Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 517/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi kandydaturę Małgorzaty Anny WYSOCZYŃSKIEJ

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi kandydatur:

- Katarzyna Maria BIAŁOBRZESKA

- Anna Zuzanna BRACZKOWSKA

- Katarzyna BRZEZIŃSKA - MISZTELA

- Marcin Mariusz CZAPNIK

- Magdalena Joanna GAŁKOWSKA

- Michał Tomasz HENDZLIK

- Iwona Magdalena JUŚCIŃSKA-NAWROCKA

- Justyna KASPER

- Katarzyna Iwona KAZUŁA

- Jakub Mikołaj KLEKOWSKI

- Michał KLUSKA

- Kamila Katarzyna KNOP-WOJDYN

- Marek KOLASA

- Anna Marta KORCZAK-GŁOWACZ

- Liliana Maria KOSMALA-KRYCH

- Halina KOZIK-KUŚMIREK

- Szymon Stanisław KOZŁOWSKI

- Ewa Monika KRÓL-LASOTA

- Agnieszka Monika LESZCZYŃSKA

- Paulina MARSZAŁEK

- Magdalena MYSŁOWSKA-MARCZAK

- Inga PIETRASIK

- Andrzej Marek PIETRZAK

- Paweł PIJEWSKI

- Małgorzata Anna POLAK

- Dariusz Piotr ROGALA

- Justyna Katarzyna SIERUGA

- Piotr Marcin SOBCZYŃSKI

- Joanna TABOROWSKA

- Edyta Emilia WARACZEWSKA

- Katarzyna Jadwiga WIELICHOWSKA-OPALSKA

- Dorota Katarzyna ZIELIŃSKA

- Katarzyna Kamila ŻELASKO

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396 zgłoszonych zostało trzydzieści sześć kandydatur. Uchwałą nr 468/2014 z dnia 9 grudnia 2014 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w stosunku do kandydatów: Justyny Kowalskiej i Kamili Kingi Tadeusiak - Warych z uwagi na cofnięcie przez nich swoich zgłoszeń.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi w dniu 8 grudnia 2014 r. jednomyślnie postanowił wystąpić do Rady z wnioskiem o wezwanie, następujących kandydatów, celem ich wysłuchania: Annę Zuzannę Braczkowską, Katarzynę Brzezińską - Misztelę, Magdalenę Joannę Gałkowską, Iwonę Magdalenę Juścińską - Nawrocką, Justynę Kasper, Katarzynę Iwonę Kazułę, Szymona Stanisława Kozłowskiego, Małgorzatę Annę Polak, Dariusza Piotra Rogalę, Edytę Emilię Waraczewską, Małgorzatę Annę Wysoczyńską.

W dniu 10 grudnia 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy w trybie wideokonferencji z wyżej wymienionymi kandydatami zaproszonymi przez Krajową Radę Sądownictwa, dotyczące przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatur na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Na posiedzeniach w dniach 8 i 10 grudnia 2014 r. nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Krajowej Rady Prokuratury, prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzeń.

Po przeprowadzeniu rozmów, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu jednogłośnie przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani radcy prawnego Małgorzaty Anny Wysoczyńskiej na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

Zespół wziął pod uwagę, że kandydatka otrzymała pozytywną opinię o swojej pracy, w której podkreślono jej ugruntowaną wiedzę fachową, doświadczenie zawodowe i predyspozycje osobiste. Ponadto Pani radca prawny jako jedyna uzyskała szczególną rekomendację Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi (45 głosów "za", 14 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" - 3 głosy "nieważne").

Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska urodziła się 2 kwietnia 1977 r. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem bardzo dobrym, uzyskała także wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za bardzo dobre wyniki w nauce i rozwijanie zawodowych zainteresowań. We wrześniu 2005 r. zdała egzamin sędziowski na łączną ocenę bardzo dobrą.

