Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 521.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1429/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 521

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Izabeli Zawiślak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Marii Zimorskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 521, zgłosiły się: - Pani Anna Izabela Zawiślak - sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie oraz - Pani Małgorzata Maria Zimorska - sędzia Sądu Rejonowego w Ostrowie

Wielkopolskim.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Izabelę Zawiślak oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Marię Zimorską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu Pani Anny Izabeli Zawiślak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Izabeli Zawiślak przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, wyniki liczbowe i jakościowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu w dniu 3 września 2021 r. udzieliło Pani Annie Izabeli Zawiślak poparcia - 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Izabeli Zawiślak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Anna Izabela Zawiślak urodziła się 3 grudnia 1974 r. w Kaliszu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 lipca 2001 r. orzekała jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Pleszewie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pleszewie. Od 1 grudnia 2006 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, przy czym od 10 listopada 2015 r. do 4 lutego 2021 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego. Od 1 lutego 2021 r. została delegowana do Sądu Okręgowego w Kaliszu, w którym orzeka w III Wydziale Karnym.

Pani Anna Izabela Zawiślak uczestniczy w licznych szkoleniach, dotyczących m.in. kary łącznej i wyroku łącznego, nowelizacji procedury karnej, udziału stron w rozprawie głównej i posiedzeniu, zasad przeprowadzania dowodów, granic kontroli odwoławczej.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Izabeli Zawiślak sporządziła Pani Elżbieta Kwaśniewska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kaliszu, która wskazała, że kandydatka posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Dysponuje dużym i ugruntowanym zasobem wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętnością stosowania prawa w praktyce. Do wykonywania pracy na tym stanowisku predestynują ją również doświadczenie zawodowe i dobre wyniki postępowania odwoławczego. W okresie objętym badaniem łączna liczba spraw skierowanych do referatu Pani sędzi była wyższa, niż średnio w pionie karnym (za wyjątkiem pierwszego półrocza 2021 r., z uwagi na delegację do III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Kaliszu). W 2019 r. kandydatka załatwiła łącznie 1134 sprawy wszystkich kategorii (średnio w Wydziale 804,4), w 2020 r. - 855 spraw (średnio w Wydziale - 758,5), zaś w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. - 206 spraw (średnio w Wydziale - 315). Stabilność orzecznictwa Pani Anny Izabeli Zawiślak przedstawiała się następująco: w zakresie wyroków utrzymanych w mocy w badanym okresie była minimalnie niższa niż w Wydziale, w latach 2019-2020 nie doszło do uchylenia żadnego z wydanych przez kandydatkę wyroków. W 2019 r. Pani sędzia sporządziła 37 uzasadnień, w tym 34 w terminie ustawowym, po upływie terminu ustawowego (1-14 dni) w 1 sprawie, w terminie od 15 do 30 dni sporządziła 2 uzasadnienia (usprawiedliwione). W 2020 r. kandydatka sporządziła łącznie 29 uzasadnień, 21 w terminie ustawowym. Wszystkie przypadki przekroczenia terminu były usprawiedliwione. W 2021 r. opiniowana sporządziła 25 uzasadnień, wszystkie z zachowaniem terminu.

Pani Małgorzata Maria Zimorska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Małgorzata Maria Zimorska urodziła się 5 kwietnia 1972 r. w Starogardzie Gdańskim. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2015 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego, a od 1 września 2020 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W dniu 12 kwietnia 2018 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu, natomiast od 1 lutego 2021 r. orzeka w tym Wydziale w ramach delegacji, udzielonej do 31 stycznia 2022 r.

W 2019 r. Pani sędzia ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego gospodarczego na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym. Uczestniczy w licznych szkoleniach, m.in. dotyczących problematyki obrotu międzynarodowego w postępowaniu karnym, psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości, praw człowieka i zmian w prawie karnym wykonawczym, medycznosądowych i kryminalistycznych aspektów uzyskiwania i dowodowego wykorzystania śladów biologicznych, nowego modelu postępowania karnego, taktyki i techniki przesłuchiwania stron i świadków, przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz mediacji. W okresie od 12 listopada do 2 grudnia 2006 r. w Bonn i Schwerinie brała udział w hospitacji dla sędziów karnych w Niemczech, zorganizowanej przez Związek Sędziów Niemieckich i Niemiecką Fundację dla Międzynarodowej Współpracy.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Marii Zimorskiej sporządziła Pani Elżbieta Kwaśniewska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kaliszu, która wskazała, że kandydatka posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Dysponuje dużym i ugruntowanym zasobem wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętnością stosowania prawa w praktyce, a także niezbędnym doświadczeniem zawodowym. W okresie objętym badaniem łączna liczba spraw skierowanych do referatu Pani sędzi była nieznacznie wyższa, niż średnio w Wydziale (za wyjątkiem pierwszego półrocza 2021 r., gdy z uwagi na delegację do III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Kaliszu nie otrzymywała wpływu w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim).

