Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1428/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Gniewek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 131, zgłosiła się Pani Barbara Gniewekadwokat - Izba Adwokacka w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 października 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Barbarę Gniewek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu Pani Barbary Gniewek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Barbary Gniewek przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu adwokackiego, dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe, szeroka wiedza prawnicza i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Barbary Gniewek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Barbara Gniewek urodziła się 12 stycznia 1987 r. w Raciborzu. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 do 31 stycznia 2010 r. pracowała jako pracownik administracyjnobiurowy w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Od 1 lutego 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. była zatrudniona jako pracownik administracyjnobiurowy w Kancelarii Adwokackiej adwokata Stefana Zientka w Raciborzu, a od 1 lipca 2011 r. do 30 czerwca 2015 r. - w tej samej Kancelarii jako aplikant adwokacki. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2015 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 7 maja 2015 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Rybniku oraz w filii w Raciborzu.

Pani adwokat uczestniczy w działaniach społecznych z zakresu edukacji prawnej i nieodpłatnej pomocy prawnej, współpro wadziła wykład pt. "Dziedziczenie - to warto wiedzieć", zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Raciborzu i Sąd Rejonowy w Raciborzu w ramach programu edukacyjnego Sądu Rejonowego w Raciborzu pt. "Mam prawo do", obejmującego bezpłatne wykłady dla mieszkańców.

Oceny kwalifikacji Pani Barbary Gniewek sporządzili Pan Krzysztof Kasica - sędzia del., wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Rybniku oraz Pani Monika Tutro - sędzia del., wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku.

Sędzia wizytator ds. karnych podkreślił małą liczbę akt przedstawionych przez kandydatkę do oceny, co skutkowało koniecznością zwrócenia się do Prezesa Sądu Rejonowego w Rybniku (miejsce siedziby Kancelarii) o dodatkowych 10 losowo wybranych spraw, w których kandydatka występowała w roli zastępcy procesowego strony. Ostatecznie lustracji poddano 3 z tych spraw, pozostałe obejmowały bowiem postępowania, w których Pani adwokat została jedynie formalnie wyznaczona obrońcą z urzędu z uwagi na konieczność przeprowadzania badania psychiatrycznego, a po ustaleniu poczytalności obrońcę z urzędu cofnięto. Pani Barbara Gniewek występowała w sprawach karnych o różnym charakterze, zarówno przed sądami rejonowymi, jak i sądem okręgowym jako sądem I i II instancji. Zazwyczaj były to sprawy proste, materiał dowodowy tylko w kilku przypadkach był obszerny, w większości przypadków postępowanie dowodowe kończyło się na kilku terminach rozpraw. Opiniowana reprezentowała oskarżonych jako obrońca z wyboru i z urzędu, zaś oskarżycieli posiłkowych jako pełnomocnik z wyboru, występowała również jako obrońca w postępowaniu wykonawczym. W niektórych sprawach trudno ocenić, czy działania Pani adwokat przyniosły pozytywne skutki dla strony, jednak w części spraw taki pozytywny skutek niewątpliwie został uzyskany. Kandydatka przedstawiła akta kilku spraw, w których sporządzała apelację. W ocenie sędziego wizytatora były to apelacje w sprawach prostych i częściowo skuteczne, niemniej w jednej sprawie Pani adwokat podniosła argumenty, które w przypadku, gdyby Sąd zastosował żądaną przez nią karę, to taki wyrok powinien zostać uchylony na podstawie art. 439 § 1 pkt 5 k.p.k. (kara, środek karny, środek kompensacyjny lub środek zabezpieczający nieznane ustawie).Pani Barbara Gniewek jest osobą zdyscyplinowaną, składane wnioski i pisma kierowała do sądu w terminie, nie wystąpił u niej przypadek nieusprawiedliwionego niestawiennictwa bądź innego zaniechania czynności, które przewlekałoby tok postępowania. Niemniej brak zapewnienia substytuta w jednej ze spraw skutkował odroczeniem posiedzenia. Przedstawiony przez kandydatkę materiał z akt spraw sądowych pozwala pozytywnie zaopiniować jej pracę jako adwokata, niemniej z uwagi na zbyt małą liczbę akt oraz występujące uchybienia sędzia wizytator wskazał, że nie jest w stanie ocenić, czy Pani Barbara Gniewek posiada wystarczającą wiedzę do pełnienia urzędu sędziego. W ocenie sędziego wizytatora ds. karnych powierzenie kandydatce pełnienia funkcji sędziego jest przedwczesne i nieuzasadnione.

Sędzia wizytator ds. cywilnych wskazała, że Pani Barbara Gniewek jako adwokat sumiennie i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, choć w wielu sprawach korzysta z zastępstw innych pełnomocników, co uniemożliwia jednoznaczne przypisanie prowadzenia sprawy kandydatce i uniemożliwia ocenę jej samodzielnej pracy. Jeżeli chodzi o predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, to - w ocenie sędzi wizytator - o ile pojedyncze uchybienia nie dyskwalifikują kandydatki do objęcia urzędu, to wzbudzają wątpliwości, na co zwrócił uwagę sędzia wizytator ds. karnych. Ogólna ocena w zakresie spraw cywilnych jest pozytywna, ponieważ ranga dostrzeżonych uchybień nie była na tyle duża, aby całkowicie wykluczyć możliwość ubiegania się przez Panią Barbarę Gniewek o stanowisko sędziego.

Kandydatka złożyła zastrzeżenia do oceny kwalifikacji w zakresie spraw karnych, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Do zgłoszenia dołączono pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła także oceny kwalifikacji.

Pani Barbara Gniewek posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, od 2015 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, a egzamin adwokacki złożyła z wynikiem pozytywnym. Na korzyść kandydatki przemawia również jej zaangażowanie w działalność społeczną i edukacyjną, np. udział w programie edukacyjnym Sądu Rejonowego w Raciborzu pt. "Mam prawo do", obejmującego bezpłatne wykłady dla mieszkańców.

Krajowa Rada Sądownictwa dostrzegła zastrzeżenia sformułowane w ocenie kwalifikacyjnej przez sędziego wizytatora ds. karnych. Jednak nie mogą mieć one charakteru dyskwalifikującego. Nie można bowiem tracić z pola widzenia okoliczności, że Pani Barbara Gniewek, jako adwokat, jest przede wszystkim zobowiązana działać z najwyższą starannością na rzecz swoich mocodawców. Nie można poczytać na niekorzyść kandydatki prostego i nieskomplikowanego charakteru spraw, z którymi zwracali się do niej klienci. Decydujące znaczenie ma bowiem rzetelność i zaangażowanie, z jakim Pani adwokat występowała jako zastępca procesowy. Należy też zwrócić uwagę na okoliczność, że stanowisko sędziowskie, o które ubiega się Pani Barbara Gniewek, przeznaczone jest do pionu cywilnego, zaś ocena wizytator ds. cywilnych jest dla kandydatki pozytywna.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 10 sierpnia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Barbary Gniewek - 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Wybrana przez Radę kandydatka otrzymała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Barbara Gniewek posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Gniewek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego adwokata, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Barbarę Gniewek oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).