Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 510/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce kandydaturę Moniki OBRĘBSKIEJ.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359 zgłoszona została jedna wyżej wymieniona kandydatura.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 8 grudnia 2014 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 359.

Zespół przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani sędzi Moniki Obrębskiej na wolne stanowisko sędziowskie. Zespół wskazał, że kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku sędziego, bardzo dobrą opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej - 70 głosów "za", 1 "przeciw", 5 "wstrzymujących się". Powyższe w powiązaniu z bogatym doświadczeniem orzeczniczym, w tym orzekaniu w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, czyni kandydaturę Pani sędzi Moniki Obrębskiej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce kandydatury Pani Moniki Obrębskiej, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jej kandydatura jest najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 grudnia 2014 r.

Pani sędzia Monika Obrębska urodziła się 21 lipca 1975 r. w Piasecznie. W latach 1994-1999 odbyła studia na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Pracę magisterską napisała na temat działalności inwestorów zagranicznych w Polsce, którą oceniono jako bardzo dobrą i dnia 11 marca 1999 r. uzyskała tytuł magistra prawa. Studia ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 3, 4 i 15 kwietnia 2002 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 16 grudnia 2002 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Monikę Obrębską asesorem sądowym i powierzył jej z tym dniem pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, gdzie orzekała w Wydziale Grodzkim, a od sierpnia 2003 r. także w Wydziale Pacy i Ubezpieczeń Społecznych w wymiarze % etatu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Orzekała w Wydziałach: Grodzkim, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Karnym. Od stycznia 2010 r. orzekała tylko w sprawach cywilnych. Od 19 stycznia 2011 r. do chwili obecnej nieprzerwanie orzeka w ramach delegacji ministerialnej w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Ocenę kwalifikacji Kandydatki sporządziła sędzia wizytator Maryla Pannert. Zwróciła uwagę, że Pani sędzia Monika Obrębska legitymuje się, łącznie z asesurą, dwunastoletnim stażem sędziowskim, z czego okres ostatnich trzech lat (od 11 stycznia 2011 r. do chwili obecnej) przypada na stałą delegację w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Obciążenie pracą Pani sędzi było znaczne, tak co do ilości wpływu spraw i wyznaczonych spraw, jak i załatwień, przekraczając uśrednione standardy w Wydziale i Apelacji. W objętym oceną okresie Pani sędzia wydała łącznie 723 orzeczenia podlegające zaskarżeniu apelacją i sporządziła 476 uzasadnień. Jedynie w 17 sprawach uzasadnienia sporządzone zostały po upływie ustawowego terminu, ale w każdym przypadku przekroczenia te były usprawiedliwione. Na dzień 11 czerwca 2014 r. Pani sędzia miała najmniejszą pozostałość w Wydziale. W żadnej z rozpoznawanych przez nią spraw nie stwierdzono nieuzasadnionej przewlekłości, ani niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dojrzałość zawodowa i wysoki poziom orzecznictwa Pani sędzi wyraźnie obrazują wskaźniki orzecznictwa, a więc najmniejszy w Wydziale wskaźnik zaskarżalności i bardzo dobry wskaźnik stabilności. Spośród wspomnianych 723 spraw z referatu Pani sędzi, podlegających zaskarżeniu tylko w 101 tj. w 13,9% złożono apelacje, z czego cofnięto je w 19 sprawach, co stanowi 18,81%, a żadnego wyroku pierwszoinstancyjnego sąd odwoławczy nie uchylił celem ponownego rozpoznania sprawy. Zmieniono wyroki w 11 sprawach (10,89% ogółu rozpoznanych apelacji). W 17 wydanych przez nią wyrokach podlegających skardze kasacyjnej, jedynie w 3 sprawach wniesiono skargi, z czego w dwóch sprawach Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej, a jedna sprawa (przesłana w sierpniu 2014 r.) nie została jeszcze załatwiona. W zbadanych sprawach z referatu Pani sędzi nie dostrzeżono uchybień formalnych czy materialnych, a merytoryczny poziom jej orzecznictwa, wsparty nienagannością sporządzonych uzasadnień, oceniono jako wysoki. Wysoko też oceniono sprawność procedowania Pani sędzi w sprawach z jej referatu, widoczne każdorazowe przygotowanie się do spraw oraz sędziowską kreatywność, pełny profesjonalizm. Bardzo pozytywnie przedstawiła w swojej opinii sylwetkę Pani sędzi Przewodnicząca III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Ostrołęce, sędzia Teresa Suchcicka. W świetle tej opinii Pani sędzia Monika Obrębska jest "osobą o bardzo dużej kulturze osobistej, koleżeńską, taktowną i chętną do pomocy. Postrzegana jest jako bardzo dobry sędzia, zaangażowany w pracy ze znakomitym kontaktem z innymi sędziami i pracownikami. Powyższe cechy powodują, że jest osobą łubianą, szanowaną i budzącą powszechną życzliwość". Pani sędzia Monika Obrębska, z racji poziomu zawodowego oraz doświadczenia życiowego, jest w pełni predystynowana do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku na posiedzeniu w dniu 10 października 2014 r. zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Moniki Obrębskiej na wolne stanowisko sędziowskie jako bardzo dobrą.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Białostockiej w dniu 13 października 2014 r. Kandydatka uzyskała 70 głosów "za", 1 "przeciw" 5 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i po uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani sędzi Moniki Obrębskiej za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pani Monika Obrębska posiada wysokie predyspozycje zawodowe do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego, co zostało stwierdzone w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej jej pracy. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego. Przez ponad trzy lata orzeka na delegacji w sądzie okręgowym. Odpowiednie przygotowanie zawodowe, uzyskanie wysokiej oceny kwalifikacyjnej oraz wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego czynią kandydaturę Pani sędzi Moniki Obrębskiej wypełniającą kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2014 r. na kandydaturę Pani Moniki Obrębskiej oddano głosów: 15 "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).