Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 332.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1368/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 332

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Stępniak do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Joanny Dziubińskiej, Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej i Pana Krzysztofa Raula Woźniaka do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 332, zgłosili się:

- Pani Katarzyna Joanna Dziubińska - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach,

- Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska - adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach,

- Pani Magdalena Anna Stępniak - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach oraz

- Pan Krzysztof Raul Woźniak - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczy! zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, źe materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pani Katarzyny Joanny Dziubińskiej - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"; Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"; Pani Magdaleny Anny Stępniak - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się" a Pana Krzysztofa Raula Woźniaka - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej oraz Pani Magdaleny Anny Stępniak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opiniami służbowymi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatur Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej oraz Pani Magdaleny Anny Stępniak przemawiały ocenione łącznie: wyróżnianie się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego, wieloletni staż zawodowy, odpowiednie doświadczenie zawodowe i stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, m.in. z zakresu prawa administracyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 6a ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: p.u.s.a).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając częściowo stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Stępniak do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Magdalena Anna Stępniak urodziła się 26 lipca 1973 r. w Lublinie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2001 r. ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, zakończoną egzaminem sędziowskim, złożonym z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 10 września 1998 r. do 31 grudnia 1999 r. pracowała w SP ZOZ w Krasnymstawie na stanowisku specjalisty do spraw prawnych, od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2001 r. - w Urzędzie Skarbowym w Krasnymstawie jako oskarżyciel skarbowy a od 6 maja 2002 r. do 5 października 2006 r. - w Cersanit S.A. w Kielcach na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Od 1 września 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, zaś od 1 maja 2016 r. do chwili obecnej jest zatrudniona jako starszy asystent sędziego w tym Sądzie. Ukończyła kurs teoretyczny przygotowujący pracowników służby cywilnej do należytego wykonywania obowiązków służbowych. Od 16 września 2009 r. do 1 marca 2011 r. odbyła szkolenie dla asystentów sędziego, zakończone egzaminem złożonym z oceną dobrą. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Anny Stępniak sporządziła Pani Renata Dętka - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W ocenie sędzi opiniującej podkreślenia wymaga, że sędziowie współpracujący z kandydatką wskazali, że - w ramach zlecanych czynności służbowych - opiniowana realizuje powierzone jej zadania samodzielnie, starannie, terminowo i bardzo sumiennie, wypracowując rezultaty wysokiej jakości. Prawidłowo planuje pracę przez określenie priorytetowych zadań, efektywnie zarządza czasem, w razie zmiany sytuacji potrafi dokonywać korekty planów. Chętnie poszerza wiedzę i kwalifikacje przez udział w szkoleniach, analizę bieżącego orzecznictwa oraz stanowiska doktryny. Sędziowie podkreślili, że cechuje ją "niezmiennie bardzo wysoki poziom kultury osobistej, posiada umiejętności mediacyjne oraz umiejętność panowania nad swoimi emocjami". Przejawem wysokiej kultury osobistej Pani Magdaleny Anny Stępniak jest taktowne zachowanie wobec innych, okazywanie szacunku, szczerego zainteresowania oraz gotowość niesienia pomocy. W opinii z 10 marca 2021 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach podała, że Pani Magdalena Anna Stępniak począwszy od października 2011 r. co dwa lata poddawana była ocenie kwalifikacyjnej, uzyskując zawsze najwyższe, bardzo dobre oceny. Współpracuje z sędziami orzekającymi w Wydziale w systemie półrocznych rotacji. Wszyscy współpracujący z nią sędziowie wystawiają jej najwyższe oceny. Sporządza projekty rozstrzygnięć i uzasadnień na wysokim merytorycznym poziomie. Posiada duży zasób wiedzy prawniczej oraz dużą wiedzę ogólną. W pracy jest bardzo dokładna i szczegółowa. Jest osobą łubianą, cenioną i pracowitą. Chętnie pomaga innym, potrafi też dobrze zaplanować swoje obowiązki. Cechuje ją duża kultura osobista. Z opinii sędziów współpracujących z kandydatką wynika również, że posiada ona tego rodzaju cechy osobowościowe, które predysponują ją do samodzielnych funkcji orzeczniczych. Nie jest osobą konfliktową i wykazuje wysoki poziom kultury osobistej oraz wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Rzetelnie i sumiennie podchodzi do swoich obowiązków zawodowych, co świadczy o jej odpowiedzialności. Podsumowując, sędzia opiniująca uznała, że Pani Magdalena Anna Stępniak wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej, prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, co pozwala wnioskować ojej pełnej przydatności na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach.

