Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1426/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabelli Sylwii Świerczek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Domagały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 274, zgłosiły się: - Pani Beata Domagała - sędzia Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim oraz - Pani Izabella Sylwia Świerczek - sędzia Sądu Rejonowego w Raciborzu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Domagałę oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", zaś na Panią Izabellę Sylwię Świerczek - 3 głosy "za" przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku Pani Izabelli Sylwii Świerczek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych kandydatek, wynikami liczbowymi i jakościowymi orzecznictwa; dotychczas zdobytym doświadczeniem zawodowym i poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Izabelli Sylwii Świerczek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: wyniki liczbowe i jakościowe orzecznictwa; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabelli Sylwii Świerczek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Izabella Sylwia Swierczek urodziła się 26 czerwca 1974 r. w Ciechanowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 1 stycznia do 16 maja 2007 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Żorach. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 17 maja 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Czynności sędziowskie wykonywała w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Z dniem 1 stycznia 2010 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Raciborzu i od tego czasu, aż do 30 czerwca 2020 r., orzekała głównie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, z okresami pracy: od 1 stycznia do 14 marca 2010 r. - w I Wydziale Cywilnym i od 21 czerwca do 31 grudnia 2015 r. - w II Wydziale Karnym. Od 1 lipca 2020 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Rybniku. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Pani Izabella Sylwia Swierczek uczestniczy w licznych szkoleniach z zakresu postępowania cywilnego oraz prawa cywilnego i handlowego, a także dotyczących prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym tematyki ochrony dobra dziecka, pieczy zastępczej i rozwodu.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabelli Sylwii Świerczek sporządziła Pani Monika Tutro - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku. Obciążenie kandydatki pracą - zdaniem sędzi wizytator - należy ocenić jako znaczne. W ocenianym okresie do referatu Pani sędzi w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich wpłynęło łącznie 1800 spraw, załatwionych zostało 1941 spraw, co plasuje ją na drugim miejscu w Wydziale pod względem wielkości referatu i liczby załatwień. W I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rybniku wpływ wyniósł 540 spraw, natomiast kandydatka załatwiła 185 spraw, co jest porównywalne z wpływem i załatwieniami innych sędziów w Wydziale. Podczas orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rybniku Pani sędzia sporządziła łącznie 33 uzasadnienia, przy czym w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. sporządziła 18 uzasadnień, z czego 3 po terminie ustawowym - usprawiedliwione. Stabilność orzecznictwa pozostaje na dobrym poziomie. W ocenianym okresie uchylono tylko 3 orzeczenia Pani sędzi, przy czym podstawą uchylenia nie było stwierdzenie nieważności. Zmienione zostały orzeczenia w 7 sprawach, przy czym w jednej sprawie zmiana dotyczyła wyłącznie kosztów.

Konkludując, sędzia wizytator wskazała, że Pani Izabella Sylwia Świerczek jest kandydatką dobrze przygotowaną merytorycznie do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego, a kultura jej urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Efektywność jej pracy i stabilność orzecznictwa są na dobrym poziomie. Stwierdzone w wyniku kontroli uchybienia były uchybieniami proceduralnymi i nie mogą przekreślać całości dorobku Pani sędzi. Z akt spraw wyłania się bowiem obraz sędziego zaangażowanego, rzetelnego, ukierunkowanego na skuteczne rozwiązywanie konfliktów rodzinnych, bowiem Pani Izabella Sylwia Świerczek w przeważającej części swojej pracy orzeczniczej pracowała jako sędzia rodzinny.

Pani Beata Domagała posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Beata Domagała urodziła się 27 lutego 1965 r. w Wieluniu. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 16 sierpnia 1991 r. do 30 września 1992 r. była referentem prawnym w Urzędzie Gminy w Czastarach, a od 1 października 1991 r. do 17 kwietnia 1992 r. - w Urzędzie Gminy w Sokolnikach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, w 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną niedostateczną. W 1994 r. przystąpiła do egzaminu poprawkowego, z którego uzyskała ocenę łączną dobrą.

Z dniem 1 października 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Przez znaczny okres asesury orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 listopada 1995 r. została przeniesiona do pełnienia czynności sędziowskich w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W okresie od 1 marca 2011 r. do 27 marca 2014 r., od 1 lutego 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., od 1 lutego do 7 czerwca 2019 r. i od 15 lipca 2019 r. do 30 maja 2020 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Ponadto w okresie od 25 maja 2018 r. do 7 czerwca 2019 r. była Wiceprezesem Sądu

Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Od 1 maja 2020 r. wykonywała obowiązki w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku, a od 1 lipca 2020 r. - w Sądzie Okręgowym w Rybniku. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Pani Beata Domagała uczestniczy w licznych szkoleniach i konferencjach. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej - specjalizacja prawo europejskie na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym, w 2010 r. ukończyła Studium Prawa Rodzinnego z zakresu psychologii w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym, a w 2014 r. - studia podyplomowe w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Domagały sporządziły Pani Anna Żmijewska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku oraz Pani Lidia Pazera-Lepich - sędzia Sądu Rejonowego w Żorach - w zakresie spraw rodzinnych i opiekuńczych.

W zakresie spraw rodzinnych, w okresie podlegającym kontroli, do referatu Pani Beaty Domagały wpłynęło 1727 spraw, załatwionych zostało 1918 spraw. Efektywność pracy kandydatki, jak i stabilność orzecznictwa - zdaniem sędzi opiniującej - pozostają na bardzo dobrym poziomie. W podlegającym ocenie okresie zmieniono jedynie dwa orzeczenia, przy czym były to zmiany nieznaczne. Również terminowość sporządzania uzasadnień jest prawidłowa. Przekroczenie terminu ustawowego zdarza się wyjątkowo i zawsze jest usprawiedliwione.

