Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 776.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 750/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 776

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Baran do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 776, zgłosiły się:

- Pani Dorota Baran - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach oraz

- Pani Ewa Maria Bystrzyńska - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Dorotę Baran oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Ewę Marię Bystrzyńską również oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach Pani Doroty Baran i Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Doroty Baran przemawiały (ocenione łącznie): uzyskane oceny kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Kielcach, doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie i pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach. Za rekomendowaniem Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej przemawiały natomiast (ocenione łącznie): uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Kielcach i pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Dorota Baran urodziła się 29 października 1966 r. w Kożuchowie. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, w 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 10 października 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pińczowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pińczowie. Z dniem 1 stycznia 1997 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. Od 1 czerwca 1998 r. pełniła obowiązki przewodniczącej wydziału karnego. Z dniem 15 czerwca 1999 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Od 1 do 31 grudnia 2004 r. pełniła funkcję przewodniczącej II Wydziału Karnego tego Sądu. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem pozytywnym. W 2008 r. ukończyła studia doktoranckie w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z dniem 1 stycznia 2011 r. powierzono jej pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kielcach, którą sprawowała do 31 grudnia 2016 r. W 2013 r. ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Karnego Skarbowego i Gospodarczego, zorganizowane przez Uniwersytet Łódzki, z wynikiem bardzo dobrym. Na swój wniosek, w styczniu 2017 r. została przeniesiona do XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach na okres od 1 października 2019 r. do 31 marca 2020 r., a następnie od 1 kwietnia do 30 września 2020 r. i od 1 października 2020 r. do 31 marca 2021 r. Powierzone czynności orzecznicze pełniła w IX Wydziale Karnym Odwoławczym. Pani sędzia posiada doświadczenie dydaktyczne, wynikające z prowadzenia zajęć w Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach (prawo i postępowanie karne, prawo wykroczeń) oraz w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach (postępowanie karne, prawo wykroczeń, ustrój sądów powszechnych i administracyjnych).