Pani Katarzyna Joanna Dziubińska, Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska i Pan Krzysztof Raul Woźniak posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd asesora w wojewódzkim sądzie administracyjnym, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Katarzyna Joanna Dziubińska urodziła się 5 czerwca 1974 r. w Pińczowie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 25 lipca 2005 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach na stanowisku referendarz-stażysta. Od 15 września 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 maja 2016 r. jest zatrudniona na stanowisku starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Joanny Dziubińskiej sporządził Pan Artur Adamiec - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W ocenie sędziego opiniującego, który wziął pod uwagę opinie współpracujących z kandydatką sędziów, wykazuje się ona dużą samodzielnością w zakresie oceny istoty sprawy, analizy mających zastosowanie przepisów prawa i wyprowadzania wynikających z niej wniosków. Przygotowywane przez opiniowaną projekty orzeczeń i uzasadnień są w większości prawidłowe i wyczerpujące. Przy sporządzaniu części historycznych uzasadnień wyroków, Pani asystent osiągnęła znaczną biegłość, co jest wynikiem wykonywania tej pracy odnośnie do większości uzasadnień sporządzanych przez jej sędziów patronów. Równie sprawnie opiniowana sporządza całe uzasadnienia w sprawach, w których dany problem prawny został już rozstrzygnięty w orzecznictwie Wydziału, bądź innych sądów administracyjnych. Wykazuje przy tym wystarczającą staranność i dokładność, dzięki czemu tego typu uzasadnienia z reguły są akceptowane przez opiniującego bez poprawek lub z niewielkimi poprawkami. Opiniowana wykazuje przy tym znaczną samodzielność i dobrą organizację pracy, dopilnowując terminów załatwiania takich spraw, co dobrze rokuje jeśli chodzi o ewentualną samodzielną jej pracę na stanowisku asesora sądowego. Samodzielność i umiejętność organizowania pracy jest widoczna również przy innych czynnościach wykonywanych przez opiniowaną, łącznie z projektowaniem wyroków i ich uzasadnień. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani Katarzyna Joanna Dziubińska posiada wiedzę w zakresie prawa administracyjnego. Do takiego wniosku upoważnia analiza opracowywanych przez kandydatkę projektów uzasadnień wydawanych wyroków w sprawach o różnorodnym charakterze.

Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska urodziła się 11 sierpnia 1979 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 25 lipca 2005 r. do 15 września 2006 r. pracowała kolejno na stanowiskach referenta stażysty i sekretarza sądowego, a następnie od 17 września 2006 r. do 15 września 2011 r. - na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Od 2 października 2007 r. do 4 marca 2009 r. odbyła szkolenie, zorganizowane dla asystentów sędziego przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, i po jego zakończeniu złożyła egzamin końcowy z oceną ogólną dobrą plus. W dniu 5 lipca 2011 r., na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, uzyskała wpis na listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. Od 17 października 2011 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Kielcach. Kandydatka ukończyła szkolenie z mediacji w Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, uzyskując tytuł mediatora, udokumentowany certyfikatem z 15 grudnia 2019 r. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej sporządził Pan Jacek Boratyn - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej, obejmującej różnorakie jej dziedziny, wykraczające poza problematykę, jaką zajmują się sądy administracyjne. Wykazała się szeroką i gruntowną znajomością zagadnień z zakresu prawa administracyjnego oraz wszelakich aspektów działalności administracji publicznej, czego dowodem są liczne przykłady zredagowanych przez nią, poprawnie zarówno merytorycznie, jak i pod względem formalnym, pism procesowych, przedkładanych zarówno w ramach postępowań sądowych, jak i administracyjnych. Formułowane wnioski i twierdzenia były jasno i konkretnie przedstawione, w kontekście obowiązujących regulacji prawnych, a przy tym także fachowo i rzeczowo uzasadnione. Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska, zanim została wpisana na listę adwokatów, przez kilka lat wykonywała obowiązki asystenta sędziego, a wcześniej sekretarza sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, uzyskując pochlebne opinie, dotyczące zarówno jakości wykonywanych przez nią czynności, jak i cech osobowościowych oraz postawy etycznej, a także umiejętności współpracy. Wykonując w sposób niebudzący zastrzeżeń obowiązki asystenta sędziego, a także odbywając w tym zakresie specjalne szkolenie, zakończone wysoką oceną, bez wątpienia wykazała się nie tylko odpowiednim potencjałem, ale i przygotowaniem do podjęcia samodzielnych czynności orzeczniczych. Zaznaczyć również należy, że kandydatka odbyła aplikację sądową, zakończoną zdanym egzaminem sędziowskim, wobec czego, również w oparciu o te okoliczności, stwierdzić należy posiadanie przez nią wiedzy dotyczącej pracy na stanowisku orzeczniczym, także w zakresie metodyki wykonywania tego rodzaju obowiązków. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani adwokat Dorota Ewa Pawlicka-Armańska bez wątpienia spełnia wszelkie wymogi, konieczne do objęcia stanowiska asesora w wojewódzkim sądzie administracyjnym, a poziom jej wiedzy z zakresu prawa administracyjnego i działania administracji publicznej uznać należy za wysoki. Daje on dostateczną gwarancję należytego wykonywania tego rodzaju obowiązków.

