", zorganizowane przez Centrum Europejskie i Pracownię Badania Dorobku Prawnego Rady Europy Uniwersytetu Warszawskiego.

Ocenę kwalifikacji Pana Arkadiusza Hryniszyna sporządził Pan Stanisław Urban - sędzia w stanie spoczynku, wizytator ds. karnych i wykonania orzeczeń Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który stwierdził, że - mając na uwadze 20-letnie doświadczenie zawodowe kandydata i analizę kilkudziesięciu spraw z jego referatu - szczegółowe dane statystyczne stanowią dowód rzetelnego wywiązywania się z obowiązków służbowych. Treść i forma protokołów rozpraw i posiedzeń oraz lektura sporządzonych uzasadnień orzeczeń wskazują, że kandydat trafnie interpretuje oraz stosuje w praktyce przepisy prawa karnego materialnego i procesowego, jak też w znaczącym wymiarze uwzględnia orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. W pracy orzeczniczej przestrzega naczelnych zasad Konstytucji RP oraz prawa europejskiego. W trosce o sprawność postępowania dąży do koncentracji materiału dowodowego i możliwie rychłego zakończenia procedowania w sprawach, co dowodzi jego pracowitości i zaangażowania w wypełnianiu obowiązków służbowych. Sporządzane przez niego uzasadnienia wyroków i postanowień odznaczają się wysokim poziomem merytorycznym, czego dowodem jest bardzo dobra stabilność orzecznictwa, zarówno w ramach kontroli apelacyjnej, jak i kasacyjnej. Cechuje go przy tym dyscyplina w sporządzaniu pisemnych przedlożeń i tylko w sprawach skomplikowanych, wielotomowych, sporadycznie korzystał z możliwości przedłużenia ustawowego terminu do sporządzenia uzasadnienia. Pan sędzia dba o systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych, czego dowodem są ukończone studia podyplomowe oraz liczne szkolenia, prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Z opinii przełożonych kandydata wynika, że niezależnie od wzorowego wywiązywania się z obowiązków służbowych, Pan sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, uprzejmą i opanowaną, łubianą i szanowaną przez współpracowników, dbającą o pełne poszanowanie praw stron przy rozpoznawaniu spraw lub wykonywaniu powierzonych mu zadań. Nadmienić należy, że kandydując na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, opiniowany został poddany ocenie za okres pracy od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2019 r., obejmujący orzekanie w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli, jak i delegację do orzekania w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Sporządzona na tę okoliczność ocena kwalifikacji kandydata miała wyróżniający charakter. Ocena pracy Pana sędziego, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, nabyte przez okres 20 lat orzekania w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli oraz w toku kilkuletniej delegacji do orzekania w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, zarówno w sprawach pierwszoinstancyjnych, jak i odwoławczych, a przy tym wysoki poziom merytoryczny wydawanych orzeczeń, sprawność postępowania i zaangażowanie w rzetelne wypełnianie obowiązków służbowych, w połączeniu z wysoką kulturą osobistą, pozwalają - zdaniem sędziego wizytatora - uznać, że Pan Arkadiusz Hryniszyn w wysokim stopniu spełnia wymogi - tak formalne, jak i merytoryczne - do przedstawienia jego kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego, jak również w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Kandydat wykonywanie obowiązków orzeczniczych z powodzeniem łączył z pełnieniem funkcji administracyjnych. Kwalifikacje merytoryczne Pana Arkadiusza Hryniszyna znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy oraz uzyskanych opiniach służbowych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Arkadiusza Hryniszyna za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2021 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zaopiniowało Pana Arkadiusza Hryniszyna jednogłośnie pozytywnie - 9 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Rada uznała, że wynik głosowania Kolegium, w połączeniu z wnioskami płynącymi z oceny kwalifikacji, potwierdzają, że Pan Arkadiusz Hryniszyn jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Arkadiusz Hryniszyn posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające podstawę do wystąpienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Arkadiusza Hryniszyna zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno podczas orzekania w sądzie rejonowym, w sądzie okręgowym, jak i w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym, bardzo dobra ocena jego kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i stałe podnoszenie kwalifikacji przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego. Rada miała również na uwadze, że wolne stanowisko sędziowskie w niniejszym postępowaniu nominacyjnym przewidziane jest do pionu karnego a Pan sędzia Arkadiusz Hryniszyn od początku swojej drogi zawodowej orzeka w wydziałach karnych.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na Pana Arkadiusza Hryniszyna oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).