Ocenę pracy kandydatki za okres od 1 października 2018 r. do 30 września 2020 r. sporządził Pan Artur Polut - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że Pani sędzia pracuje z bardzo dużym zaangażowaniem w przydzielonych jej do referatu sprawach. Orzeka sprawnie, o czym świadczy zarówno analiza podejmowanych przez nią czynności w przydzielonych do jej referatu sprawach, jak również brak skarg na sprawność rozpoznania spraw z jej referatu. Pani sędzia orzeka stabilnie, albowiem w ocenianym okresie wyniki postępowania zażaleniowego co do orzeczeń przez nią wydanych w XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach w zakresie orzeczeń utrzymanych w mocy, zmienionych oraz załatwionych w inny sposób były lepsze od średnich wyników XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych, natomiast w zakresie orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania, wynik Pani sędzi był zbliżony do wyniku XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych. Dane te wskazują na to, że osiągane przez Panią sędzię wyniki świadczą o jej dużej wiedzy prawniczej, doświadczeniu i poprawnej metodyce pracy. Kandydatka charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, jest uprzejma i życzliwa w stosunku do przełożonych, sędziów, asystentów sędziów i pracowników sekretariatu. Reasumując, sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pani sędzia Dorota Baran spełnia wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Baran za okres od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. sporządził Pan Jan Klocek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Pani sędzia Dorota Baran posiada dwudziestosześcioletni staż pracy w różnych wydziałach karnych, przez co ma bogate doświadczenie i wiedzę w zakresie prawa karnego. Swoje umiejętności poszerza w trakcie szkoleń. Sędzia wizytator wskazał na jej biegłą znajomość problematyki związanej z prowadzeniem postępowań odwoławczych. Treść orzeczeń charakteryzuje się trafnością, a analiza sporządzonych uzasadnień wskazuje jednoznacznie na duży zakres wiedzy prawniczej opiniowanej zarówno w zakresie prawa procesowego, jak i materialnego. Terminowość sporządzania uzasadnień została oceniona jako wzorowa. W poddanych badaniom w trakcie kontroli aktach nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości. Podkreślono bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Kultura osobista Pani sędzi oraz stosunek do innych sędziów, pracowników sądu i uczestników postępowań sądowych nie budzi żadnych zastrzeżeń. Zdaniem oceniającego Pani Dorota Baran jest bardzo dobrze przygotowana i w pełni zasługuje na rekomendowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewa Maria Bystrzyńska urodziła się 12 lipca 1977 r. w Krakowie. Od 1 maja 1997 r. do 30 września 2000 r. była zatrudniona początkowo jako specjalista ds. eksportu, a następnie jako kierownik kontraktu w Niemczech w Przedsiębiorstwie Usług Technicznych i Realizacji Budownictwa "Drogowiec" sp. z o.o. w Kielcach. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 maja 2007 r. została mianowana z dniem 17 maja 2007 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju. Powierzone czynności orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym i w VI Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. W 2016 r. była kilkukrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Z dniem 15 lutego 2017 r. została przeniesiona, na swój wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach na okres od 15 września 2017 r. Kolejnymi decyzjami delegację przedłużano, ostatnio do 30 listopada 2020 r. Powierzone czynności pełniła w I Wydziale Cywilnym, a następnie w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Jest autorką artykułu "Oznaczenie (określenie) osoby spadkobiercy w testamencie", opublikowanego w lutowym Przeglądzie Sądowym z 2004 r. Bierze udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej sporządziła Pani Monika Kośkasędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Z oceny wynika, że opiniowana dysponuje wysokim poziomem wiedzy w zakresie prawa materialnego i procesowego, które należycie stosuje, dokonując właściwej oceny przedmiotu sporu, okoliczności istotnych, rozkładu ciężaru dowodu. Wydawane zarządzenia o wyznaczeniu rozpraw są szczegółowe, jasne, zmierzają do skumulowania postępowania dowodowego. Prowadzone przez Panią sędzię postępowania były zasadniczo sprawne, a czynności podejmowane były bez zbędnej zwłoki, rytmicznie. Postępowanie dowodowe prowadzone jest w sposób rzeczowy. Rozprawy są należycie przygotowane. Wnioski o zabezpieczenie rozpoznawane są bez zbędnej zwłoki. W sposób prawidłowy i szczegółowy formułowane są tezy dowodowe i oznaczany przedmiot dowodu. Protokoły rozpraw są sporządzane jasno i przejrzyście, zawierają wszystkie niezbędne elementy, odzwierciedlają stanowiska stron i właściwą aktywność Pani sędzi. Sporządzane uzasadnienia były przejrzyste i precyzyjne, ustalenia faktyczne były oddzielone od rozważań prawnych, przywoływane orzecznictwo Sądu Najwyższego, czy też stanowisko doktryny pozostawało w związku z przedmiotem rozstrzygnięcia. Redakcja orzeczeń jest prawidłowa. Pozytywnie należy ocenić terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa. Opiniowana osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie liczby załatwień, jak i w zakresie stabilności orzecznictwa. Badane akta i ocena danych statystycznych wskazują na bardzo duże zaangażowanie Pani sędzi w pracę. Kandydatka dba także o rozwój zawodowy, uczestnicząc w stosownych szkoleniach sędziów. Reasumując, przy uwzględnieniu wszystkich przedstawionych okoliczności, kandydatura Pani sędzi Ewy Marii Bystrzyńskiej zasługuje - w ocenie sędzi wizytator - na wyróżnienie i w pełni pozytywną ocenę. Opiniowana jest wartościową kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, które znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej z wyróżnieniem ocenie kwalifikacyjnej jej pracy oraz opiniach służbowych. Zarówno z oceny, jak i opinii wynika, że wybrana kandydatka osiąga wysokie wyniki ilościowe i jakościowe pracy, wykazuje się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności zawodowych, sprawnie, rzetelnie prowadzi postępowania oraz terminowo podejmuje czynności służbowe. Pani sędzia Ewa Maria Bystrzyńska otrzymała rekomendacje 19 sędziów Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pani Dorota Baran posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontrkandydatka w osobie Pani Doroty Baran otrzymała pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, w których stwierdzono m.in., że wykazuje się odpowiednim przygotowaniem zawodowym i ugruntowaną znajomością prawa karnego materialnego i procesowego, a także znajomością orzecznictwa i doktryny. Jest dobrą kandydatką, jednak w porównaniu do Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej na korzyść wybranej kandydatki przemawia dłuższe doświadczenie orzecznicze, zdobyte w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Kielcach. Wprawdzie wybrana kandydatka otrzymała o 1 głos mniej poparcia na Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, jednakże nie jest to okoliczność, która mogłaby przeważyć na niekorzyść nad wynikami osiąganymi przez tę kandydatkę w jej pracy orzeczniczej. Podkreślenia wymaga także, że - zgodnie ze sporządzoną na użytek niniejszego postępowania nominacyjnego oceną kwalifikacji - zwiększonego nakładu pracy i wzmożonych działań organizacyjnych wymagała od Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej równoległa praca orzecznicza w dwóch wydziałach pierwszoinstancyjnych Sądu Rejonowego w Kielcach i Sądu Okręgowego w Kielcach w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 r., a od 1 grudnia 2019 r. w trzech wydziałach orzeczniczych. Pomimo tych okoliczności, wybrana kandydatka wywiązała się ze swoich obowiązków w sposób należyty bez uszczerbku dla jakości swojego orzecznictwa i terminowości wykonywanej pracy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 15 lutego 2021 r. zaopiniowało Panią Dorotę Baran - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" oraz Panią Ewę Marię Bystrzyńską - oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała wprawdzie o jeden głos poparcia mniej niż Pani Dorota Baran, jednakże nie jest to różnica, która przemawiałaby na niekorzyść Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej z uwagi na jej wysoko ocenianą pracę orzeczniczą. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Maria Bystrzyńska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Marii Bystrzyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie orzecznicze, w tym dłuższe, zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z pozytywnej z wyróżnieniem oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz licznych opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2021 r. na:

- Panią Dorotę Baran oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewę Marię Bystrzyńską oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).