Od lutego 2001 r. do października 2002 r. pracowała w charakterze asystentki radcy prawnego w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych w Łodzi. Od października 2002r. do czerwca 2004r. pracowała jako asystentka wykładowcy akademickiego w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych z siedzibą w Łodzi, w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Integracji Europejskiej, prowadziła tam zajęcia dydaktyczne w zakresie prawa europejskiego w formie konserwatorium według samodzielnego, autorskiego projektu, za prowadzenie tych zajęć uzyskała nagrodą studentów i rektora WSSM Amicus Veritatis.

W okresie luty - maj 2004 r. prowadziła szkolenia z zakresu prawa europejskiego i kondycji polskiego prawodawstwa dla Powiatowego Urzędu Pracy i władz powiatowych i gminnych. Od października 2003r. zatrudniona była w charakterze asystentki w Zakładzie Prawa Karnego Międzynarodowego na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi. W latach 2003- 2007r. Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska odbyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego zakończone złożeniem wszystkich egzaminów na oceny bardzo dobre i jednomyślnym głosowaniem Komisji o przyznaniu tytułu doktora nauk prawnych w dniu 10 września 2007r.

Od 1 grudnia 2007r. do chwili obecnej pracuje jako adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Międzynarodowego na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi. Dodatkowe czynności zawodowe podejmuje w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska jest wykładowcą akademickim prowadzącym zajęcia poświęcone prawnokarnej ochronie administracji publicznej, ustrojowi organów ochrony prawnej, korporacjom prawniczym i organizacji sądownictwa i prokuratury. Jest także wykładowcą uniwersyteckich studiów podyplomowych z zakresu prawnej obsługi przedsiębiorstw, jak również opiekunem naukowym w Studenckiej Poradni Prawnej Klinice Prawa - Klinice Prawa Dziecka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i koordynatorem programu grupy sądowej specjalizacji prawnokarnej, we współpracy z Sądem Okręgowym w Łodzi. W 2006 r. uzyskała wpis na listę radców prawnych OIRP w Łodzi, w 2012 r. uzyskała także srebrną odznakę dla zasłużonych na rzecz samorządu radców prawnych.

Od 2006 r. trwa jej współpraca off counsel z radcą prawnym Jerzym Wysoczyńskim w Łodzi, od sierpnia 2013 r. natomiast datuje się jej współpraca off counsel z Ceret Grzywaczewska Kancelarią Radców Prawnych Spółką Partnerską. Od lutego 2008r. jest wykładowcą Okręgowej Izby Radców Prawnych z zakresu prawa karnego i praw człowieka. Od września 2010 r. jest certyfikowanym trenerem zasad etyki radcy prawnego Krajowej Izby Radców Prawnych. Od czerwca 2010 r. jest członkiem Komisji Ministra Sprawiedliwości ds. przeprowadzenia radcowskiego egzaminu zawodowego ze specjalności prawo karne, z ramienia Krajowej Rady Radców Prawnych. Od września 2011 r. do sierpnia 2013r. była Przewodniczącą Komisji ds. przeprowadzania kolokwiów przy Radzie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Od czerwca 2013r. jest zastępcą rzecznika dyscyplinarnego OIRP Łodzi, jest również członkiem ds. legislacji OIRP w Łodzi, a także członkiem zespołu programowego przy komisji ds. doskonalenia zawodowego OIRP w Łodzi i członkiem komisji ds. aplikacji OIRP w Łodzi. Od stycznia 2014r. pani Małgorzata Anna Wysoczyńska jest członkiem Zespołu Krajowej Izby Radców Prawnych ds. projektu Kodeksu Etyki Radców Prawnych.

Od maja 2013r. opiniowana jest kierownikiem i wykładowcą uniwersyteckich kursów na aplikacje prawnicze z biegłą certyfikowaną znajomością jeżyka angielskiego na poziomie The certificate of Proficiency, wyróżnioną za działalność dydaktyczną nagrodą rektora II stopnia.