W 2019 r. kandydatka załatwiła łącznie 769 spraw wszystkich kategorii (średnio w Wydziale - 668,91), w 2020 r. - 655 spraw (średnio w Wydziale - 627,60), zaś w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. - 276 spraw (średnio w Wydziale - 329,93). Stabilność orzecznictwa Pani Małgorzaty Marii Zimorskiej jest średnia (w zakresie wyroków utrzymanych w mocy w badanym okresie była minimalnie niższa niż w Wydziale). Liczba uchylonych orzeczeń wzrosła z 1 w 2019 r. do 3 w 2020 r. W 2019 r. Pani sędzia sporządziła 41 uzasadnień, w tym 20 w terminie ustawowym. W odniesieniu do przekroczenia terminów powyżej 15 dni wszystkie przypadki były usprawiedliwione. W 2020 r. kandydatka sporządziła łącznie 8 uzasadnień, 2 w terminie ustawowym. Po upływie terminu ustawowego (1-14 dni) sporządziła 4 uzasadnienia (w 2 przypadkach opóźnienie nie było usprawiedliwione), w terminie od 15 dni do 30 dni - 2 uzasadnienia (usprawiedliwione). W 2021 r. opiniowana sporządziła 10 uzasadnień, 6 w terminie ustawowym, wszystkie przypadki przekroczenia terminu były usprawiedliwione.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie kandydatki posiadają dwudziestoletni staż orzeczniczy oraz szeroką wiedzę z zakresu prawa karnego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Izabeli Zawiślak i Pani Małgorzaty Marii Zimorskiej znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach sporządzonych przez sędziów wizytatorów.

Również wyniki liczbowe ich pracy przedstawiają się podobnie - liczba załatwień w badanym okresie w przypadku obu kandydatek jest nieco wyższa niż przeciętnie w wydziałach karnych sądów, w których orzekają, aczkolwiek w liczbach bezwzględnych zauważalna jest przewaga Pani Anny Izabeli Zawiślak. Podobnie jeśli chodzi o stabilność orzecznictwa-jest ona na średnim poziomie, jednak w okresie poddanym kontroli nie doszło do uchylenia żadnego z orzeczeń wydanych przez Panią Annę Izabelę Zawiślak, natomiast uchylone zostały 4 orzeczenia Pani Małgorzaty Marii Zimorskiej.

Obie kandydatki stale poszerzają swoją wiedzę prawniczą, uczestnicząc w licznych szkoleniach. Uwagi Rady nie umknęło, że Pani Małgorzata Maria Zimorska brała udział w zagranicznych szkoleniach i hospitacjach dla sędziów karnych w Niemczech, a także ukończyła w 2019 r. studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie prawa karnego gospodarczego, z wynikiem bardzo dobrym. Rada nie mogła jednak pominąć faktu, że to Pani Anna Izabela Zawiślak uzyskała większą sumę punktów poparcia podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Izabeli Zawiślak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu w dniu 3 września 2021 r. udzieliło Pani Annie Izabeli Zawiślak poparcia - 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw". Kandydatka otrzymała 33 punkty poparcia.

Na tym samym posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu udzieliło również Pani Małgorzacie Marii Zimorskiej poparcia - 6 glosami "za", przy braku głosów "przeciw". Kandydatka otrzymała 27 punktów poparcia.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wyższy wynik poparcia tego gremium a w niniejszej procedurze konkursowej kryterium temu Rada przyznała walor decydujący.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Izabela Zawiślak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także szeroką, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające w największym stopniu rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Izabeli Zawiślak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności nieco lepsze wyniki statystyczne, w tym wyniki stabilności orzecznictwa, oraz wyższa poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu. W przypadku tak zbliżonych i porównywalnych kandydatur, z jakimi Rada miała do czynienia w niniejszym postępowaniu, wskazane kryteria okazały się decydujące.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Panią Annę Izabelę Zawiślak oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Małgorzatę Marię Zimorską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).