Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 509/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie kandydaturę Jacka BARCZEWSKIEGO.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie kandydatur:

- Rafała JERKI

- Rafała Iwy KUBICKIEGO

- Beaty Ireny KUROWSKIEJ

- Tomasza Andrzeja MADEJA

- Moniki Marii MASTALERZ-SZCZEPANEK

- Beaty URBAŃSKIEJ-WOIKE

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256 zgłoszonych zostało siedem wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 8 grudnia 2014 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Zespół przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana sędziego Jacka Barczewskiego na wolne stanowisko sędziowskie. Zespół wskazał, że kandydat uzyskał wyróżniająca ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, określoną przez sędziego wizytatora jako "szczególnie bardzo dobra", trzecie w kolejności poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej oraz bardzo dobrą opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Pan Jacek Barczewski posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobył również doświadczenie w orzekaniu na delegacji w sądzie okręgowym. Kandydat dba także o rozwój swoich umiejętności zawodowych - ukończył studia podyplomowe. Fakt uzyskania wyróżniającej oceny kwalifikacyjnej pracy, przebyta droga zawodowa oraz uzyskanie przez Pana Jacka Barczewskiego odpowiedniego poparcia środowiska sędziowskiego przemawia za uznaniem, że jest on najlepszym z kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie kandydatury Pana Jacka Barczewskiego, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jego kandydatura jest najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 grudnia 2014 r.

Pan Jacek Barczewski urodził się 23 grudnia 1975 r. w Iławie. W 1999 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w dniach 1, 3 i 23 września 2004 r., egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 listopada 2004 r. mianowany został asesorem sądowym z powierzeniem mu pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie na okres czterech lat. W okresie od 15 listopada 2004 r. do chwili obecnej orzeka on w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie. W okresie asesury orzekał szkoleniowo w sprawach karnych w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Olsztynie oraz, w ramach jednodniowych delegacji, w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2008 r. powołany został do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Przez cały czas, od chwili powołania, orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie. W 2009 r. odbył w Instytucie Nauk Prawnych PAN (organizowane we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury) semestralne studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Ponadto uczestniczył w dwóch szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz w czterech szkoleniach sędziów pionu cywilnego organizowanych przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sędzia Jacek Barczewski, jeszcze jako asesor w 2006 r., ośmiokrotnie był delegowany do orzekania w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, a następnie jako sędzia szesnastokrotnie orzekał, w ramach jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, w sprawach drugoinstancyjnych w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. W okresach od 1 czerwca 2013 r. do 30 listopada 2013 r. i od 1 grudnia 2013 r. do 31 maja 3014 r. orzekał w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości.

Ocenę kwalifikacji Kandydata sporządził sędzia wizytator Waldemar Pałka. Wyraził on stanowisko, że dokonane ustalenia, będące wynikiem analizy danych statystycznych i badania akt, a także okoliczności odnoszących się wyłącznie do osoby sędziego Jacka Barczewskiego a to w wysokim stopniu opanowanie procedury cywilnej, bardzo dobra znajomość prawa materialnego, przekładające się na bardzo dobrą sprawność postępowania, bardzo wysoki poziom merytoryczny orzeczeń i ich uzasadnień, co w konsekwencji skutkowało bardzo dobrą stabilnością orzeczeń, dają podstawy do wydania szczególnie bardzo dobrej oceny pracy Pana sędziego Jacka Barczewskiego. Opiniowany należy do zdolnych sędziów cywilistów, posiada dużą wiedzę prawniczą, którą systematycznie pogłębiał i pogłębia przez odbycie studiów podyplomowych, samokształcenie, a także udział w szkoleniach. Wynika to również z opinii o nim wydawanych przez jego bezpośrednich przełożonych tj. Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i Zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędzia wizytator wyraził głębokie przekonanie, że Pan sędzia Jacek Barczewski w pełni zasługuje na powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku na posiedzeniu w dniu 10 października 2014 r. zaopiniowało kandydaturę Pan Jacka Barczewskiego na wolne stanowisko sędziowskie jako bardzo dobrą.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Białostockiej w dniu 13 października 2014 r. Kandydat uzyskał 56 głosów "za", 10 "przeciw" 12 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz po przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana sędziego Jacka Barczewskiego za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pan Jacek Barczewski posiada wysokie predyspozycje zawodowe do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego, co zostało stwierdzone w wyróżniającej ocenie kwalifikacyjnej jego pracy. Podkreślono wysoką sprawność orzecznictwa opiniowanego oraz fakt, że wszystkie uzasadnienia orzeczeń sporządzone zostały przez niego w ustawowym terminie. Również stabilność orzecznictwa kandydata stoi na wysokim poziomie i jest zdecydowanie lepsza od stabilności w Wydziale i Okręgu. Kandydat legitymuje się wieloletnim stażem pracy na stanowisku asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego, a doświadczenie orzecznicze zdobył również na delegacjach do orzekania w wydziale odwoławczym sądu okręgowego. Rozwija swoje umiejętności zawodowe, kończąc studia podyplomowe oraz specjalistyczne szkolenia. Wskazane względy wraz z uzyskaniem przez kandydata wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego na Kolegium Sądu oraz trzeciego w kolejności na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, czynią kandydaturę Pana Jacka Barczewskiego najbardziej wypełniającą kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Dwoje kandydatów, którzy uzyskali wyższe poparcie środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów od Pana Jacka Barczewskiego - Pan Tomasz Andrzej Madej oraz Pani Beata Urbańska-Woike - nie było branych pod uwagę przez Krajową Radę Sądownictwa w niniejszym postępowaniu z uwagi na uprzednie przedstawienie ich kandydatur z wnioskiem o powołanie na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie - uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa nr 282/2014 z dnia 10 lipca 2014 r. Pan sędzia Rafał Iwo Kubicki, który uzyskał drugie w kolejności za Panem sędzią Jackiem Barczewskim poparcie środowiska sędziowskiego - zaopiniowany jako bardzo dobry kandydat na Kolegium Sądu oraz 51 głosów "za", 10 "przeciw" i 18 "wstrzymujących się" na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów - jest również dobrym kandydatem na wolne stanowisko sędziowskie. Zdobył jednak mniej różnorodne doświadczenie orzecznicze, gdyż od 1 lipca 2001 r. orzekał jedynie w wydziale gospodarczym sądu rejonowego oraz niższe poparcie środowiska sędziowskiego od wybranego kandydata.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Jacka BARCZEWSKIEGO

oddano głosów: 17 "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Rafała JERKI oddano głosów: 0 "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Rafała Iwy KUBICKIEGO

oddano głosów: 0 "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Beaty Ireny KUROWSKIEJ

oddano głosów: 0 "za", 1 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Tomasza Andrzeja MADEJA

oddano głosów: 0 "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Moniki Marii MASTALERZ-SZCZEPANEK

oddano głosów: 0 "za", 1 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Beaty URBAŃSKIEJ-WOIKE

oddano głosów: 0 "za", 0 "przeciw", 17 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).