Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1421/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Dominiki Kurek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 274, zgłosiła się Pani Anna Dominika Kurek - adwokat - Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka w Toruniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 października 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Dominikę Kurek odda 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu Pani Anny Dominiki Kurek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Dominiki Kurek przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika rozległa i ugruntowana wiedza prawnicza, pozytywne opinie służbowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Dominiki Kurek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Anna Dominika Kurek urodziła się 10 grudnia 1982 r. w Opocznie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 20 listopada 2006 r. do 31 sierpnia 2010 r. pracowała jako referent prawny w Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej "Doradca" adwokata Ryszarda Kurka. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2010 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym i uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu z dnia 2 września 2010 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Toruniu. Wykonuje zawód w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Grudziądzu. Od 19 października 2013 r. zasiada w składzie Sądu Dyscyplinarnego Kujawsko -Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu. Od 2020 r. uczestniczy w Seminarium Doktoranckim Nauk Prawnych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Przygotowuje pracę doktorską pt. "Nadużywanie uprawnień rodzicielskich w polskim systemie prawa karnego" pod opieką prof. Ryszarda Stefańskiego.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Dominiki Kurek sporządzili: Pan Wojciech Modrzyński - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu oraz Pan Leszek Osiński - sędzia Sądu Rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu.

Opiniujący sędziowie wskazali, że Pani Anna Dominika Kurek występowała jako zastępca procesowy w zróżnicowanych sprawach o małym lub średnim stopniu skomplikowania. Wykazała dużą biegłość w różnych dziedzinach prawa. Sporządzane przez nią pisma procesowe były, co do zasady, wolne od braków formalnych i fiskalnych. W pismach Pani adwokat zawierała jasne i zrozumiałe żądania wraz z ich uzasadnieniem, odnosząc się do poglądów doktryny i orzecznictwa. Z analizy akt wynika, że Pani adwokat stawiała się na wyznaczone terminy rozpraw, w których brała aktywnie udział, będąc dobrze przygotowaną, w szczególności w zakresie drobiazgowej znajomości stanu faktycznego sprawy. Dobra znajomość spraw była szczególnie widoczna podczas przesłuchania stron, świadków i biegłych. Zadawane przez Panią adwokat pytania były precyzyjne i zmierzały do wyjaśnienia okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Postawa, zachowanie i kultura osobista kandydatki na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń.

W ocenie sędziów opiniujących aktywność zawodowa Pani Anny Dominiki Kurek jako pełnomocnika procesowego zasługuje na wysoką ocenę, zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodyki pracy. Zdobyte przez nią doświadczenie zawodowe daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego w każdym pionie orzeczniczym.

Do zgłoszenia dołączono pozytywną opinię Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Grudziądzu.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Anna Dominika Kurek posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, od 2010 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną bardzo dobrą, a egzamin adwokacki złożyła z wynikiem pozytywnym. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Aktywność zawodowa Pani Anny Dominiki Kurek jako pełnomocnika procesowego zasługuje na wysoką ocenę, zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodyki pracy. Swoje czynności wykonuje rzetelnie i z dużym zaangażowaniem, prowadząc sprawy o zróżnicowanym charakterze. Na korzyść kandydatki przemawia również uczestnictwo w Seminarium Doktoranckim Nauk Prawnych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, na którym przygotowuje pracę doktorską pt. "Nadużywanie uprawnień rodzicielskich w polskim systemie prawa karnego" pod opieką prof. Ryszarda Stefańskiego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu na posiedzeniu 1 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Dominiki Kurek - 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". Wybrana przez Radę kandydatka uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Dominika Kurek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Dominiki Kurek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Annę Dominikę Kurek oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).