W odniesieniu do okresu delegacji Pani Beaty Domagały do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku, a następnie do Sądu Okręgowego w Rybniku, tj. okresu orzekania w sprawach cywilnych, sędzia wizytator wskazała, że w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2020 r. do referatu Pani sędzi wpłynęło 39 spraw, z czego załatwione zostały 4 sprawy. Jednak w tym czasie Pani sędzia była jeszcze obciążona obowiązkiem kończenia spraw z referatu, który pozostawiła w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. do referatu Pani sędzi wpłynęło 437 spraw - liczba porównywalna z innymi sędziami orzekającymi w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rybniku. W tym okresie Pani sędzia załatwiła 83 sprawy, co jest najmniejszą liczbą załatwień w porównaniu z innymi sędziami w tym Wydziale. Podobnie w okresie od 1 stycznia do 9 kwietnia 2021 r. - wpływ wyniósł 108 spraw, załatwienia 74 sprawy. Ponownie jest to najmniejsza liczba załatwień w porównaniu z innymi sędziami orzekającymi w I Wydziale Cywilnym w tym samym okresie 31 uzasadnień, z czego 5 po upływie terminu ustawowego, ale z usprawiedliwionym przedłużeniem. Wskaźnik stabilności orzecznictwa w okresie objętym oceną wynosi 100%. W ocenie sędzi wizytator sposób prowadzenia przez kandydatkę spraw cywilnych budzi wątpliwości. Niepodejmowanie czynności zmierzających do merytorycznego rozpoznania sprawy wskazuje na brak koncepcji co do prowadzenia postępowania dowodowego, a następnie rozstrzygnięcia sprawy. W skontrolowanych sprawach czynności sędziego polegały głównie na przedkładaniu akt asystentowi celem "analizy akt sprawy" lub przygotowania zarządzeń co do pism procesowych. Zdarzało się, że przez okres wielu miesięcy jedynymi czynnościami w sprawie było zarządzenie wymiany pism procesowych stron.

Na podstawie przedstawionych spraw sędzia wizytator wskazała, że Pani Beata Domagała co do zasady prawidłowo wykonuje swoje obowiązki, jednak w wielu przedstawionych sprawach cywilnych dostrzeżono uchybienia. Wyraźnie zaznacza się różnica między sprawnością postępowania i podejmowania czynności na korzyść spraw rodzinnych, w których Pani sędzia ma wieloletnie doświadczenie.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wieloletni staż orzeczniczy i praktykę na stanowisku asesora, a następnie sędziego sądu rejonowego, a także doświadczenie orzecznicze, zdobyte w ramach delegacji do sądu okręgowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Izabelli Sylwii Świerczek znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie kwalifikacyjnej oraz opinii służbowej, wystawionej przez Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Rybniku. Zgodnie z przedstawioną oceną i opinią, Pani Izabella Sylwia Świerczek jest kandydatką dobrze przygotowaną merytorycznie do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Efektywność jej pracy i stabilność orzecznictwa są na dobrym poziomie. Cechuje ją duże zaangażowanie i rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Rada dostrzegła również, że pomimo że Pani Izabella Sylwia Świerczek jest przede wszystkim sędzią rodzinnym, to bez problemu odnalazła się również w wydziale cywilnym, o czym świadczą bardzo dobre wyniki liczbowe oraz dobra stabilność orzecznictwa w okresie orzekania na delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kontrkandydatka w osobie Pani Beaty Domagały posiada dłuższy staż zawodowy. Otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw rodzinnych. Jednak zaznacza się wyraźna różnica między sprawnością prowadzenia przez Panią sędzię postępowania i podejmowania czynności na korzyść spraw rodzinnych. W tym zakresie efektywność pracy kandydatki, jak i stabilność orzecznictwa pozostają na bardzo dobrym poziomie. Natomiast w odniesieniu do spraw cywilnych dąje się zauważyć uchybienia, w szczególności niepodejmowanie czynności zmierzających do merytorycznego rozpoznania sprawy.

Obie kandydatki stale poszerzają swoją wiedzę m.in. przez udział w licznych szkoleniach. Pani Beata Domagała ukończyła także studia podyplomowe, w tym w 2010 r. ukończyła Studium Prawa Rodzinnego z zakresu psychologii w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym Z kolei Pani Izabella Sylwia Świerczek uczestniczyła w licznych szkoleniach dotyczących nie tylko prawa rodzinnego i opiekuńczego, ale również szeroko rozumianego prawa cywilnego - materialnego oraz procedury, np. w zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury szkoleniach: "Dokument jako dowód w postępowaniu cywilnym" czy "Odpowiedzialność za zobowiązania spółki". Dobór przez kandydatki tematów szkoleń i studiów podyplomowych również wydaje się wskazywać na to, w jakich dziedzinach prawa czują się najlepiej. O ile Pani Izabella Sylwia Świerczek, pomimo długiego stażu w wydziale rodzinnym, odnalazła się bez większego problemu w zagadnieniach cywilistycznych, o tyle Pani Beata Domagała jest przede wszystkim bardzo dobrym sędzią rodzinnym, na co również wskazują oceny kwalifikacyjne.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabelli Sylwii Świerczek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 10 sierpnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Izabelli Sylwii Świerczek, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", natomiast negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Beaty Domagały, przy braku głosów "za", 3 głosami "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". Zatem jedynie kandydatka wybrana przez Radę uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabella Sylwia Świerczek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabelli Sylwii Świerczek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z dobrej oceny kwalifikacyjnej, opinia służbowa, potwierdzająca rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach. Rada miała również na uwadze, że wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu cywilnego.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Panią Beatę Domagałę oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Izabellę Sylwię Świerczek oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).