Od września 2013 r. zatrudniona jest na stanowisku radcy prawnego Sądu Okręgowego w Łodzi. Przeciwko Kandydatce nie było prowadzone i nie toczy się postępowanie.

Kandydatka, ma na koncie szereg publikacji prawnych, w tym monografii. Z opinii kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, wizytatora do spraw cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Elżbietę Gawryszczak wynika, że Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska wykonuje czynności zawodowe w sposób niezwykle sumienny i rzetelny. Szczególnie podkreślono staranność sporządzania pism zawierających projekty opinii prawnych oraz projekty stanowisk procesowych. Ponadto sędzia wizytator wskazała, że należy zwrócić uwagę na wnikliwość i wszechstronność argumentacji prawnej w uzasadnieniu prezentowanych stanowisk a także precyzję w formułowaniu konkluzji. W ocenie sędzi wizytator kandydatka posiada zarówno wiedzę fachową, doświadczenie zawodowe jak i predyspozycje osobiste uzasadniające przedstawienie jej kandydatury do stanowiska sędziego sądu rejonowego.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Małgorzaty Anny Wysoczyńskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu brane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród innych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Anny Wysoczyńskiej sporządzoną przez sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, wizytatora do spraw cywilnych, wieczystoksięgowych

I egzekucyjnych Elżbietę Gawryszczak. Wynika z niej, że Pani radca prawny dr Małgorzata Anna Wysoczyńska posiada zarówno wiedzę fachową, doświadczenie zawodowe jak i predyspozycje osobiste uzasadniające przedstawienie jej kandydatury do stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Ponadto Rada miała na uwadze, że kandydatka jest autorką wielu publikacji prawnych, posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz uzyskała szczególną rekomendację Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pani Małgorzata Anna Wysoczyńska. Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Małgorzaty Anny WYSOCZYŃSKIEJ oddano 17 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyna Maria BIAŁOBRZESKA oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Anna Zuzanna BRACZKOWSKA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyna BRZEZIŃSKA - MISZTELA oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Marcin Mariusz CZAPNIK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Magdalena Joanna GAŁKOWSKA oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Michał Tomasz HENDZLIK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Iwona Magdalena JUŚCIŃSKA-NAWROCKA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Justyna KASPER oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyna Iwona KAZUŁA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Jakub Mikołaj KLEKOWSKI oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

Michał KLUSKA oddano 0 głosów "za", 4 głosów "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Kamila Katarzyna KNOP-WOJDYN oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 12 głosów "wstrzymujących się"

Marek KOLASA oddano 0 głosów "za", 6 głosów "przeciw". 11 głosów "wstrzymujących się"

- Anna Marta KORCZ AK-GŁOWACZ oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", !5 głosów "wstrzymujących się"

- Liliana Maria KOSMALA-KRYCH oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Halina KOZIK-KUŚMIREK oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 12 głosów "wstrzymujących się"

- Szymon Stanisław KOZŁOWSKI oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Ewa Monika KRÓL-LASOTA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Agnieszka Monika LESZCZYŃSKA oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" 13 głosów "wstrzymujących się"

- Paulina MARSZAŁEK oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Magdalena MYSŁOWSKA-MARCZAK oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15

głosów "wstrzymujących się"

- Inga PIETRASIK oddano 0 głosów za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Andrzej Marek PIETRZAK oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Paweł PIJEWSKI oddano 0 głosów za" 4 głosv przeciw" przeciw, 11 głosów "wstrzymujących się"

- Małgorzata Anna POLAK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Dariusz Piotr ROGALA oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Justyna Katarzyna SIERUGA oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

Piotr Marcin SOBCZYŃSKI oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

Joanna TABOROWSKA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Edyta Emilia WARACZEWSKA oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyna Jadwiga WIELICHOWSKA-OPALSKA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

Dorota Katarzyna ZIELIŃSKA oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

Katarzyna Kamila ŻELASKO oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).

8