Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 496/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie Panią sędzię Katarzynę Ewę CHOJNACKĄ-ROGAFKO,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie Pani sędzi Urszuli Marty KORNELUK, Pani sędzi Doroty Marii MODRZEWSKIEJ-SMYK oraz Pani sędzi Wiesławy Teresy STELMASZCZUK-TARACHY.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r.. poz. 371 zgłosiły się wyżej wymienione kandydatki.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 grudnia 2014 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowrej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. j71.

W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatek na stanowisko sędziego ogłoszone powyższym obwieszczeniem uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestniczek postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatek, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatek.

Po naradzie Zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając wszystkie kryteria ustawowe postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani sędzi Katarzyny Ewy Chojnackiej-Rogatko.

IL

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszą kandydaturę.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani sędzi Katarzyny Ewy Chojnackiej-Rogatko, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

Pani Katarzyna Ewa Chojnacka-Rogatko studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i uzyskała tytuł magistra prawa z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. Z dniem 15 stycznia 1996 roku została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym we Włodawie, gdzie powierzono jej pełnienie obowiązków orzeczniczych w Wydziale Rodzinnym i Cywilnym. Od dnia 1 października 1996 roku do dnia 16 lutego 1997 roku Pani sędzia pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym we Włodawie. Od dnia 17 lutego 1997 roku do dnia 14 marca 1997 roku pełniła obowiązki asesora w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 marca 1998 roku została przeniesiona na równorzędne stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Puławach i przydzielona do orzekania na Rokach Sądowych w Rykach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 listopada 1998 roku Pani sędzia została powołana z dniem 18 grudnia 1998 roku do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem 1 marca 2000 roku Minister Sprawiedliwości przeniósł Panią Katarzynę Chojnacką-Rogatko na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, w którym została przydzielona do orzekania w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie wyznaczył Panią sędzię na okres od dnia 10 marca 2001 roku do dnia 31 grudnia 2002 roku do sprawowania nadzoru nad legalnością oraz prawidłowością wykonywania orzeczeń o umieszczeniu osób w Pogotowiu

Opiekuńczym w Lublinie oraz innych placówkach znajdujących się na obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Lublinie. Od dnia 1 stycznia2004 roku Pani sędzia sprawowała kontrolę przestrzegania praw osób z zburzeniami psychicznymi przebywającymi w szpitalach psychiatrycznych na obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Lublinie. Od dnia 1 stycznia 2011 roku Pani sędzia została przydzielona do orzekania w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie wobec zniesienia Sądu Rejonowego w Lublinie. Od dnia 1 stycznia 2011 roku Pani sędzia sprawuje kontrolę legalności przyjmowania i przebywania osób z zaburzeniami psychicznymi oraz warunków w jakich osoby te przebywają w placówkach leczniczych na obszarze właściwości Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. W okresach od 2001 roku do 2004 roku i od 2010 roku do 2011 roku była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie do pełnienia obowiązków orzeczniczych w III Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Lublinie. W okresie od 1 marca 2012 roku do 28 lutego 2014 roku Pani sędzia Katarzyna Chojnacka- Rogatko była delegowana do orzekania w III Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Lublinie.

Oceny pracy Pani sędzi dokonała sędzia wizytator ds. cywilnych SSA Danuta Mietlicka. Analiza spraw prowadzonych przez Kandydatkę pozwala na jednoznacznie pozytywną ocenę pracy pani sędziego Katarzyny Chojnackiej-Rogatko. Obciążenie Pani sędzi pracą tak w czasie orzekania w Sądzie Rejonowym, jak i w czasie delegacji w Sądzie Okręgowym było znacznie wyższe niż przeciętne w obu tych wydziałach, jak też w okręgu. Dane te wskazują na duże obciążenie pracą Kandydatki i na dużą wydajność w porównaniu do średniej wydziałowej. Jakość orzecznictwa opiniowanej należy ocenić wyjątkowo pozytywnie. Oceniając orzecznictwo opiniowanej zarówno przez pryzmat danych statystycznych, jak też danych dotyczących sposobu rozpoznawania środków zaskarżenia należy stwierdzić wysoki poziom i dobrą stabilność orzecznictwa Pani sędzi. Brak skarg co do sposobu prowadzenia rozpraw uprawnia do przypisania Kandydatce nienagannej postawy zawodowej. Pani sędzia stale pogłębia wiedzę prawniczą, czego wyrazem jest uczestnictwo w licznych szkoleniach. Czynności zawodowe Pani sędzia wykonuje z ogromną sumiennością i odpowiedzialnością. Nie ma też podstaw do jakiejkolwiek krytyki poziomu kultury osobistej, stosunku do współpracowników i stron oraz zachowania poza sądem. Ocena całej pracy przemawia zdecydowanie za spełnieniem przez sędziego Katarzynę Chojnacką- Rogatko wymogów i warunków do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie zaopiniowało tę kandydaturę jednogłośnie pozytywnie.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej oddało 68 głosów "za" przy 18 głosach "przeciw" i 2 glosach "wstrzymującym się", co na tle kontrkandydatów dało tej kandydaturze najlepszy wynik.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci w osobach: Pani sędzi Urszuli Marty KORNELUK. Pani sędzi Doroty Marii MODRZEWSKIEJ-SMYK oraz Pani sędzi Wiesławy Teresy STELMASZCZUK-TARACHY nie wykazali się takimi osiągnięciami i przymiotami jak oceniona najwyżej w obecnej procedurze konkursowej Kandydatka. Ogólna ocena kwalifikacji tych osób, obejmująca posiadane doświadczenie zawodowe, opinie wizytacyjne i służbowe na temat Ich pracy a przede wszystkim poparcie środowiska sędziowskiego nie są w przypadku tych Kandydatów tak dobre, jak ocena kwalifikacji oraz poparcie Pani sędzi Katarzyny Ewy Chojnackiej-Rogatko.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Ewy Chojnackiej-Rogatko oddano 14 głosów ..za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając Jej kandydaturze poparcia.

- Pani Urszuli Marty Korneluk oddano 0 głosów ..za". 2 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Doroty Marii Modrzewskiej-Smyk oddano 0 głosów ..za", 1 glos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Wiesławy Teresy Stelmaszczuk-Tarachy oddano 1 głos "za", 1 głos ..przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).