Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 489/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie kandydatury Ewy Joanny Ostrowskiej - Suchmiel

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie kandydatur:

- Katarzyny Baluś

- Justyny Elżbiety Baziak

- Marcina Łukasza Bika

- Magdaleny Krystyny Cekiera-Banaś

- Pauliny Anny Fidzińskiej - Adamskiej

- Marty Teresy Dobrowolskiej

- Joanny Gajek

- Anety Marii Garbacz-Butler

- Agaty Henryki Góreckiej

- Katarzyny Justyny Godlewskiej

- Iwony Ewy Henrych

- Adama Janusza

- Urszuli Małgorzaty Kasperek-Zębik

- Aliny Doroty Keller

- Macieja Wojciecha Klauzińskiego

- Ariety Danuty Kleszcz

- Justyny Koszyki

- Izabeli Joanny Kubackiej

- Anety Katarzyny Kumy

- Aleksandry Marii Lejko

- Olgi Śnieżnej Leśniak

- Agnieszki Marii Mach-Miścickiej

- Bartłomieja Marchlewskiego

- Alicji Mleczko

- Anny Musiał

- Aleksandry Marii Partyk

- Tomasza Józefa Partyka

- Elżbiety Teresy Puchalskiej

- Tomasza Janusza Pudo

- Anny Barbary Rokickiej-Lis

- Piotra Marcina Sobczyńskiego

- Anety Ewy Stec

- Bartosza Romana Suchmiela

- Jolanty Marty Śliwy

- Izabelli Doroty Tomczyk-Kopeć

- Piotra Adama Węgrzyna

- Katarzyny Magdaleny Wojtanowskiej

- Renaty Wrońskiej

- Katarzyny Anny Zawadzkiej-Dyrkacz

- Joanny Marii Zielińskiej

- Ewy Urszuli Żmudzkiej-Kmiecik

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210 zgłoszone zostały czterdzieści dwie kandydatury. Uchwałą nr 408/2014 z dnia 4 listopada 2014 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w stosunku do kandydatów: Pana Łukasza Konstantego Bobka, Pani Ewy Hałgas, Pana Piotra Marka Kiszki, Pani Magdaleny Szostkowskiej - Konopasek, z uwagi na cofnięcie przez nich swoich zgłoszeń.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie w dniu 3 listopada 2014 r. jednomyślnie postanowił wystąpić do

Rady z wnioskiem o wezwanie, następujących kandydatów, celem ich wysłuchania: Pani Justyny Elżbiety Baziak, Pani Magdaleny Krystyny Cekiery-Banaś, Pani Katarzyny Justyny Godlewskiej, Pani Ariety Danuty Kleszcz, Pani Ewy Joanny Ostrowskiej-Suchmiel, Pani Aleksandry Marii Partyk, Pana Tomasza Józefa Partyka, Pana Piotra Adama Węgrzyna, Pani Katarzyny Magdaleny Wojtanowskiej, Pani Ewy Urszuli Żmudzkiej-Kmiecik. Na posiedzeniu nie stawili się przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratury i Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia. Obecny był przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej i poparł kandydaturę adwokat Aleksandry Marii Lejko.

W dniu 5 grudnia 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy w trybie wideokonferencji z wymienionymi kandydatami zaproszonymi przez Krajową Radę Sądownictwa, dotyczące przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatur na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210. W posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Prokuratorów i Naczelnej Rady Adwokackiej - prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia.

Po przeprowadzeniu rozmów, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu jednogłośnie przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani asystent sędziego Ewy Joanny Ostrowskiej - Suchmiel na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie.

Pani Ewa Joanna Ostrowska-Suchmiel urodziła się 10 lipca 1983r. W 2007 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z wynikiem bardzo dobrym. W dniach 1, 3 i 22 września 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka odbywała aplikację etatową w latach 2007 - 2010. W okresie od marca do września 2007 r. pracowała w kancelarii adwokackiej i radcowskiej jako prawnik. Od 1 grudnia 2010 r. do 9 października 201 Ir. pracowała w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie, początkowo w wydziale karnym, a od 14 marca 2011 r. do 9 października 2011 r. w wydziale cywilnym. Od 10 października 2011r. kandydatka wykonuje obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie w wydziale cywilnym odwoławczym.

Zespół wziął pod uwagę celującą ocenę kwalifikacyjną kandydatki, z której wynika, że jest ona zdecydowanie wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator wskazał na bardzo dużą wiedzę kandydatki, umiejętność stosowania jej w praktyce. Z opinii wynika, że Pani Ewa Joanna Ostrowska-Suchmiel prezentuje znakomity styl pisania, precyzyjnie wyraża myśli, jest samodzielna intelektualnie.

Ponadto kandydatka została jednogłośnie pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz została obdarzona najwyższym poparciem środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie (57 głosów "za", 24 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się").

Powyższe okoliczności, a także sposób prezentacji swojej kandydatury na posiedzeniu Zespołu w dniu 5 grudnia 2014r. spowodowały, że Zespół postanowił rekomendować wyżej wymienioną kandydatkę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Joanny Ostrowskiej - Suchmiel z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu brane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród zgłoszonych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Ewa Joanna Ostrowska - Suchmiel.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze ocenę kwalifikacji Pani Ewy Joanny Ostrowskiej - Suchmiel sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie Pawła Szewczyka. Sędzia wizytator wystawił kandydatce ocenę celującą i zaznaczył, że Pani Ewa Joanna Ostrowska - Suchmiel jest zdecydowanie wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego i posiada szczególne predyspozycje zawodowe.

Ponadto Rada miała na uwadze, że kandydatka uzyskała rekomendację Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie i zdecydowane, najwyższe, poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pani Ewa Joanna Ostrowska - Suchmiel.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Ewy Joanny Ostrowskiej - Suchmiel oddano 17 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny Baluś oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się" - Justyny Elżbiety Baziak oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Marcina Łukasza Bika oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Magdaleny Krystyny Cekiera-Banaś oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 16 głosów "wstrzymujących się"

- Pauliny Anny Fidzińskiej - Adamskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Marty Teresy Dobrowolskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Joanny Gajek oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anety Marii Garbacz-Butler oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Agaty Henryki Góreckiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny Justyny Godlewskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Iwony Ewy Henrych oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Adama Janusza oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Urszuli Małgorzaty Kasperek-Zębik oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Aliny Doroty Keller oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Macieja Wojciecha Klauzińskiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Ariety Danuty Kleszcz oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Justyny Koszyki oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Izabeli Joanny Kubackiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anety Katarzyny Kumy oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów

"wstrzymujących się"

- Aleksandry Marii Lejko oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów

"wstrzymujących się"

- Olgi Śnieżnej - Leśniak oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 16 głosów

"wstrzymujących się"

- Agnieszki Marii Mach-Miścickiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Bartłomieja Marchlewskiego oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Alicji Mleczko oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Musiał oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Aleksandry Marii Partyk oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Tomasza Józefa Partyka oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Elżbiety Teresy Puchalskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Tomasza Janusza Pudo oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Barbary Rokickiej-Lis oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Piotra Marcina Sobczyńskiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anety Ewy Stec oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Bartosza Romana Suchmiela oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Jolanty Marty Śliwy oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Izabelli Doroty Tomczyk-Kopeć oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Piotra Adama Węgrzyna oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny Magdaleny Wojtanowskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Renaty Wrońskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny Anny Zawadzkiej-Dyrkacz oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Joanny Marii Zielińskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Ewy Urszuli Żmudzkiej-Kmiecik oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od doręczenia uchwały.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).