Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 491/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydaturę Pani Agnieszki Anny Boczek - sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256, swoją kandydaturę zgłosiła Pani sędzia Agnieszka Anna Boczek.

2. Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, wysłuchał kandydatkę, Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi i Przewodniczącego XVIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi oraz postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa powyżej wymienioną kandydaturę (4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Powyższa kandydatura zasługiwała na rekomendację. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w załączonej ocenie kwalifikacyjnej, informacjach o posiadanym przez kandydatkę doświadczeniu zawodowym, wynikach orzeczniczych, ocenach ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, informacjach uzyskanych podczas wysłuchania kandydatki, Prezesa oraz Przewodniczącego XVIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi, a także opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i ocenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani sędzia Agnieszka Anna Boczek posiada należyte przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych poparty ugruntowaną wiedzą prawniczą, w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce. Efektywność orzekania, staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień czynią tę kandydaturę bardzo dobrą. Ponadto Pani sędzia utrzymuje bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Uzyskała także bardzo duże poparcie środowiska sędziowskiego.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, Jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Anny Boczek z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

2. Pani sędzia Agnieszka Anna Boczek urodziła się 6 listopada 1971 r. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. W 1998 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną dobrą. Od 26 stycznia 1999 r. do 31 stycznia 2001 r. pracowała jako asesor sądowy, kolejno w VII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Łodzi oraz V Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W okresie od 19 lutego 2001 r. do 3 kwietnia 2006 r. pełniła urząd sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, gdzie dodatkowo pełniła funkcję administracyjną przewodniczącej V Wydziału Karnego. Od 4 kwietnia 2006 r. do 2 listopada 2011 r. była sędzią Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Od 3 listopada 2011 r. do chwili obecnej jest sędzią Sądu Rejonowego w Wieluniu. Ponadto od lipca 2014 r. kandydatka jest delegowana do orzekania w XVIII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora Pani Sędzia posiada wysokie kwalifikacje zawodowe oraz ponad piętnastoletni staż orzeczniczy. Osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne, w szczególności utrzymuje wysoką stabilność orzecznictwa. Posiada doświadczenie związane z rozpoznawaniem różnorodnych spraw, także o skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. W prawidłowy sposób prowadzi rozprawy, zaś treść i forma protokołów rozpraw wskazują na Jej wnikliwe i rzeczowe przygotowanie do rozpoznawanych spraw. Orzeczenia i uzasadnienia sporządza prawidłowo oraz terminowo.

Kandydatka została również bardzo dobrze oceniona przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Przewodniczącego XVIII Wydziału Karnego tego Sądu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 8 września 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Anny Boczek.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 września 2014 r. za Jej kandydaturą oddano 80 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Agnieszka Anna Boczek posiada duże doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia sądu rejonowego. Obecnie orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w XVIII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Praca orzecznicza kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora oraz przełożonych. Pani sędzia cechuje się wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz ponad piętnastoletnim doświadczeniem orzeczniczym. Uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne, utrzymuje wysoką stabilność orzecznictwa oraz sporządza terminowo uzasadnienia orzeczeń.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę fakt, że kandydatka osiągnęła dobre wyniki w trakcie studiów oraz egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego udzielone dla kandydatury Pani sędzi Agnieszki Anny Boczek. Uzyskane wyniki głosowania na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej zostały omówione powyżej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2014 r. na kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Anny Boczek oddano 19 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).