Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1424/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Kaczor do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 210, zgłosili się:

- Pani Małgorzata Kaczor - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach oraz

- Pan Marek Zbigniew Sondej - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia Pana Marka Zbigniewa Sondeja, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1096/2021 z dnia 29 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 października 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Małgorzatę Kaczor oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie Pani Małgorzaty Kaczor. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Małgorzaty Kaczor przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika rozległa i ugruntowana wiedza prawnicza, pozytywna opinia służbowa oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Kaczor do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Małgorzata Kaczor urodziła się 1 lipca 1984 r. w Gliwicach. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2010 r. ukończyła aplikację ogólną, a następnie odbyła aplikację adwokacką. W okresie od 19 stycznia do 30 września 2011 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, wykonując obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Od 27 stycznia 2012 r. do 20 maja 2014 r. była zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej jako aplikant adwokacki w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Guta w Jaworznie. W marcu 2014 r. złożyła egzamin adwokacki, z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach.

Od 1 lipca 2014 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Jaworznie. Pani Małgorzata Kaczor podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach, organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Kaczor sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani Marzena Kałuża-Mirosławska - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich, Pan Andrzej Czaputa - sędzia wizytator ds. karnych, Pan Andrzej Kawaler - sędzia wizytator ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Pani Monika Sobas - sędzia wizytator ds. cywilnych.

Sędziowie wizytatorzy zgodnie wskazali, że Pani Małgorzata Kaczor wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i obrońcy rzetelnie, bardzo sprawnie i z dużym zaangażowaniem, przyczyniając się w znacznym stopniu do uzyskania korzystnego dla swojego mocodawcy rozstrzygnięcia. Pisma procesowe sporządzane przez kandydatkę, zarówno wszczynające postępowanie, jak i składane w jego toku, odpowiadały wymogom formalnym i fiskalnym. Zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie uzasadniających je okoliczności faktycznych, a także poprawnie sformułowane wnioski dowodowe. W zgodnej opinii sędziów wizytatorów, sposób redagowania przez Panią adwokat pism procesowych świadczy o bardzo dobrej znajomości prawa materialnego - cywilnego, karnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnego - a także procedury karnej i cywilnej, jak również orzecznictwa i poglądów doktryny. Jedynie w odniesieniu do apelacji w sprawach karnych sędzia wizytator wskazał, że w trzech sprawach pojawiają się zastrzeżenia co do konstrukcji środka zaskarżenia i formułowanych zarzutów, z tym, że podkreślenia wymaga, że w dwóch z tych trzech spraw, pomimo wskazanych zastrzeżeń, apelacje i tak okazały się skuteczne. Na rozprawach kandydatka była obecna osobiście bądź przez pełnomocnika substytucyjnego i aktywnie w nich uczestniczyła, wykazywała inicjatywę dowodową. Jej postawa wobec Sądu oraz uczestników postępowania nie budziła żadnych zastrzeżeń, z analizy protokołów wynika, że Pani adwokat zachowywała się nienagannie.

We wnioskach wspólnych sędziowie wizytatorzy wskazali, że Pani Małgorzata Kaczor spełnia warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, zaś jej kandydaturę opiniują pozytywnie.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Małgorzata Kaczor posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, od 2014 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, a egzamin adwokacki złożyła z wynikiem pozytywnym. Przed rozpoczęciem wykonywania zawodu adwokata, kandydatka pracowała również na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Jaworznie.

Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że Pani Małgorzata Kaczor prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Aktywność zawodowa kandydatki jako pełnomocnika procesowego zasługuje na wysoką ocenę, zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodyki pracy. Swoje czynności wykonuje rzetelnie i z dużym zaangażowaniem, prowadząc sprawy o zróżnicowanym charakterze.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2021 r. udzieliło Pani Małgorzacie Kaczor poparcia - 14 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (siła poparcia - 62 punkty na 108 punktów możliwych do uzyskania).

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Kaczor posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Kaczor do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego a obecnie adwokata, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Małgorzatę Kaczor oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).