Pan Krzysztof Raul Woźniak urodził się 30 lipca 1975 r. w Piszu. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2004 był zatrudniony jako stażysta w II Wydziale Karnym w Sądzie Rejonowym w Piszu. W latach 2005-2007 odbył służbę wojskową, zakończoną w stopniu podporucznika. Po odbyciu służby wojskowej, odbył aplikację referendarską w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, a w 2009 r. złożył egzamin referendarski z oceną dostateczną plus. W latach 2010-2011 był zatrudniony w W-MUS w Olsztynie jako oskarżyciel skarbowy. W latach 2011-2012 pracował na stanowisku asystenta sędziego, początkowo w VII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Olsztynie, a następnie w II i IV Wydziałach Karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. W latach 2013-2015 był zatrudniony początkowo w kancelarii adwokackiej, a następnie jako inspektor ds. zamówień publicznych w ZLiBK w Olsztynie. Od 15 lipca 2015 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Braniewie. Od 12 grudnia 2016 r. do chwili obecnej jest zatrudniony jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. Obowiązki wykonuje w III Wydziale Ksiąg Wieczystych. Jest doktorantem w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Pisana rozprawa doktorska nosi tytuł "Unikanie opodatkowania - granice wyznaczone przez wykładnię". Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach, m.in. z prawa gospodarczego i zamówień publicznych.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Raula Woźniaka sporządziła Pani Ewa Rojek - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W ocenie sędzi opiniującej, wydawane przez Pana referendarza rozstrzygnięcia były merytorycznie prawidłowe i starannie uzasadnione, co da się przełożyć na znikomą liczbę zaskarżeń. Jego praca na każdym z zajmowanych stanowisk była oceniana pozytywnie przez przełożonych. Konkludując, sędzia opiniująca stwierdziła, że analiza kariery zawodowej i naukowej, dobrych opinii, a także przedłożonych do oceny rozstrzygnięć świadczy o tym, że Pan Krzysztof Raul Woźniak spełnia wymogi, o jakich mowa w art. 6 § 1 pkt 6 w zw. z art. 6a § 1 pkt 1 p.u.s.a.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Uwzględniła także stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego, wieloletni staż zawodowy, odpowiednie doświadczenie zawodowe i stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, w tym z zakresu prawa administracyjnego. Pani Magdalena Anna Stępniak posiada najdłuższy z ubiegających się o powołanie w tym konkursie kandydatów ogólny staż zawodowy. Wprawdzie zespół rekomendował również Panią Dorotę Ewę Pawlicką-Armańską, jednak Rada nie jest związana stanowiskiem zespołu a w tym wypadku oceniła wyżej przebieg ścieżki zawodowej i przygotowanie merytoryczne Pani Magdaleny Anny Stępniak. Rada uwzględniła także, że wybrana kandydatka legitymuje się - jako jedyna spośród kandydatów w tym konkursie - poparciem Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, przy tym jednogłośnym poparciem tego gremium.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Magdaleny Anny Stępniak znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy i kwalifikacji oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi dokumentami, wybrana przez Radę kandydatka realizuje powierzone jej zadania starannie, terminowo i bardzo sumiennie, wypracowując rezultaty wysokiej jakości. Prawidłowo planuje pracę przez określenie priorytetowych zadań, efektywnie zarządza czasem, w razie zmiany sytuacji potrafi dokonywać korekty planów. Chętnie poszerza wiedzę i kwalifikacje przez udział w szkoleniach, analizę bieżącego orzecznictwa oraz stanowiska doktryny. Sędziowie współpracujący z kandydatką podkreślili, że cechuje ją "niezmiennie bardzo wysoki poziom kultury osobistej, posiada umiejętności mediacyjne oraz umiejętność panowania nad swoimi emocjami".

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Anny Stępniak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, które na posiedzeniu 10 sierpnia 2021 r. zaopiniowało: Panią Katarzynę Joannę Dziubińską - oddając 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", Panią Dorotę Ewę Pawlicką-Armańską - oddając 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw",3 głosy "wstrzymujące się", Panią Magdalenę Annę Stępniak - oddając 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", a Pana Krzysztofa Raula Woźniaka - oddając 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". Tym samym jedynie Pani Magdalena Anna Stępniak uzyskała poparcie tego gremium a Rada uznała to kryterium za rozstrzygające w niniejszej procedurze konkursowej.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Anna Stępniak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Anny Stępniak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej wieloletnie doświadczenie zawodowe i łączny staż zawodowy, ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, wyróżnianie się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej oraz stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, m.in. z zakresu prawa administracyjnego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 października 2021 r. na:

- Panią Katarzynę Joannę Dziubińską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Dorotę Ewę Pawlicką-Armańską oddano 6 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Annę Stępniak oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Krzysztofa Raula Woźniaka oddano 4 głosy "za" nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).